Partnerzy portalu

Większe opłaty za przejazd A2

  • PAP
  • 5 kwietnia 2012 - 19:14
- 23 kwietnia wzrośnie opłata za przejazd autostradą A2 samochodem osobowym na odcinku z Konina do Nowego Tomyśla. Kierowcy zapłacą za przejazd 42 złote, a teraz za pokonanie ok. 150-kilometrowego odcinka tej trasy płacą 3 zł mniej.

O 30 złotych wzrośnie natomiast opłata za przejazd tym odcinkiem A2 pojazdem nienormatywnym. Obecnie za taki przejazd trzeba zapłacić 390 zł.

- W koncesji podpisanej z rządem mamy stawki opłat i politykę, jak one powinny się kształtować w różnych okresach koncesji. Z zapisów tych wynika, że powinniśmy pobierać wyższe opłaty, jesteśmy poniżej ustalonej granicy - powiedziała rzeczniczka Autostrady Wielkopolskiej Zofia Kwiatkowska.

Czytaj też: Osobówki popłyną na autostradzie

- Ta podwyżka jest powodowana również tym, że musimy mieć płynność finansową ze spłatą kredytów, które mamy w Europejskim Banku Inwestycyjnym i bankach komercyjnych; jest to wymóg banków. Z pieniędzy z przychodów zajmujemy się bieżącym utrzymaniem autostrady i odkładaniem środków na nowe inwestycje: budowę i rozbudowę węzłów czy planowaną budowę trzeciego pasa na obwodnicy Poznania - dodała.

Kwiatkowska ma nadzieję, że zmiana cen przejazdu nie wpłynie na liczbę aut przejeżdżających przez autostradowe bramki.

- Po wprowadzeniu w ubiegłym roku podwyżki cen dla aut osobowych z 12 na 13 zł, ruch tych pojazdów wzrósł w ciągu roku o ok. 10 proc. Cena nie ma więc w przypadku tych pojazdów bezpośredniego przełożenia - powiedziała.

Również 23 kwietnia Autostrada Wielkopolska otworzy węzeł Buk, z którego będzie można korzystać w kierunku zachodniej granicy Polski. Do tej pory kierowcy mogli z niego jeździć tylko w kierunku Poznania.

- Węzeł zacznie działać w pełnym zakresie, razem ze stacją poboru opłat. Wprowadzamy częściowe opłaty na odcinku Buk-Nowy Tomyśl; to będzie 9 zł brutto. Na odcinku Buk-Poznań będzie to 5 zł brutto. Do tej pory kierowcy jadący z tego węzła do Poznania musieli płacić pełną stawkę - powiedziała.

Od 23 kwietnia do 20 maja Autostrada Wielkopolska prowadzić będzie testy nowego systemu poboru opłat na najmłodszym odcinku autostrady - z Nowego Tomyśla do Świecka.

- Włączamy w to również odcinek do Poznania. Między Poznaniem a Świeckiem kierowca wjeżdżając na autostradę pobierze bilet, który będzie musiał zachować i okazać przy wyjeździe. Od 21 maja odcinek od Nowego Tomyśla na zachód będzie odcinkiem płatnym, przyzwyczajamy więc klientów do nowego systemu - wyjaśniła Kwiatkowska.

Obecnie na odcinku Konin - Nowy Tomyśl kierowcy wnoszą opłaty w tzw. systemie otwartym, płacąc za przejazd przez Punkty Poboru Opłat: Lądek, Nagradowice i Gołuski. Opłata za przejazd odcinkami Konin - Września, Września - Poznań i Poznań - Nowy Tomyśl jest taka sama, niezależnie od liczby przejechanych kilometrów i miejsca opuszczenia autostrady. Przejazd przez autostradową obwodnicę Poznania jest bezpłatny.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!