Partner portalu

Wodzisław Śląski: Działka z sortownią odpadów znów na sprzedaż

Samorząd Wodzisławia Śląskiego po raz kolejny ogłosił przetarg na sprzedaż działki, na której znajduje się niepracująca od 2013 r., zbudowana przy wsparciu UE, sortownia odpadów. Obecna cena całej nieruchomości to 1,35 mln zł.

Chodzi o działkę o powierzchni ponad 15 tys. m kw. przy ul. Marklowickiej. Znajduje się na niej m.in. sprawna linia sortownicza odpadów zmieszanych. Miasto zbudowało tę instalację w 2011 r. za ponad 1,1 mln zł - przy wsparciu ponad 0,9 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego.

Jednostka budżetowa wodzisławskiego samorządu - Służby Komunalne Miasta - od 2007 r. obsługiwała na tym terenie ręczną linię sortowania odpadów segregowanych. W 2011 r. ruszyła tam dofinansowana środkami unijnymi linia mechaniczna do odpadów zmieszanych.

Zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 2013 r. uniemożliwiła gminom zarządzanie tego typu instalacjami. W efekcie, najpierw miasto próbowało wydzierżawić, a potem sprzedać całą nieruchomość. Pierwotnie cena wynosiła 3,3 mln zł, potem spadała. W 2015 r. z zakupu sortowni za 1,76 mln zł netto w ostatniej chwili wycofała się firma z branży.

Miasto zostało też wezwane do zwrotu unijnej dotacji, którą dostało na budowę sortowni. Instalacja działała bowiem krócej niż pięć lat, dlatego nie osiągnęła tzw. efektu ekologicznego, który zapobiegłby zwrotowi dofinansowania.

Obecnie zarząd województwa prowadzi procedurę administracyjną, której celem jest odzyskanie środków od miasta. To uznało się za poszkodowane w sprawie (wobec zmiany ustawy śmieciowej) i sprzeciwia się zwrotowi dotacji.

Położona w odległości 5 km od węzła autostrady A1 działka przy ul. Marklowickiej (w Wodzisławiu biegnie nią droga wojewódzka nr 932) ma 15,3 tys. m kw. i dociągnięte sieci: elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną i telekomunikacyjną. Nieruchomość jest zabudowana instalacjami jedynie w części.

Instalacja obejmuje halę o powierzchni ponad 660 m kw., wiatę z kanałem zsypowym, linię sortownicza do odpadów wstępnie posegregowanych, linię do odpadów zmieszanych, place, boksy i drogi dojazdowe.

Urządzenia są - jak podawało na początku tego roku miasto - w dobrym stanie, mogą tylko wymagać przeglądu. Przeznaczenie działki to usługi lub zbiórka odpadów. Przetarg odbędzie się 12 września br.

KOMENTARZE1

  • POwielaczowe prawo? 2017-08-10 08:03:49
    "Zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 2013 r. uniemożliwiła gminom zarządzanie tego typu instalacjami". A jakaż to za zmiana w ustawie dokonała się w 2013 roku? Czy zapisano wprost, że gospodarka odpadami musi przejść w ręce operatorów kręcenia lodów na comiesięcznyc...h opłatach za śmieci mieszkańców... A może taka zmiana nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw?  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!