Partnerzy portalu

W Zgierzu powstanie nowy przystanek kolejowy

Na osiedlu Rudunki w Zgierzu k. Łodzi rozpoczyna się budowa nowego peronu - poinformowały PKP PLK. Roboty wymagają wprowadzenia zmian w komunikacji między Zgierzem a Łowiczem. Efektem inwestycji realizowanej za 3,6 mln zł będą wygodniejsze podróże do Łodzi i Łowicza.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Nowy przystanek Zgierz Rudunki powstanie w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Zegrzanki, na jednotorowej linii łączącej Łódź z Łowiczem - przekazał Rafał Wilgusiak z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
  • Na nowym przystanku zamontowane zostaną wiaty i ławki oraz stojaki dla rowerów, oświetlenie LED, tablice i gabloty z rozkładami jazdy. Peron zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace potrwają do końca 2023 r.
  • Na czas budowy peronu oraz remontu dwóch mostów i dwóch przepustów na szlaku Zgierz - Glinnik od 12 marca do 5 maja na jednotorowej linii wstrzymany zostanie ruch pociągów.

Rusza budowa nowego przystanku kolejowego w Zgierzu

Na osiedlu Rudunki w Zgierzu koło Łodzi rozpoczyna się budowa nowego peronu - poinformowały PKP PLK.

"Nowy przystanek Zgierz Rudunki powstanie w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Zegrzanki, na jednotorowej linii łączącej Łódź z Łowiczem. Wykonawca od 12 marca zacznie przygotowywać teren pod budowę fundamentów nowego peronu, którego wysokość zapewni podróżnym wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów" - przekazał Rafał Wilgusiak z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na nowym przystanku zamontowane zostaną wiaty i ławki oraz stojaki dla rowerów, oświetlenie LED, tablice i gabloty z rozkładami jazdy. Peron zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Prace potrwają do końca 2023 r.

Na czas budowy peronu wstrzymany uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza

PKP PLK informuje też, że na czas budowy peronu oraz remontu dwóch mostów i dwóch przepustów na szlaku Zgierz - Glinnik od 12 marca do 5 maja na jednotorowej linii wstrzymany zostanie ruch pociągów. Aby zapewnić sprawne przejazdy do Strykowa, Głowna i Łowicza oraz zmniejszyć liczbę przesiadek dla podróżnych, przewoźnik ŁKA podjął decyzję o zastąpieniu pociągów autobusami.

Komunikacja zastępcza będzie kursować na całym odcinku Zgierz - Łowicz Główny. Po planowanym przywróceniu ruchu - 6 maja - ŁKA zaplanowała zwiększenie liczby pociągów aglomeracyjnych do Głowna i Strykowa. Zmiany zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy. Informacje dostępne są na stacjach i przystankach oraz w internecie na portalpasazera.pl i stronie przewoźnika.

Celem "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025", w którym uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce, jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki pozwolą m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

Podpisane zostały umowy na budowę przystanków Izabelów i Stare Grudze

W Łódzkiem program przystankowy obejmuje dziewięć lokalizacji. Od grudnia 2022 r. podróżnych obsługuje przystanek Tomaszówek. Wiosną br. rozpoczną się natomiast prace budowlane w Jedliczu koło Zgierza. Podpisane zostały umowy na budowę przystanków Izabelów i Stare Grudze - ich oddanie do użytku zaplanowano w połowie 2024 r.

Procedowane są przetargi na budowę nowego przystanku Głowno Północne i modernizacje przystanków Żakowice Południowe oraz Zaosie. Rozpoczęcie i zakończenie robót w Żakowicach i Zaosiu planowane jest w 2023 r. Natomiast prace w Głownie zaczną się w drugiej połowie br. i zakończą w połowie 2024 r. W styczniu ogłoszono przetarg na budowę przystanku Łódź Zarzew; planowane podpisanie umowy nastąpi na przełomie marca i kwietnia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!