40 samorządowych debat i wielu lokalnych liderów na Europejskim Kongresie Gospodarczym

- W dniach 25-27 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się Europejski Kongres Gospodarczy. Agendę części samorządowej kongresu układali dziennikarze PortalSamorzadowy.pl
- W sesjach przeznaczonych dla samorządów i samorządowców poruszymy wiele tematów - jak choćby te dotyczące transformacji, finansowania JST, energetyki odnawialnej, mieszkalnictwa czy ciepłownictwa.
- Kongres to także, jak co roku, wydarzenia specjalne - rankingi, konkursy i gale związane z inwestycjami oraz nowoczesną gospodarką. Poznamy laureatów "Top Inwestycji Komunalnych 2022".
- Końca dobiega już rejestracja na EEC. Zapraszamy do udziału!
Wielkimi krokami zbliża się już czternasta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, największej imprezy biznesowej w Europie Centralnej, odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia w Katowicach.
Ostatnie wydarzenia w Europie sprawiły, że jednym z głównych tematów dyskusji będzie sytuacja w Ukrainie oraz zaangażowaniu Polski w pomoc w wschodniemu sąsiadowi; stąd hasło przewodnie tegorocznej edycji - „Europejski Kongres Gospodarczy z nową misją dla Ukrainy”.
W programie EEC nie mogło zabraknąć także tematów zielonej transformacji i odbudowy gospodarki, a także procesów związanych z przyspieszoną digitalizacją.
Wśród tematów dedykowanych ściśle samorządom czy osobom zainteresowanym rozwojem miast i regionów wskazano m.in. na problematykę zmian w zarządzaniu miastem, zagospodarowaniu przestrzennym i projektowaniu, wywołanych przez Zielony Ład. Inwestycje w miastach i samorządach, e-mobilność, idea smart city i społeczeństwa 5.0. Wyzwania wobec organizatorów systemów gospodarowania odpadami oraz sprawiedliwa transformacja regionów górniczych uzupełniają tę wciąż otwartą listę zagadnień z kręgu samorządności i rozwoju. Sesji tematycznych, jakie mogą zainteresować samorządowców, będzie co najmniej 40.
Tematy dotyczące samorządów, jakie pojawią się w trakcie kongresu, będą zapewne kontynuowane wkrótce potem w ramach Światowego Forum Miejskiego (WUF1, Katowice 26-30 czerwca 2022 r.). To ważne globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast, organizowane przez ONZ-Habitat, odbędzie się również w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Samorządy, regiony, metropolie
W ramach specjalnie dedykowanej części tematycznej EEC "Samorządy, Regiony, Metropolie" zaplanowaliśmy kilkanaście sesji poświęconych problemom gmin, powiatów i regionów. Sesje te obywać się będą pod merytorycznym patronatem naszego serwisu PortalSamorzadowy.pl.
Ich głównymi uczestnikami będą prezydenci i burmistrzowie, marszałkowie i starostowie, sekretarze i skarbnicy, ale także politycy, eksperci, przedstawiciele poszczególnych branż.
Już 25 kwietnia o 16.30 zaplanowaliśmy panel „Sprawiedliwa Transformacja”. Tematem dyskusji będzie tu między innymi Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – dostępne środki i rodzaje aktywności oraz wykorzystanie istniejących zasobów dla realizacji celów transformacji: kompetencje, kadry, zasoby, tereny. Pytać będziemy o rolę samorządów, w tym gmin górniczych, o nowe specjalizacje regionów objętych transformacją czy przeobrażenia w regionie w kontekście zmian w planowaniu przestrzennym. W panelu wezmą udział m.in.: przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak i prezydent Gliwic Adam Neumann.
26 kwietnia o 9.30 rozpocznie się z kolei dyskusja pod tytułem „Smart city i Społeczeństwo 5.0”. Chcemy w niej rozmawiać o zarządzaniu energią w miastach (dobre i złe przykłady), stanie elektronizacji usług publicznych. Będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, jak przekonać ludzi do bycia smart? Spytamy o society 5.0 jako sposób na stagnację i odpowiedź na wyzwania cyfrowego świata, rozwiązania technologiczne dla realizacji tej idei (5G, chmura) i orientację na człowieka. W dyskusji będzie uczestniczyć m.in. prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.
Kolejny panel będzie nosił tytuł „Zielone miasto” (26 kwietnia, 11.30-13.00). Jego tematyką będą zmiany w zarządzaniu miastem, zagospodarowaniu przestrzennym i projektowaniu wywołane przez Zielony Ład, a także miasta na drodze do zeroemisyjności - wybrane projekty i programy. Chcemy także dyskutować o ewolucji oczekiwań mieszkańców co do jakości życia. Głos w sesji zabiorą m.in.: wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Henryk Borczyk, prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki i wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba.
Samorząd i biznes
Rola samorządów we wspieraniu przedsiębiorczości. Relacje na styku biznes-administracja samorządowa. Potencjalne synergie: PPP, programy edukacyjne. Zachęty dla rozwoju przedsiębiorczości na przykładzie programów realizowanych w samorządach. Programy wsparcia dla inwestorów. Bariery współpracy. To z kolei wszystko tematy sesji „Samorząd i biznes” - zaplanowanej na 26 kwietnia (13.30-15.00). Samorządowcy, którzy zapowiedzieli swój udział to: dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Aleksandra Monsiol-Szatkowska, wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula i prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Inny ważny temat to „Inwestycje w miastach i samorządach”. Dyskusja pod takim tytułem odbędzie się 26 kwietnia o godz. 15.30 z udziałem m.in.: członek zarządu województwa śląskiego Beata Białowąs, wiceprezydent miasta Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Sławomir Kopyść, burmistrz Lublińca Edward Maniura i zastępca prezydenta Płocka ds. rozwoju i inwestycji Artur Zieliński.
Chcemy porozmawiać o tym, w co inwestują polskie miasta w popandemicznych realiach. Spytamy o możliwości i ograniczenia finansowe: środki własne, programy UE w nowej perspektywie, fundusze i programy krajowe, kredytowanie oraz inne mechanizmy rynku finansowego, w tym PPP.
Sesja „E-mobilność w miastach i metropoliach” odbędzie się 26 kwietnia o godz. 15.30, a w jej obsadzie znaleźli się: dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie Łukasz Franek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Grzegorz Kwitek, prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska, burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski, wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula czy prezes zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Tematyka sesji to: doświadczenia europejskie w promowaniu elektromobilności a polskie praktyki, perspektywy czystego transportu publicznego, nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym i strefy czystego transportu w polskich miastach.
Gospodarka odpadami, sytuacja finansowa jst, zamówienia publiczne
W trzecim dniu EEC (27 kwietnia) już o godz. 9.30 czeka nas sesja pt. „Gospodarka odpadami”. Będziemy rozmawiać o wyzwaniach wobec organizatorów systemu oraz regulatora wynikających z unijnych dyrektyw, luce inwestycyjnej oraz Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów. Spytamy o nowoczesne technologie w organizacji kompleksowej i wysokojakościowej zbiórki odpadów komunalnych. Swoje spostrzeżenia i wiedzę w temacie przekażą m.in.: wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Henryk Borczyk, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego Janusz Fic czy pierwszy zastępca prezydenta miasta Ruda Śląska ds. gospodarki komunalnej Krzysztof Mejer.
Także o 9:30 rozpocznie się dyskusja pod nazwą „Samorządy w nowych realiach”. Poruszymy temat kierunku zmian prawnych określających ramy działania samorządu terytorialnego i zasady subsydiarności: ile samorządu, ile władzy centralnej. W panelu będzie uczestniczyć szerokie grono samorządowców: prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, przewodniczący Rady Miasta Łodzi Marcin Gołaszewski, burmistrz Strumienia i wiceprzewodnicząca Związku Gmin Wiejskich RP Anna Grygierek, skarbnik Miasta Katowice Danuta Lange, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Zainteresują nas także sytuacja finansowa jednostek samorządu terytorialnego w Polsce oraz nowe regulacje na szczeblu krajowym i unijnym – ich wpływ na możliwości skutecznego działania JST i realizację potrzeb mieszkańców. Kolejna dyskusja dotyczyć będzie ważnej kwestii zamówień publicznych. W panelu pn. „Samorządy – zamówienia publiczne” (27 kwietnia godz. 13.30-15.00) pojawią się: zastępca prezydenta Częstochowy Piotr Grzybowski, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Mienia Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach Bartosz Skawiński czy zastępca prezydenta Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.
Jej tematem będą między innymi warunki i bariery skutecznej realizacji inwestycji samorządowych, system zamówień publicznych czy platforma e-zamówienia i jej praktyczna użyteczność.
Samorządy dla Ukrainy
W obecnej sytuacji nie może w agendzie EEC zabraknąć rozmowy o sytuacji na Ukrainie. Tym bardziej że wiele nowych zadań i wyzwań związanych z przyjmowaniem, rejestracją, edukacją dzieci, pomocą uchodźcom spadła właśnie na barki samorządów.
Panel „Samorządy dla Ukrainy” odbędzie się 27 kwietnia o godz. 13.30. Tematami dyskusji będą zakres i skala pomocy polskich samorządów dla miast w Ukrainie oraz dla uchodźców w Polsce, potrzebne zmiany w przepisach czy współpraca samorządów z administracją centralną i organizacjami – koordynacja i skuteczność. W dyskusji wezmą udział m.in.: prezydent Chełma Jakub Banaszek, prezes zarządu Personnel Service SA i członek Rady Miasta Wrocławia Tomasz Hanczarek, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, prezydent Katowic Marcin Krupa i wiceprezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra.
Zapraszamy do rejestracji na tegoroczną edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Prowadzimy oddzielną rejestrację na udział stacjonarny oraz na udział online. Prosimy o rejestrację w wybranej przez siebie formie udziału.
Konkurs Top Inwestycje Komunalne
Tradycyjnie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podczas uroczystej gali, poznamy laureatów konkursu "Top Inwestycje Komunalne". W tym roku o najwyższe laury walczy 25 inwestycji z całego kraju.
Przypomnijmy, że główne kryteria ocen, którymi kierują się członkowie Rady Konsultacyjnej naszego konkursu, to: rozmach inwestycji w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpraca z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, montaż finansowy, aktywne gospodarowanie majątkiem. Swoje głosy mogą do 15 kwietnia oddawać także internauci w plebiscycie w specjalnym serwisie.

Podczas ubiegłorocznej wyjątkowej gali nagrodziliśmy laureatów konkursu Top Inwestycje Komunalne 2021 oraz konkursu Top Inwestycje Komunalne dekady w świetle fleszy i kamer.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.