Partner portalu

Warszawa: Co z pieniędzmi na rozbudowę metra?

Czekam na deklarację rządu, który obiecywał poparcie dla warszawskiego metra - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, pytany o dalsze plany, związane z rozwojem linii warszawskiego metra.
  • Rząd obiecywał poparcie dla warszawskiego metra. Miejmy nadzieję, że będzie chciał wywiązać się z tych obietnic - powiedział Trzaskowski.
  • Podkreślił jednocześnie, że apelował do radnych PiS-u, prosząc ich o wsparcie i o przekonywanie rządu, że rzeczywiście dobrym pomysłem byłoby uzyskanie wsparcia finansowego ze strony rządu.
  • Jak dodał, jeżeli tego wsparcia nie uda się uzyskać, to "będziemy się ubiegali o wsparcie z Unii Europejskiej, a my sami wygospodarujemy pieniądze, które są tzw. wkładem własnym, bo przecież miasto zawsze współfinansuje te duże inwestycje".

 We wtorek (29 stycznia) wieczorem prezydent Warszawy spotkał się z dziennikarzami na budowie drugiej linii metra na Targówku.

Podczas spotkania Trzaskowski pytany był o dalsze plany, związane z rozbudową sieci metra warszawskiego. Poinformował, że "obecnie prowadzone są analizy".

"Zaczynamy prace koncepcyjne nad trzecią linią metra, bo jeżeli mielibyśmy być gotowi, żeby stworzyć nowe linie, a taki jest plan jeszcze pod koniec tej kadencji i na początku przyszłej, to musimy być przygotowani, mieć analizy i myśleć o finansowaniu" - wskazał prezydent Warszawy.

"Ja cały czas czekam na deklarację rządu, który deklarował poparcie dla warszawskiego metra" - dodał. Trzaskowski wyraził jednocześnie nadzieję, że "będą pieniądze unijne na ten cel, mimo polityki rządu PiS, którą prowadzi w Europie i że będziemy mogli przygotowywać się do realizacji kolejnych linii".

Czytaj też: Druga linia warszawskiego metra będzie gotowa do 2023 roku

"Miejmy nadzieję, że rząd będzie chciał wywiązać się z tych obietnic" - podkreślił. "Wtedy będą dodatkowe pieniądze, które pozwolą nam na realizowanie jeszcze bardziej ambitnych planów" - zauważył.

Trzaskowski podkreślił jednocześnie, że apelował do radnych PiS-u, "prosząc ich o wsparcie, o przekonywanie rządu, że rzeczywiście dobrym pomysłem byłoby uzyskanie wsparcia finansowego (na budowę kolejnych linii metra - red.) ze strony rządu".

Jak dodał, jeżeli tego wsparcia nie uda się uzyskać, to "będziemy się ubiegali o wsparcie z Unii Europejskiej, a my sami wygospodarujemy pieniądze, które są tzw. wkładem własnym, bo przecież miasto zawsze współfinansuje te duże inwestycje".

Trzaskowski przypomniał również, że w kampanii wyborczej mówił, że będzie planował "stolicę lepszej komunikacji". W ramach tych działań - podkreślił - jeszcze w tej kadencji "kończona będzie druga linia, oddamy w sumie 14 stacji i zaczniemy prace koncepcyjne nad linią trzecią, na co mamy już pieniądze w budżecie".

Rafał Trzaskowski podczas ubiegłorocznej kampanii w wyborach samorządowych obiecywał warszawiakom dokończenie budowy II linii metra oraz wybudowanie trzech kolejnych linii: M3, M4 i M5. W styczniu prezydent stolicy wskazywał natomiast, że budowa kolejnych linii metra będzie mogła się zacząć, jeżeli pojawią się pieniądze z unijnego budżetu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!