Partner portalu

Związek Miast Polskich chce utrzymania "schetynówek"

Dobrze się stało, że rząd zrezygnował z opłaty paliwowej, bo stary system finansowania dróg lokalnych działa dobrze – uważa prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz. Chociaż według niego potrzeba więcej pieniędzy na drogi i należy znaleźć dodatkowy sposób finansowania.

• W tej chwili działa pewien system. Państwo finansuje w części te inwestycje, a realizuje je samorząd przy udziale środków własnych. To działa i nie należy tego niszczyć" - powiedział w Ełku dziennikarzom podczas posiedzenia zarządu ZMP Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

• - Nie wiem czy projekt opłaty paliwowej dalej będzie proponowany przez rząd, my tego pomysłu nie pochwalamy. Pieniądze na drogi lokalne są konieczne, bo mamy coraz lepszą sieć głównych dróg w kraju i trudno się do nich dostać z wielu miejsc, takich jak Ełk, w którym się znajdujemy - powiedział Frankiewicz, przyznając jednocześnie, iż finansowanie dróg to jedna z trudniejszych i ważniejszych rzeczy o jakiej rozmawiają samorządowcy.

• W spotkaniu zarządu ZMP w Ełku uczestniczyła minister cyfryzacji Anna Streżyńska, która przedstawiła samorządowcom politykę zintegrowanej informatyzacji państwa.

Złożony przez grupę posłów PiS projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych zakładał dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz zasilać miała nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr. Według projektodawców opłata paliwowa miałaby przynieść 4-5 mld zł wpływów. Połowa tej kwoty miałaby zasilić Fundusz Dróg Samorządowych, a reszta Krajowy Fundusz Drogowy.

Czytaj : Związek Miast Polskich nie chce Funduszu Dróg Samorządowych

Frankiewicz mówi, że popiera zapowiedzi wspierania budowy i modernizacji dróg lokalnych. Powiedział, że są one bardzo pożądane i należy znaleźć sposób na ich realizację.

- Rząd chciał wprowadzić opłatę paliwową, ale jednocześnie planował wycofać się z dotychczasowego finansowania dróg lokalnych w ramach tzw. schetynówek. To dawałoby dodatkowe 500 mln zł, ale przy bardzo wysokim koszcie społecznym - argumentował stanowisko samorządowców Frankiewicz.

Gospodarz spotkania ZMP, prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz powiedział, że związkowi zależy na tym, żeby głos od miast polskich, głos mieszkańców był przez administrację rządową, przez parlament brany pod uwagę.

- Tam gdzie się pojawiają niezbyt dobre pomysły, niezbyt dobre rozwiązania to chcemy, żeby ten głos był słyszalny i brany pod uwagę - dodał Andrukiewicz.

Czytaj : Fundusz Dróg Samorządowych: Decyzja zapadła. PiS wycofuje się z opłaty paliwowej

W spotkaniu zarządu ZMP w Ełku uczestniczyła minister cyfryzacji Anna Streżyńska, która przedstawiła samorządowcom politykę zintegrowanej informatyzacji państwa. Streżyńska opowiedziała o projekcie stworzenia spójnej cyfrowej administracji służącej obywatelowi i wykorzystującej istniejące systemy, bazy danych i rejestry.

- To długotrwały proces. W tym procesie potrzeba bardzo dużo inwestycji i czasu na to, żeby stworzyć system nierozproszony na poziomie centralnym i lokalnym - powiedziała minister cyfryzacji. Według niej do tej pory rozproszone systemy informatyczne były nieefektywne i nikt nie kontrolował środków finansowych, które były na nie wydawane.

- Zarówno nam samorządowcom oraz wszystkim zależy, żeby usługi świadczone w administracji publicznej były proste i łatwe oraz możliwe bez wychodzenia z domu, żeby nastąpiło pełne ucyfrowienie - powiedział prezydent Ełku.

Zobacz nasze najnowsze 1x1 z Jerzym Polaczkiem z PiS. Czy województwo straci wpływ na ważny port lotniczy?

 
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!