Partnerzy portalu

W Zabrzu zrekultywowano 9 hekterów terenu - powstanie tam geopark

  • PAP/rs
  • 24 marca 2023 - 16:00 | Aktualizacja: 24 marca 2023 - 16:32
Dziewięciohektarowy teren po dawnym wyrobisku gliny w peryferyjnej dzielnicy Zabrza, Grzybowicach, został zrekultywowany; dobiega końca jego przekształcanie w geopark, miejsce rekreacji i edukacji – poinformował w piątek rzecznik zabrzańskiego magistratu Dawid Wowra.

Chodzi o 9 ha terenu w północnej części Zabrza, przy ulicach: Na Lesie i Przy Ujęciu. Projekt podzielono na dwie części. W części północnej, w miejscu dawnego wyrobiska gliny, powstaje geopark. Usunięto nasypy, umocniono skarpy, powstały ścieżki i schody prowadzące do wnętrza wyrobiska, a także pomost, który służy jako wejście ścieżki edukacyjnej.

Zamontowane zostaną jeszcze tablice informacyjne nt. dziedzictwa geologicznego i przemysłowego.

W południowej części terenu powstaje infrastruktura rekreacyjna. Zamontowana zostanie tam mała architektura, jak ławki i wiaty. Istniejące zbiorniki wodne zostały już oczyszczone. Powstały przy nich drewniane pomosty oraz trawiasta plaża, na której zamontowane zostaną leżaki.

Wokół dawnego wyrobiska i zbiorników wodnych powstały ścieżki pieszo-rowerowe i oświetlenie. Uporządkowano i uzupełniono zieleń.

Prace w formule "zaprojektuj i wybuduj" wykonuje spółka Mostostal Zabrze GPBP SA. Umowę na wykonanie prac podpisano w styczniu 2021 r. Mają one kosztować 9,4 mln zł.

Miasto do inwestycji otrzymało 85 proc. wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dysponującego na podobne zadania środkami Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

"Dzięki skutecznemu pozyskaniu środków unijnych zrekultywowaliśmy w Zabrzu kolejny zdegradowany teren, który będzie służył mieszkańcom dla celów rekreacyjnych" - powiedziała, cytowana przez Wowrę, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!