Partnerzy portalu

Warmińsko-mazurskie: Ponad 29 mln zł na port lotniczy w Szymanach

• Ponad 29 mln zł przeznaczy w przyszłym roku samorząd woj. warmińsko-mazurskiego na regionalny port lotniczy w Szymanach - zakłada przyjęty budżet województwa.
• Zaplanowano m.in. rozbudowę płyty postojowej lotniska i parkingu przed terminalem.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Samorząd województwa w przyjętym w środę (28 grudnia) budżecie na 2017 r. planuje dokapitalizowanie kwotą 29,4 mln zł zarządzającej lotniskiem Spółki Port Lotniczy "Warmia i Mazury", której jest w 100 proc. udziałowcem.

Z tego ok. 7,3 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje; m.in. na rozbudowę płyty postojowej o jedno stanowisko dla samolotu i parkingu o 100 miejsc. Przewidziano też budowę masztu telefonii komórkowej, który powinien zostać uruchomiony na początku 2017 r.

Projekt budżetu województwa zakłada również wykup obligacji długoterminowych (3 mln zł) oraz spłatę odsetek od obligacji długo i krótkoterminowych (2,1 mln zł). Obligacje były wyemitowane na pokrycie przez spółkę tzw. wkładu własnego przy budowie portu lotniczego, którą zrealizowano dzięki unijnemu dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W ocenie samorządu, prawie 16,9 mln zł potrzeba natomiast w przyszłym roku na pokrycie niedopasowania poziomu płynności do kosztów operacyjnych spółki. W 2016 r. - czyli pierwszym roku działalności lotniska - samorząd województwa przewidział na ten cel 10 mln zł. Planując taką kwotę w budżecie, założono, że w następnych latach znacznie wzrosną przychody spółki i zostaną obniżone koszty funkcjonowania portu.

Przyczyniać się ma do tego rozwój sieci połączeń lotniczych i podnoszenie jakości świadczonych usług, promocja lotniska oraz rozwijanie nowych działalności lotniskowych i pozalotniskowych. Spółka zamierza uzyskać dodatkowe dochody m.in. dzięki prowadzeniu specjalistycznych szkoleń dla pracowników innych portów i strażaków, a nawet z usług ochroniarskich.

Według marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, regionalny samorząd jest zadowolony z dotychczasowego funkcjonowania lotniska. Przed uruchomieniem portu zakładano, że obsłuży on w 2016 r. 30 tys. pasażerów, a skorzystało z niego ok. 45 tys. osób.

Zdaniem Brzezina, ważne by w kolejnych latach nadal zwiększała się liczba pasażerów, a - jak mówił - "finanse będą analizowane na bieżąco". Władze województwa przewidują, że będą pomagać spółce lotniskowej przez pierwszych 10 lat działalności, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej. Regionalne lotnisko ma przyczynić się do rozwoju turystyki i przyciągnięcia inwestorów.

Marszałek przypomniał, że samorząd dofinansowuje również inne obszary związane z transportem publicznym. W przyszłym roku ponad 45,8 mln zł zostanie przeznaczone na dofinansowanie przewozów autobusowych, a ok. 53,5 mln zł na pasażerskie przewozy kolejowe na obszarze województwa.

Przeciwko projektowi budżetu na 2017 rok, który zakłada opisane wyżej wydatki na port lotniczy w Szymanach, głosowali radni PiS. Szef klubu PiS w sejmiku Patryk Kozłowski mówił, że "po roku działalności wiele ludzi nadal nie wie, czy to lotnisko Szymany, czy Olsztyn-Mazury". W powszechnym użyciu funkcjonują obie te nazwy.

Lotnisko w Szymanach działa od 20 stycznia. Rozbudowa dawnego powojskowego obiektu kosztowała ok. 204 mln zł i w 76 proc. została sfinansowana z unijnych pieniędzy; zbudowano m.in. terminal, wzmocniono nośność drogi startowej i wydłużono ją do 2,5 km. Obecnie (w sezonie zimowym) realizowane są tam połączenia międzynarodowe do Londynu - Luton i Stansted.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!