Partner portalu

Zablokują drogę, bo domagają się obwodnicy

  • PAP
  • 27 listopada 2013 - 10:48
W miejscowości Słupno (Mazowieckie) w środę od godz. 8. trwa blokada drogi krajowej nr 62 Włocławek-Warszawa. To część kampanii na rzecz budowy obwodnicy Płocka i wyprowadzenia z miasta transportu substancji niebezpiecznych. Blokada ma zakończyć się w południe.

Organizatorem akcji, w której bierze udział ok. 20 osób, jest płocki SLD. Blokada polega na przechodzeniu przez przejście dla pieszych i wstrzymywaniu ruchu pojazdów na 5 minut. Następnie przez 5 minut możliwy jest przejazd samochodów. W tej formie akcja ma potrwać do godz. 12.

Policja apeluje do kierowców planujących w środę przed południem podróż drogą krajową nr 62 z Płocka do Warszawy i w przeciwnym kierunku, aby rozważyli wybór innej trasy.

Najbliższe objazdy prowadzą przez Wyszogród i drogę krajową nr 50 do Płońska, a następnie drogą krajową nr 10 i wojewódzką nr 567 lub przez most na Wiśle w Wyszogrodzie do drogi wojewódzkiej nr 575.

Jak poinformował PAP szef płockiego SLD Arkadiusz Iwaniak, podobne akcje i wiece, jak środowa blokada, będą kontynuowane, by zwrócić uwagę władz na problemy komunikacyjne miasta. "W ramach kampanii rozpoczynamy zbieranie podpisów pod petycją do premiera Donalda Tuska. Na przełomie grudnia i stycznia planujemy przekazanie petycji wraz podpisami szefowi rządu" - powiedział Iwaniak.

Dodał, że w ramach kampanii planowane są m.in. spotkania mieszkańców Płocka z ekspertami, którzy będą mówić o zagrożeniach w transporcie substancji niebezpiecznych i unijnych przepisach w tej kwestii. "Chcemy pokazać w jakim miejscu jest Płock, jeśli chodzi o infrastrukturę komunikacyjną i co należy zrobić by problemy z tym zakresie rozwiązać" - oświadczył Iwaniak.

W petycji do premiera organizatorzy blokady podkreślają, że "dobra komunikacja drogowa i kolejowa z ważnymi ośrodkami w kraju" jest dla rozwoju Płocka "sprawą najwyższej wagi". Przypominają jednocześnie, że miasto to jest "ważnym punktem tranzytowym w centrum Polski ze strategicznymi obiektami dla gospodarki kraju", jak kompleks rafineryjno-petrochemiczny PKN Orlen, jeden z największych podmiotów tej branży w Europie.

"My mieszkańcy Płocka, żądamy zdecydowanych działań zmierzających do wyprowadzenia z naszego miasta transportu substancji niebezpiecznych oraz budowy północnej obwodnicy miasta Płocka" - napisali w petycji organizatorzy blokady. Ich zdaniem, "niedopuszczalne jest, aby w dzisiejszych czasach przez centrum miasta codziennie przetaczało się kilkaset wagonów z substancjami niebezpiecznymi, aby tiry dewastowały ulice, (...) a nadmierny ruch samochodów ciężarowych stwarzał realne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!