Partnerzy portalu

Władze Augustowa mają problem z likwidowanym dworcem PKS. Proszą o okres przejściowy

Władze Augustowa apelują o wprowadzenie okresu przejściowego dla funkcjonowania dworca, który PKS Nova zamierza sprzedać za kilka dni. To będzie drugi przetarg na tę nieruchomość zlokalizowaną w centrum miasta.

•  Oferent, który chciał wcześniej nabyć nieruchomość, odstąpił od przetargu, który odbył się na początku czerwca.

• Według tamtej umowy dworzec miał działać do 31 sierpnia. Spółka PKS Nova ogłosiła nowy przetarg, który odbędzie się 17 lipca.

•  Władze Augustowa chcą, by w umowie z przyszłym nabywcą nieruchomości zawrzeć klauzulę, że PKS Nova po zbyciu dworca będzie mógł korzystać z niego jeszcze przez kilka miesięcy.

Zastępca burmistrza Augustowa Mirosław Karolczuk argumentuje w apelu, że byłby to czas przejściowy dla mieszkańców i gości odwiedzających Augustów do momentu, kiedy nie zostanie kompleksowo uregulowana i sformalizowana kwestia zatrzymywania się autobusów spółki PKS Nova w innej lokalizacji.

Czytaj więcej: Augustów i Siemiatycze bez dworców PKS. Firma PKS Nova zamknie ich więcej

"Przetarg jest ogłoszony, główna zmiana polega na tym, że termin przekazania tego terenu jest wydłużony do końca września" - powiedział prezes PKS Nova Cezary Sieradzki. Według niego potencjalny inwestor ma plany dotyczące tej nieruchomości i chciałby po zakupie mieć jak najszybciej przekazany teren. 

Sieradzki powiedział, że dotąd nie dotarł do niego apel władz Augustowa i dopiero kiedy otrzyma pismo z Augustowa, to odniesie się do niego.

Sposób zbywania dworca nie podoba się władzom Augustowa. Burmistrz Wojciech Walulik mówił wcześniej, że spółka PKS Nova "stawia miasto pod ścianą", bo będzie miało mało czasu na znalezienie nowej lokalizacji i jej nową organizację. Zapowiadał nawet negocjacje z nabywcą dworca, by wydłużył czas jego funkcjonowania. Pojawił się też pomysł na tworzenie w mieście centrum przesiadkowego na potrzeby wszystkich przewoźników, który nie spotkał się z dużym zainteresowaniem przewoźników.

Czytaj więcej: Białystok wybuduje nowy dworzec PKS

PKS Nova to spółka, która powstała w styczniu 2017 r. z połączenia pięciu podlaskich spółek PKS podległych samorządowi województwa podlaskiego w: Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Siemiatyczach i Zambrowie. Tłumaczono, że połączenie ma je uratować od upadłości.

PKS Nova sprzedaje nieruchomości w różnych miejscach w regionie w ramach prowadzonej restrukturyzacji spółki. Prezes Sieradzki mówił w połowie czerwca, że będą sprzedawane nieruchomości w Ciechanowcu i część terenu w Łomży. Znalazł się nabywca dworca w Siemiatyczach.

W Białymstoku do października 2017 r. ma być gotowy nowy dworzec PKS Nova. Buduje go prywatny inwestor, spółka Budner sp. z o.o, która wykłada na ten cel 13,5 mln zł. Zburzono stary dworzec, trwa budowa nowego, powstanie też galeria handlowa, nowa baza PKS, nowy układ komunikacyjny. Inwestycja jest również elementem restrukturyzacji spółki PKS Nova. PKS Nova ma ok. 500 autobusów, pracuje tam ok. 950 osób. Kapitał zakładowy spółki to ok. 1 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!