Partner portalu

Wybydują spalarnię na terenie Elektrociepłowni Rzeszów

PGE planuje w 2018 r. rozpoczęcie eksploatacji spalarni odpadów komunalnych, która ma zostać wybudowana na terenie Elektrociepłowni Rzeszów - poinformował Maciej Szczepaniuk, rzecznik PGE.

- W kwietniu bieżącego roku została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę dla projektu. Obecnie trwa procedura przetargowa na wybór inżyniera kontraktu. Zakładamy rozpoczęcie eksploatacji obiektu w roku 2018 r. - wskazał Szczepaniuk.

Dodał, że w czerwcu 2014 r. PGE GiEK podpisała z NFOŚiGW umowę na finansowanie projektu w postaci preferencyjnej pożyczki, przyznanej z Programu Priorytetowego "Gospodarowanie odpadami komunalnymi. Część 1. Rozwój systemów służących zagospodarowaniu odpadów komunalnych". Kwota pożyczki stanowi 75 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Czytaj też: Zobacz jak rośnie bydgoska spalarnia 

- Inwestycja będzie realizowana w technologii rusztowej, a więc poziom nakładów inwestycyjnych nie powinien odbiegać od kosztów tego typu instalacji obecnie budowanych w kraju, oczywiście w proporcji do ilości przetwarzanych odpadów oraz z uwzględnieniem możliwości wykorzystania już istniejącej w elektrociepłowni infrastruktury - wyjaśnił Szczepaniuk.

Planowana spalarnia docelowo ma mieć moc przerobową na poziomie 180 tys. ton/rok zmieszanych odpadów komunalnych, pozostałości z sortowania zmieszanych odpadów komunalnych oraz komunalnych osadów ściekowych i innych odpadów w dwóch ciągach technologicznych.

PGE przewiduje wybudowanie w pierwszej kolejności jednej linii technologicznej o rocznej przepustowości 100 tys. ton odpadów.

Nominalna moc elektryczna brutto planowanej instalacji (jedna linia technologiczna) przy założonej kaloryczności odpadów na poziomie 8,5 MJ/kg, wyniesie 7,87 MWe przy pracy w kondensacji (produkcja wyłącznie energii elektrycznej) i 4,84 MWe przy pracy w kogeneracji.

Natomiast zakładana moc cieplna instalacji przy pracy w kogeneracji w warunkach nominalnych to 15,4 MWt. Technologią przyjętą do realizacji będzie spalanie odpadów na ruszcie klasycznym, z wykorzystaniem półsuchej metody oczyszczania spalin z niekatalityczną redukcją tlenków azotu (SNCR).

Czytaj też:Poznańska spalarnia najlepszym pionierskim projektem PPP 

Obecnie w Polsce w budowie znajduje się sześć spalarni odpadów komunalnych: w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Szczecinie i Poznaniu.

Cały artykuł czytaj tu

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!