Partnerzy portalu

Wybrano najkorzystniejszą ofertę w przetargu na obwodnicę Suchowoli

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 8 kwietnia 2021 - 18:10
Oferta firmy Budimex SA z kwotą 249,1 mln zł brutto jest najkorzystniejszą w przetargu na projekt i budowę obwodnicy Suchowoli na dk 8 Białystok-Augustów - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.
  • Obwodnica Suchowoli ma mieć 15 km długości. Droga nie będzie ekspresową, a jednojezdniową w standardzie drogi głównej przyspieszonej z możliwością rozbudowy o drugą jezdnię w przyszłości.
  • Obwodnica pozwoli kierowcom ominąć sześć miejscowości: Suchowolę, Zagórze, Skindzierz, Chodorówkę Nową, Poświętne i Krzywą.
  • W przetargu firmy złożyły cztery oferty. Oferta Budimeksu była najtańsza. Najdroższą, na kwotę 365,4 mln zł przedstawiło konsorcjum czterech firm z liderem firmą BK Trans Roboty Drogowe Borsukiewicz - poinformował rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski.

Obwodnica Suchowoli jest jedną z pięciu obwodnic, które mają powstać w Podlaskiem w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic w kraju 2020-2030. Trzy z tych obwodnic będą na odcinku drogi krajowej nr 8 Białystok-Augustów: Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów. Dwie inne to nowa obwodnica Zambrowa od strony dróg krajowych nr 63 i 66 oraz nowa obwodnica Augustowa w obrębie drogi krajowej nr 16.

Przetargi na obwodnice Suchowoli i Sztabina były ogłoszone pod koniec grudnia 2020 r. Prace nad tymi obwodnicami są najbardziej zaawansowane. Inwestycje na dk 8 mają wpłynąć na poprawę komunikacji i bezpieczeństwa jazdy na odcinku od Białegostoku na północ w stronę Suwałk i granicy z Litwą, który należy do bardzo obciążonych ruchem.

Obwodnica Suchowoli ma mieć 15 km długości. Droga nie będzie ekspresową, a jednojezdniową w standardzie drogi głównej przyspieszonej z możliwością rozbudowy o drugą jezdnię w przyszłości - zapowiadała już wcześniej GDDKiA. Obwodnica pozwoli kierowcom ominąć sześć miejscowości: Suchowolę, Zagórze, Skindzierz, Chodorówkę Nową, Poświętne i Krzywą.

W przetargu firmy złożyły cztery oferty. Oferta Budimeksu była najtańsza. Najdroższą, na kwotę 365,4 mln zł przedstawiło konsorcjum czterech firm z liderem firmą BK Trans Roboty Drogowe Borsukiewicz - poinformował rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski.

Od wyboru najkorzystniejszej oferty firmy mogą teraz składać odwołania. Przy założeniu, że ich nie będzie, GDDKiA w Białymstoku zapowiadała już wcześniej, że umowę z wykonawcą chce podpisać latem 2021 r. Budowa ma się zacząć w 2023 r i zakończyć w 2025 r.

"Obwodnica Suchowoli rozpocznie się około 12 kilometrów na południe od miasta, rondem zlokalizowanym pomiędzy miejscowościami Kumiała i Zagórze, a zakończy dwa kilometry na północ, włączeniem w istniejącą drogę krajową nr 8 na wysokości m. Głęboczyzna i skrzyżowaniem z drogą gminną" - podała GDDKiA. Ronda powstaną także na przecięciu drogi wojewódzkiej 670 (Osowiec - Dąbrowa Białostocka - Nowy Dwór - granica państwa z Białorusią z dwiema drogami powiatowymi. Łącznie będzie pięć skrzyżowań, w tym cztery ronda, jedna estakada o długości ok. 180 metrów, pięć mostów na dk 8 i dwa na dodatkowych jezdniach. Zaplanowano 9 wiaduktów, drogi do obsługi ruchu lokalnego.

Drogowcy podkreślają, że budowa obwodnicy Suchowoli będzie oznaczać, że dostępu do dk 8 nie będą miały pojazdy rolnicze, które będą mogły korzystać z dróg dla ruchu lokalnego. Ma to zapewnić większe bezpieczeństwo.

"Planowana inwestycja nie przecina żadnych obszarów podlegających ochronie na podstawie ustawy o ochronie przyrody. Jedynie w końcowej części zbliża się do granicy obszarów Natura 2000: Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Ostoja Biebrzańska i Specjalnego Obszaru Siedlisk Dolina Biebrzy, która biegnie wzdłuż pasa drogowego istniejącej drogi krajowej nr 8" - podała GDDKiA.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!