Partnerzy portalu

Zakończyła się rewitalizacja bytomskich kamienic i podwórek za 6,7 mln zł

Zakończył się, przeprowadzony kosztem ponad 6,7 mln zł, remont dziesięciu kamienic oraz zagospodarowanie podwórek w kwartale ulic: Głębokiej, Matejki i Katowickiej w Bytomiu. We wtorek odbył się odbiór techniczny inwestycji.
  • Rewitalizacja kwartału ulic: Głębokiej, Matejki, Katowickiej, to jeden z tych projektów, w którym swój udział mieli sami mieszkańcy Bytomia. 
  • "Fakt, że dziś możemy się cieszyć z kolejnych wyremontowanych budynków to zasługa zaangażowanych w ten proces wspólnot mieszkaniowych, które złożyły swoje fiszki projektowe, kiedy aktualizowaliśmy Gminny Program Rewitalizacji - powiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
  • W ramach projektu zostały wyremontowane części wspólne budynków wspólnot mieszkaniowych oraz został zagospodarowany teren przynależny do wspólnot przy ul. Głębokiej 1, 3, 5a, Katowickiej 61, Matejki 31, 33, 35, 37 i 41.

Budynki przy ul. Głębokiej, Matejki i kamienica przy ul. Katowickiej 61 przeszły termomodernizację. Na elewacji frontowej zastosowano tynk ciepłochronny, z kolei tyły budynków ocieplone zostały styropianem. Ściany fundamentowe zostały zaizolowane, a obiekty zyskały nowe rynny i obróbki blacharskie. W ramach prac dodatkowych konieczne było także wykonanie nowej kanalizacji deszczowej wewnątrz podwórek.

Rewitalizacji budynków towarzyszyły też prace polegające na zagospodarowaniu 2,5 tys. mkw. tamtejszych podwórek. Powstały nowe chodniki, ogrodzenie, wygrodzony wybieg dla psów. W podwórkach pojawiły się ławki, kosze na śmieci, nowe nasadzenia i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością takie jak np. podjazdy, tabliczki z napisami brajlowskimi. Zamontowane zostały także ławki dla osób z niepełnosprawnościami i uporządkowane altany śmietnikowe.

Secesyjna kamienica odzyskała swój dawny blask

Jak zaznaczają bytomscy urzędnicy, szczególne wrażenie robi odnowiona elewacja eklektycznej kamienicy z elementami secesji przy ul. Katowickiej 32. Odrestaurowane zostały bogate detale architektoniczne i sztukatorskie elewacji frontowej. Docieplenia doczekały się fundamenty i elewacja tylna obiektu. Ponadto wyburzona została oficyna budynku, a teren na nowo zagospodarowany. Powstały tam miejsca parkingowe i miejsce rekreacji z ławkami i nowymi nasadzeniami.

Odnowiona elewacja eklektycznej kamienicy z elementami secesji przy ul. Katowickiej 32 (fot. bytom.pl)
Odnowiona elewacja eklektycznej kamienicy z elementami secesji przy ul. Katowickiej 32 (fot. bytom.pl)

200 bytomskich budynków zostanie wyremontowanych

Projekt wprowadzony do Gminnego Programu Rewitalizacji w 2019 roku, został finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, ze środków na rewitalizację obszarów zdegradowanych.

Dzięki środkom unijnym przyznanym jego miastu w ramach programu dotyczącego Obszaru Strategicznej Interwencji zostanie wyremontowanych ponad 200 budynków, ocenie trwa jeszcze rewitalizacja ponad 100. "W obecnej kadencji wyremontowaliśmy 351 mieszkań, z czego 230 właśnie w ramach tego programu (...) Wydaliśmy do tej pory na ten cel 93 mln zł" - poinformował prezydent Bytomia, który zaapelował o uruchomienie kolejnych dużych programów z udziałem środków unijnych.

 

KOMENTARZE1

  • trol 2023-03-22 08:38:31
    gdzie jest trawnik??? mieszkańcy w lato na pewno będą zadowoleni z temperatury panującej na zabetonowanym podwórku - zaoszczędzą na gazie przy przygotowywaniu porannej jajecznicy ;)

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!