Partner portalu

132 projekty i ponad 5,3 mln zł w budżecie obywatelskim Gdyni

Zgodnie z przyjętymi zasadami, środki z gdyńskiego budżetu obywatelskiego mogą być przeznaczane na projekty dotyczące czterech dziedzin: rekreacji, estetyzacji otoczenia, inwestycji i remontów w przestrzeni publicznej (z wyłączeniem budynków) oraz zmian w ruchu drogowym, dokonywanych zwłaszcza z myślą o potrzebach pieszych, osób niepełnosprawnych, seniorów, rowerzystów itp.

• 132 projekty będą mieli do wyboru gdynianie w rozpoczynającym się w poniedziałek (18 września) głosowaniu ws. budżetu obywatelskiego.

W puli jest ponad 5,3 mln zł.

• Dzielnica, w której będzie największa frekwencja, otrzyma bonus: możliwość realizacji dodatkowego projektu.

W budżecie, którego dotyczyć będzie rozpoczynające się w poniedziałek głosowanie, najwięcej projektów - bo aż 62 - dotyczy rekreacji. Znalazły się wśród nich przede wszystkim pomysły na budowę lub rozbudowę placów zabaw, boisk, siłowni na wolnym powietrzu itp.

Kolejne 44 projekty to inwestycje, wśród których znalazły się np. pomysły na montaż defibrylatorów w wybranych punktach miasta, stworzenie ogólnodostępnych ładowarek do telefonów, laptopów itp. czy budowa lub modernizacja wind w kilku ogólnodostępnych miejscach.

14 kolejnych projektów związanych jest z estetyzacją, w tym głównie uporządkowaniem skwerów i parków. Zgłoszono też 12 pomysłów mających poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Tu przeważają projekty dotyczące oświetlenia ulic.

Pula środków, które samorząd przeznaczył na realizację budżetu, wyniesie nieco ponad 5,3 mln zł, z czego 650 tys. zł to fundusze niewykorzystane w poprzedniej edycji budżetu.

Środki zostały podzielone pomiędzy 22 dzielnice, a kwoty, które mają przypaść na realizację zadań w każdej z nich, zależały m.in. od liczby mieszkańców. Dzielnica, w której padnie rekord frekwencji otrzyma od miasta nagrodę w postaci realizacji jednego dodatkowego projektu.

Swoje głosy na wybrane przedsięwzięcia gdynianie mogą oddawać za pośrednictwem strony internetowej bo.gdynia.pl. Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą skorzystać z komputerów udostępnianych w gdyńskim magistracie, siedzibach rad dzielnic, miejskich bibliotekach oraz wielu innych miejskich instytucjach i organizacjach pozarządowych. W głosowaniu na gdyński budżet obywatelski nie obowiązują ograniczenia wiekowe - może wziąć w nim udział każdy, kto ma PESEL i mieszka w Gdyni.

Drugi rok z rzędu gdynianie równolegle z projektami zgłoszonymi do budżetu partycypacyjnego wybierać też będą przedsięwzięcia, które zostaną zrealizowane w ramach konkursu "Przyjazna dzielnica". Rady Dzielnic, w partnerstwie z lokalnymi społecznościami, przygotowały po kilka projektów dotyczących m.in. integracji mieszkańców dzielnicy. Na realizacje tych projektów każda z dzielnic otrzyma po 25 tys. zł.

W 22 dzielnicach, w ramach konkursu "Przyjazna dzielnica" przygotowano w sumie 94 projekty. Znalazły się wśród nich m.in. pikniki i inne imprezy integracyjne, różnego rodzaju zajęcia sportowe i kulturalne, w tym np. kursy tańca, warsztaty rękodzielnicze i aktorskie czy dyskusyjne kluby filmowe oraz literackie. Gdynianie chcieliby też zorganizować krajoznawcze i historyczne spacery, zajęcia strzeleckie i żeglarskie, wspólne biegi i naukę gry w golfa czy kursy udzielania pierwszej pomocy i festyny integracyjne przygotowywane z myślą np. o osobach z autyzmem.

Głosowanie na budżet obywatelski w Gdyni potrwa do 2 października. Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

Pierwszą edycję budżetu obywatelskiego przeprowadzono w Gdyni w roku 2014. Wówczas samorząd przeznaczył na projekt 3 mln zł. Rok później pula środków wzrosła do 4,6 mln zł, z czego 600 tys. zł stanowiły środki niewykorzystane w poprzednim budżecie.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!