Partnerzy portalu

W Nisku powstanie wspólna siedziba sądu i prokuratury

W Nisku (Podkarpackie) zostanie wybudowana wspólna siedziba sądu i prokuratury rejonowej – poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej w tym mieście wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Obecny na konferencji dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński przedstawił z kolei projekt utworzenia jednostki penitencjarnej dla kobiet Chmielowie w pow. tarnobrzeskim.

"W aktualnej siedzibie sądu rejonowego w Nisku brakuje prawie dwóch tys. m.kw. powierzchni. Ten piękny historyczny obiekt nie spełnia wymogów" - mówił wiceminister.

Zwrócił uwagę, że dwóch budynkach, gdzie mieści się sąd nie ma m.in. ułatwień dla niepełnosprawnych, wystarczającej ilości miejsc dla świadków, pokoi dla adwokatów, ławników, brakuje pomieszczeń na narady sędziowskie. "To są fundamentalne kwestie związane z komfortem orzekania" - zaznaczył Warchoł.

Nowa siedziba ma liczyć blisko trzy tys. m. kw. Będzie miała 135 pomieszczeń. Działkę pod budowę przekazało miasto.

"Z inwestycją ruszymy z początkiem przyszłego roku. W tej chwili jest pora na pozwolenia, zezwolenia i ogłaszanie koniecznych przetargów. Natomiast w przyszłym roku ufam, że rozpoczniemy fazę jej realizacji" - zaznaczył wiceminister.

W trakcie konferencji prasowej w Nisku zaprezentowano także przedsięwzięcia dotyczące inwestycji w więziennictwie na Podkarpaciu. W miejsce likwidowanego Aresztu Śledczego w Nisku, który był jedyną jednostką penitencjarną dla kobiet w regionie, powstanie podobna w Chmielowie w pow. tarnobrzeskim.

Jak zaznaczył gen. Kitliński, powstanie tam m.in. pawilon mieszkalny dla prawie 250 kobiet oraz licząca ponad 1500 m. kw. hala produkcyjna. Obiekt wzorowany będzie na rozwiązaniach norweskich; w oknach nie będzie np. krat. Ma kosztować ok 40 mln zł; w całości powstanie z funduszy norweskich. Planowany termin oddania - dyrektor generalny SW określił - na "dwa-trzy lata".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!