Partnerzy portalu

2017 rokiem Wisły. Czas wykorzystać potencjał rzeki

  • bad
  • Opublikowano: 23 czerwca 2016 - 10:30 | Zaktualizowano: 23 czerwca 2016 - 10:35
Niemal jednogłośnie, przy zaledwie jednym głosie wstrzymującym się, posłowie Sejmu RP przyjęli uchwałę ustanawiającą 2017 – Rokiem Rzeki Wisły. W ten sposób polscy parlamentarzyści po raz pierwszy uhonorowali przepływającą przez środek naszego kraju rzekę - tak samo jak dotychczas honorowano bohaterów narodowych czy znaczące wydarzenia.

Nadanie najwyższej rangi polskiej rzece to akt bez precedensu. Umożliwi zwrócenie uwagi opinii publicznej na potencjał Wisły, a – jak twierdzą zgodnie działacze społeczni czy eksperci – jest on przecież ogromny. Od gospodarczego przez turystyczny i kulturalny aż po edukacyjny, a nawet społeczny.

- Mamy nadzieję, że jeszcze przed oficjalną inauguracją Roku Wisły, będzie można rozpocząć działania prezentujące, czym naprawdę jest Wisła i jaką rolę odgrywa w kształtowaniu się polskiego społeczeństwa, i to w każdym wymiarze – mówi Robert Jankowski z fundacji Rok Rzeki Wisły, która jest jednym z głównych pomysłodawców ogłoszenia 2017 rokiem Wisły. 

Fundacja już dziś przypomina, że historyczny rozkwit potęgi dawnego Państwa Polskiego związany był ściśle z największą polską rzeką. Do tej historii warto nawiązać i dziś, na przykład przywracając lokalny transport rzeczny, regionalną turystykę, czy integrując kulturę wokół Wisły.

- Warto wcielić w życie plan wybudowania kilkudziesięciu przystani na całym żeglownym szlaku rzeki. Dzięki nim rozwinąć się może regionalna turystyka, a to przyczyni się między innymi do większej zamożności lokalnych społeczności i ich powrotu nad rzekę – uważa Jacek Witkowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Solca.

Czytaj też:Bez samorządów żegluga śródlądowa się nie uda

Realizacja tych planów powinna zostać poprzedzona przez działania edukacyjne. Dzięki nim można by się przekonać na przykład, że Wisła jest pod względem czystości czy bezpieczeństwa nie gorsza, niż inne europejskie rzeki.

Cały artykuł czytaj na Parlamentarny.pl

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!