Partnerzy portalu

Wojewoda złożył skargę kasacyjną w sprawie zagospodarowania Górek Czechowskich

Wojewoda lubelski złożył skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie uchwały Rady Miasta Lublin dotyczącej studium zagospodarowania Górek Czechowskich, która dopuszczała częściową zabudowę mieszkaniową terenów zielonych w mieście.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Argumentując swoją decyzję wojewoda Lech Sprawka sprecyzował, że zarzuca sądowi pierwszej instancji błędne uznanie, że Rada Miasta w swojej uchwale należycie wyważyła interes publiczny i prywatny.
  • Podkreślił również nieuznanie za dowód złożonych do akt sprawy pism mieszkańców Lublina. Zwrócił także uwagę na dokumenty wskazujące na duże walory przyrodnicze trzech wysoczyzn, które są głównym przedmiotem sporu.
  • Ja nie wypowiadam się na temat ostatecznego rozstrzygnięcia, które nastąpi na poziomie NSA albo na poziomie WSA. Wojewoda jako przedstawiciel administracji rządowej jest zobowiązany do szczególnie wnikliwego analizowania stanu prawnego - zaznaczył.

Sąd oddalił skargę wojewody na "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego"

W połowie stycznia br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę wojewody lubelskiego na uchwalone w lipcu 2019 r. przez Radę Miasta Lublin nowe "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego". Dokument pozwala na zabudowę mieszkalną części Górek Czechowskich, atrakcyjnego, około 100-hektarowego terenu zielonego, który wówczas należał w całości do prywatnego właściciela.

Jak stwierdził wówczas asesor sądowy Marcin Małek uzasadniając nieprawomocny wyrok, sąd był zobowiązany do uwzględnienia trzech kwestii wymienionych przez wojewodę w skardze: nieuwzględnienia w studium rezerwatu przyrody na obszarze tzw. Górek Czechowskich, niewyważenia interesów publicznego i prywatnego oraz naruszenia zasady proporcjonalności. "Sąd uznał, że wszystkie te kwestie podnoszone w skardze przez wojewodę nie mają uzasadnienia" - mówił.

Wojewoda złożył skargę kasacyjną od wyroku WSA 

O złożeniu skargi kasacyjnej od styczniowego wyroku WSA w Lublinie poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka na piątkowej konferencji prasowej. Dodał, że wnosi do Naczelnego Sądu Administracyjnego o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości.

Argumentując swoją decyzję wojewoda sprecyzował, że zarzuca sądowi pierwszej instancji błędne uznanie, że Rada Miasta w swojej uchwale należycie wyważyła interes publiczny i prywatny. Podkreślił również nieuznanie za dowód złożonych do akt sprawy pism mieszkańców Lublina. Zwrócił także uwagę na dokumenty wskazujące na duże walory przyrodnicze trzech wysoczyzn, które są głównym przedmiotem sporu.

Sprawka: Wojewoda jest zobowiązany do szczególnie wnikliwego analizowania stanu prawnego

"Ja nie wypowiadam się na temat ostatecznego rozstrzygnięcia, które nastąpi na poziomie NSA albo na poziomie WSA. Wojewoda jako przedstawiciel administracji rządowej jest zobowiązany do szczególnie wnikliwego analizowania stanu prawnego" - zaznaczył Sprawka, wyjaśniając motywy podjęcia decyzji o kasacji.

Wojewoda jako przedstawiciel administracji rządowej jest zobowiązany do szczególnie wnikliwego analizowania stanu prawnego - zaznaczył wojewoda Lech Sprawka (fot. wikipedia.org/Emil Zgostolina/CC BY 3.0)
Wojewoda jako przedstawiciel administracji rządowej jest zobowiązany do szczególnie wnikliwego analizowania stanu prawnego - zaznaczył wojewoda Lech Sprawka (fot. wikipedia.org/Emil Zgostolina/CC BY 3.0)

"Niech ta sprawa będzie między innymi przykładem praworządności, a nie emocji. Każde ostateczne orzeczenie ja przyjmę w takim kształcie, w jakim sąd zadecyduje w ramach swojej niezależności, ale jednocześnie prosząc sąd o dogłębną analizę, czy rzeczywiście procesy przygotowania projektu studium zostały dobrze przeprowadzone" - zaapelował wojewoda lubelski.

W lipcu 2019 r. rada miasta uchwaliła nowe "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego", pozwalające na zabudowę mieszkalną na około 25 ha Górek Czechowskich, należących wówczas w całości do prywatnego właściciela. Uchwałę zaskarżył m.in. poprzedni wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Sąd dopatrzył się sprzeczności pomiędzy częścią tekstową a graficzną studium

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w grudniu 2019 r. dopatrzył się sprzeczności pomiędzy częścią tekstową a graficzną studium, uwzględnił skargę wojewody i stwierdził nieważność uchwały.

Naczelny Sąd Administracyjny w lutym 2021 r. orzekł, że obie części studium są spójne i logiczne, więc nie ma podstaw do stwierdzenia nieważności dokumentu; uchylił orzeczenie WSA i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W grudniu 2021 r. WSA uznał, że doszło do naruszenia zasad sporządzania studium, ponieważ organ planistyczny oparł się na nieaktualnych opracowaniach środowiskowych; z uwagi na upływ czasu nie mógł stwierdzić nieważności uchwały, więc stwierdził jej niezgodność z prawem.

W listopadzie 2022 r. NSA ponownie uchylił orzeczenie WSA stwierdzając, że sąd pierwszej instancji popełnił błąd i nie było podstaw do uznania, że dokumentacja była nieaktualna.

Sprawa przeznaczenia Górek Czechowskich budzi w Lublinie od wielu lat silne emocje. W kwietniu 2019 r. kwestia ich zagospodarowania była przedmiotem pierwszego w Lublinie referendum lokalnego, które okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, ale większość uczestników - 67,7 proc. - była przeciwna zabudowie.

We wrześniu 2019 r. miasto zawarło z właścicielem terenu Górek - spółką TBV - umowę, na mocy której deweloper sprzedał miastu za 1 zł 77 ha terenu Górek Czechowskich, na którym ma urządzić park naturalistyczny kosztem 10 mln zł.

KOMENTARZE1

  • Ryszard 2023-03-10 13:52:17
    co mają wspólnego wysoczyzny z prawem panie wojewodo ? Dla mnie komunizm był jest i będzie to jest ewidentny dowód. Partia rządzi. Czy ekolodzy będą blokować obory i kurniki ?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!