Partnerzy portalu

100 mln zł na dolnośląską turystykę

100 mln zł – tyle pieniędzy na zwiększenie atrakcyjności turystycznej województwa przeznaczyła Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca.
Przedsiębiorcy, którzy planują zbudować nowy hotel, pensjonat, wyciąg narciarski, centrum Spa czy rozrywki mogą już przygotowywać wnioski o dofinansowanie z środków unijnych swoich inwestycji.

Najważniejsze, aby pomysł wpisywał się w Program Rozwoju Turystyki dla Dolnego Śląska (zabierz głos/oceń marszałka). Co to oznacza? Dokument wprowadził podział województwa na tzw. subregiony – tłumaczy Daniel Ekiel, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

Każdy z tych subregionów określił specyficzne produkty turystyczne, które zamierza promować i wspierać oraz kierunki rozwoju turystyki na danym obszarze. Dla Ziemi Kłodzkiej są to np. turystyka aktywna i sporty ekstremalne, miejskie trasy turystyczne, punkty i wieże widokowe, dla Pogórza Kaczawskiego – Szlak Wygasłych Wulkanów, szlak winno-miodowy czy Kraina chleba, a dla Subregionu Nysa – Kwisa – Bóbr – m.in.: Kraina Domów Przysłupowych, Kraina Pstrąga, Świat Filmów Komediowych.

Należy jednak pamiętać, iż przedstawiony do oceny wniosek musi dotyczyć kompleksowego pomysłu. Nie można uzyskać dofinansowania jedynie na zakup wyposażenia istniejącego już obiektu czy dokończenie rozpoczętej budowy. O dofinansowanie inwestycji mogą starć się mikroprzedsiębiorstwa, które działają dłużej niż 2 lata oraz małe i średnie firmy. Muszą one prowadzić działalność gospodarczą na Dolnym Śląsku i realizować na tym obszarze inwestycję. Przedsiębiorcy będą mogli dofinansować m.in. zakup nieruchomości, materiałów i robót budowlanych, wyposażenia. Maksymalna wartość tych wydatków to 8 milionów złotych, z czego mikro i małe firmy mogą uzyskać zwrot do 60 proc. poniesionych kosztów, a średnie – do 50 proc.

Na przygotowanie dokumentów przedsiębiorcy będą mieli około dwóch miesięcy. 22 maja w godz. 8.00 – 15.00 będą musieli zarejestrować wniosek za pomocą internetowego rejestratora wniosków, a następnie do 25 maja do godz. 15.00 złożyć go w wersji papierowej wraz ze wszystkimi załącznikami w siedzibie Instytucji. Po złożeniu dokumentów rozpoczyna się ocena formalna wniosków, podczas której przedsiębiorcy będą mogli uzupełniać lub poprawić drobne błędy we wniosku. O tym, które inwestycje zostaną dofinansowane, dowiemy się po zakończeniu oceny merytorycznej i zatwierdzeniu listy wybranych projektów przez zarząd województwa.

Szczegółowych informacji o zasadach przyznawania dotacji oraz warunkach, które należy spełnić udzielają pracownicy Działu Informacji i Promocji pod numerami telefonów: 71 776 58 13 lub 776 58 14, e-mailowo: info.dip@umwd.pl lub osobiście w siedzibie Instytucji (ul. Strzegomska 2-4, Wrocław).

Wspieranie rozwoju turystyki, ze względu na unikatowe walory krajobrazowe i zabytki, to jeden z priorytetów województwa. Ogłoszony właśnie konkurs o dotacje, to kolejny związany z branżą turystyczną. Dzięki wcześniejszym działaniom udało się dofinansować ponad 120 projektów o łącznej wartości 552 miliony złotych. Połowa tych środków pochodziła z Unii Europejskiej. Dzięki tym funduszom powstały nowe hotele, pensjonaty, restauracje, parki rozrywki, gospodarstwa agroturystyczne, zmodernizowane zostały uzdrowiska.

O czym trzeba pamiętać:

– dofinansowanie przyznawane jest na nowe inwestycje. Nie można dofinansować dokończenia rozpoczętego wcześniej projektu lub dofinansować wymiany starego sprzętu na nowy.

– trwałość projektu, czyli utrzymanie rezultatów inwestycji, musi wynosić minimum 3 lata po zakończeniu jego realizacji. Oznacza to, że w tym czasie nie można firmy zamknąć, sprzedać zakupionych sprzętów, w sposób znaczący zmodyfikować projektu.

– jeśli projekt zakłada budowę lub modernizację, jako załącznik trzeba koniecznie przedstawić wniosek o wydanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenie robót budowlanych.

– firma ubiegająca się o dofinansowanie musi być w dobrej kondycji finansowej. Dotacje są przyznawane na rozwój przedsiębiorstw, a nie na ich ratowanie. Ocena sytuacji finansowej wnioskodawcy, jest jednym z elementów oceny projektu.

– dotacje przyznawane są na zasadzie refundacji. Przedsiębiorca najpierw sam ponosi wydatki, a następnie otrzyma ich częściowy zwrot.

– wypłata dofinansowania może być dokonana w całości po zakończeniu inwestycji lub w transzach kwartalnych.

– przedsiębiorca może jednokrotnie wystąpić o wypłatę zaliczki w wysokości do 35% przyznanej dotacji. Ubiegając się o wypłatę zaliczki, należy przedstawić zabezpieczenie. Może to być np.: gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa, zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na rzeczy, hipoteka wraz z cesją praw z ubezpieczenia.

– Wszystkie dokumenty muszą być podpisane przez właściciela (właścicieli) firmy bądź osobę uprawnioną do reprezentowania zgodnie z dokumentem rejestrowym lub pełnomocnictwem zawierającym notarialne poświadczenie podpisu.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!