Partnerzy portalu

Zieleń w miastach ma znaczenie. Tylko jak ją zaplanować?

Czy Warszawa, ograniczając ruch samochodów, idzie we właściwym kierunku? Dlaczego zieleń i tworzenie publicznych terenów na Służewcu jest tak istotne? Opinią dzieli się Florian Frotscher, główny architekt londyńskiej pracowni Make Architects, mieszkaniec Warszawy.

Warszawski Służewiec jest poprzemysłową dzielnicą biurową, w której pracuje 100 tys. osób. Przez ponad 20 lat rozwijał się chaotycznie, a dziś stoi u progu zmian w kierunku atrakcyjnej wielofunkcyjnej dzielnicy. Władze miasta poprawiają transport i infrastrukturę, powstaną atrakcyjne place miejskie i tereny zieleni, wprowadzają się mieszkańcy, przełamując monokulturę.

- Mix funkcji biurowych, handlowo-usługowych i mieszkaniowych jest konieczny, aby stworzyć żyjący całą dobę i bezpieczny fragment miasta, unikając gettoizacji przestrzeni miejskiej. Ważne jest także rozsądne tworzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które pozwalają zarządzić oczekiwaniami wielu interesariuszy. Z naszego doświadczenia wynika, że istnieje duże ryzyko niepowodzenia każdego projektu, który dynamicznie się rozwija, ale jest monofunkcyjny - twierdzi Florian Frotscher.

Jak dodaje, zrównoważony rozwój musi odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności.

- Wprowadzanie terenów zieleni jest niezwykle istotne i najbardziej skuteczne, jeśli uda się je połączyć z już istniejącymi obszarami. Tworzenie zielonych szlaków, po których można spacerować czy biegać znacznie podnosi jakość życia i pracy. Dodatkowym czynnikiem sukcesu jest ich umiejętne włączenie zieleni do sieci miasta. Tereny zielone wcale nie muszą być rozległe. Wąski, ale dobrze połączony park, ulokowany np. obok kanału, może być o wiele bardziej atrakcyjny niż większe, ale pojedyncze zielone wyspy - podkresla architekt

Tereny zielone wcale nie muszą być rozległe. Wąski, ale dobrze połączony park, ulokowany np. obok kanału, może być o wiele bardziej atrakcyjny niż większe, ale pojedyncze zielone wyspy.

Więcej czytaj tutaj

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!