Partnerzy portalu

Wojewoda lubelski wydał zezwolenie na budowę odcinka autostrady A2

Wojewoda lubelski wydał w piątek zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) polegającej na zaprojektowaniu i budowie około 14-km odcinka autostrady A2 między rejonem miejscowości Swory a węzłem Biała Podlaska - poinformowała w piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W ramach wartej prawie 470 mln zł umowy z firmą Polaqua wybudowana zostanie dwujezdniowa autostrada z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa.

"Powstaną Miejsca Obsługi Podróżnych i obwód drogowy. Ponadto drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego" - wymienia w komunikacie GDDKiA. Dodano, że trasa główna zostanie zbudowana w technologii bitumicznej.

Zakończenie inwestycji planowane w czwartym kwartale 2024 r.

GDDKiA podała, że prace budowlane na odcinkach A2 Kałuszyn - Groszki i Gręzów - Siedlce Zachód trwają od grudnia 2021 r. i kierowcy powinni z nich skorzystać jesienią 2023 r. Termin, jak podała GDDKiA, może zostać przesunięty. "Wykonawcy złożyli roszczenia, w których oczekują wydłużenia czasu na ukończenie oraz dodatkowych środków finansowych" - poinformowano.

Czytaj też: Nowa droga połączy Częstochowę z Jurą

W styczniu 2021 r. GDDKiA podpisała z wykonawcą umowę na budowę odcinka Groszki - Gręzów. GDDKiA szacuje, że na przełomie września i października otrzyma od wojewody mazowieckiego decyzję ZRID, co umożliwi wykonawcy rozpoczęcie robót w terenie. Przewidywany termin zakończenia prac to lato 2024 r.

W kwietniu 2021 r. GDDKiA podpisała umowy na budowę czterech fragmentów autostrady od Siedlec do Białej Podlaskiej. Dla trzech odcinków trwa postępowanie administracyjne w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Zakończenie robót zaplanowano do końca 2024 r.

Czytaj też: Pierwszy odcinek autostrady A18 gotowy

W styczniu br. złożono do wojewody lubelskiego wnioski o ZRID na odcinek od węzła Biała Podlaska do granicy z Białorusią. "Kolejnym etapem, po wydaniu decyzji ZRID i pozyskaniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji" - podała GDDKiA.

Autostrada A2 biegnie od granicy z Niemcami na wschód kraju przez Świecko, Słubice, Nowy Tomyśl, Poznań, Wrześnię, Konin, Koło, Łódź, Łowicz, Skierniewice, Grodzisk Mazowiecki, Pruszków, Warszawę i obecnie kończy się na wysokości Mińska Mazowieckiego. Dalej jej przebieg zaplanowano przez Siedlce, Białą Podlaską, Kukuryki do granicy z Białorusią.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!