Partnerzy portalu

W Olsztynie zainwestują w turystykę

  • PAP
  • 4 stycznia 2012 - 18:55
Gmina Olsztyn podpisała w środę umowę na przygotowanie gruntów pod inwestycje turystyczne nad jeziorem Ukiel. Wykonawcą infrastruktury wartej 24,6 mln zł będzie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Budownictwa z Olsztyna.
Umowa przewiduje zaprojektowanie i zbudowanie infrastruktury pod przyszłe inwestycje turystyczno-rekreacyjne na gruntach należących do gminy Olsztyn, położonych nad jeziorem Ukiel (zwanym Krzywym) - największym z olsztyńskich jezior.

Powstaną tam trzy tzw. strefy przedsiębiorczości: nad Zatoką Miłą, przy plaży miejskiej i na Słonecznej Polanie. Ich łączna powierzchnia to ponad 11 ha.

Wykonawca ma odwodnić i uzbroić tereny. Zbuduje też drogi do działek i zapewni dojazd do pobliskiej drogi krajowej nr 16, zbuduje także parkingi, ścieżki rowerowe i chodniki. Wyposaży miejskie grunty w instalacje podziemne: kanalizację sanitarną i deszczową, sieć wodociągową, telekomunikacyjną oraz energetyczną.

Według prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza (zabierz głos/oceń prezydenta) zwiększy to atrakcyjność inwestycyjną i przyczyni się do rozwoju miasta. Jego zdaniem inwestycja pobudzi lokalną gospodarkę i stworzy nowe miejsca pracy.

Na uzbrojonych gruntach mają powstać całoroczne obiekty turystyczno-rekreacyjne. Miasto liczy, że ziemią w strefach przedsiębiorczości będą zainteresowani prywatni inwestorzy. Miałyby tam powstawać ośrodki sportów wodnych, hotele i restauracje.

Przetarg na uzbrojenie terenów nad jeziorem Ukiel wygrało olsztyńskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Budownictwa, które zatrudnia ok. 250 osób. Prezes spółki Zenon Kiejda powiedział, że to największa inwestycja firmy, realizowana w formule "zaprojektuj i wybuduj".

Całość prac budowlanych ma zakończyć się do września 2013 r.

Ponad połowa pieniędzy przeznaczonych na inwestycję pochodzi ze środków unijnych, przyznanych gminie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Jezioro Ukiel ma powierzchnię 412 ha i jest największym jeziorem w granicach administracyjnych Olsztyna. Linia brzegowa liczy 22,5 km, tworzy wiele zatok i półwyspów. Nad jeziorem są ośrodki wypoczynkowe, restauracje, przystanie wodne oraz plaża miejska.

KOMENTARZE1

  • TEKO 2012-01-04 22:46:10
    Dobrze.To od jutra inwestujemy w turystykę.I to bardzo...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!