Partnerzy portalu

Zabrze zbudowało nową drogę w małej strefie ekonomicznej

Nową drogę w zabrzańskiej tzw. małej strefie ekonomicznej zbudował przy wsparciu z Funduszu Dróg Samorządowych lokalny samorząd. Warta ok. 9 mln zł inwestycja otworzyła tam możliwość sprzedaży inwestorom kolejnych dwóch gruntów.
  • Budowę połączenia ul. Handlowej z ul. Pyskowicką i Magazynową miasto określało jako "ostatni etap tworzenia małej strefy ekonomicznej".
  • Budowa nowej drogi w III etapie przedsięwzięcia pozwoliła na udostępnienie kolejnych terenów, tym razem po stronie południowej.
  • Gmina przygotowała tam dwie działki o łącznej powierzchni ponad 5 ha.

Jak poinformował rzecznik zabrzańskiego magistratu Dawid Wowra, w ostatnich miesiącach powstały: 660-metrowe połączenie ul. Handlowej z ulicami Pyskowicką i Magazynową, rondo u zbiegu ul. Magazynowej i ul. Pyskowickiej, ścieżka rowerowa, chodnik oraz oświetlenie. Ponadto tereny inwestycyjne zostały uzbrojone; powstała tam infrastruktura gazowa, teletechniczna, kanalizacja deszczowa i sanitarna.

Zabrzański samorząd przygotował dla inwestorów m.in. działki w zabrzańskim Regionalnym Parku Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) - w północno-wschodniej części miasta, na granicy dzielnic: Mikulczyce, Rokitnica i Biskupice, przy ul. Ofiar Katynia, Goduli, Ziemskiej, Donnersmarcka oraz Ballestrema.

Miasto w poprzedniej perspektywie finansowej przeprowadziło tam jeden ze swoich unijnych projektów udostępniających nowe grunty (budowa dróg i uzbrojenie w instalacje). Dotąd w zabrzańskiej strefie, liczącej 157 ha podzielonych na 45 działek o wielkości 0,5-21 ha, działki kupiło już 33 inwestorów. Firmy zainwestowały tam ponad 1 mld zł i zatrudniły ok. 1,5 tys. osób. Do sprzedania pozostała jeszcze jedna, ostatnia działka.

Od 2015 r. Zabrze sprzedaje też działki inwestycyjne - podobnie uzbrojone przy wsparciu UE - w tzw. "małej strefie" w północnej części miasta. Był to efekt przedłużenia i połączenia w 2014 r. ul. Handlowej z drogą krajową nr 79, co udostępniło nowe grunty i skróciło dojazd z zagospodarowanych częściowo terenów przemysłowych do pobliskiego węzła autostrady A1.

Droga ta skomunikowała łącznie ok. 13 ha gruntów określanych wcześniej jako okołoprzemysłowe. Inwestycja z 2014 r. rozpoczęła też proces sprzedaży wydzielonych tam działek. W 2019 r. powstał kolejny odcinek ul. Handlowej, który pozwolił na utworzenie czterech działek inwestycyjnych na północ od tego połączenia.

Budowę połączenia ul. Handlowej z ul. Pyskowicką i Magazynową miasto określało jako "ostatni etap tworzenia małej strefy ekonomicznej". Budowa nowej drogi w III etapie przedsięwzięcia pozwoliła na udostępnienie kolejnych terenów, tym razem po stronie południowej. Gmina przygotowała tam dwie działki o łącznej powierzchni ponad 5 ha.

Według władz miasta wsparta kwotą ponad 1 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych inwestycja pozwoli też na lepsze skomunikowanie terenów zagospodarowanych już przez takie firmy, jak: NMC, Electrolux, Pionart czy Panattoni Europe. Nowe połączenie sprawia, że samochody dostawcze nie muszą już dokonywać objazdu przez ul. Składową.

Zgodnie z informacjami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego ubiegłoroczne dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych w ramach wszystkich 104 zadań w regionie (w łącznej kwocie 160,8 mln zł) przekładały się na prace na 123 km dróg lokalnych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!