Partner portalu

Awantura o odrzucone projekty w ramach budżetu obywatelskiego Kielc

  • PAP
  • 6 października 2014 - 18:05
Projekty niedopuszczone pod głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego Kielc, przed odrzuceniem, powinny być konsultowane z pomysłodawcami i odsyłane do poprawki - uważa Stowarzyszenie Kieleckie Inwestycje. Magistrat zapewnia: wszystkie pomysły zweryfikowano zgodnie z regulaminem.

Od poniedziałku mieszkańcy Kielc mogą głosować na inwestycje, możliwe do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego w 2015 r. Pod głosowanie dopuszczono 65 ze 130 zgłoszonych projektów. Wnioski - pod względem formalnym, prawnym i kosztowym - weryfikowała komisja powołana przez prezydenta Kielc.

Czytaj też:  Rusza głosowanie nad kieleckim budżetem obywatelskim

Odrzucono przedsięwzięcia dotyczące projektów nieinwestycyjnych, takie które nie mogły być zrealizowane w ciągu roku oraz dotyczące terenów niebędących we władaniu miasta - wyjaśniał wiceprezydent Kielc Tadeusz Sayor.

Zdaniem przedstawicieli Stowarzyszania Kieleckie Inwestycje komisja "rażąco naruszyła swoje uprawnienia" stosując taką argumentację oraz odrzucając przedsięwzięcia dotyczące remontów i polegające na zmianie organizacji ruchu.

"Powinna istnieć weryfikacja projektów pod kątem ich wykonalności, ale nie tego, czy miastu chce się coś robić, czy nie. W zeszłym roku dopuszczano projekty, których realizacja trwa więcej niż rok" - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej sekretarz stowarzyszenia Grzegorz Borek.

Jego zdaniem budżet partycypacyjny w Kielcach staje się "coraz mniej obywatelski". "To urzędnicy decydują, co będzie poddane pod głosowanie, a mieszkańcy - zamiast wychodzić z ciekawymi pomysłami - zmuszani są do tego, by wybierać przy której szkole chcą zbudować boiska (10 projektów w głosowaniu dotyczy boisk - PAP). Odrzucono po 80 proc. pomysłów związanych z infrastrukturą dla pieszych i rowerową oraz wszystkie dotyczące komunikacji miejskiej" - argumentował Borek.

Czytaj też: Budżet obywatelski atagonizuje obywateli

Postulował, by w Kielcach, podobnie jak dzieje się to w innych miastach, podczas prac nad budżetem obywatelskim członkowie komisji weryfikacyjnej konsultowali z pomysłodawcami projekty i próbowali je wspólnie poprawić, by jak najwięcej z nich dopuścić pod głosowanie.

Jak zapewnił dyrektor Wydziału Budżetu Urzędu Miasta w Kielcach Wojciech Dudzic, każdy ze zgłoszonych projektów był wnikliwe prześwietlony przez komisję złożoną z urzędników i radnych podczas kilku posiedzeń.

"Generalną zasadą było to, czy projekt może być zrealizowany w ciągu roku i czy jest wydatkiem inwestycyjnym. O wydatkach inwestycyjnych mówi ustawa o finansach publicznych oraz ustawa o podatku dochodowym, która je wyróżnia. W świetle tej ostatniej wydatkiem takim nie jest np. remont. Musiałaby być to przebudowa, o wartości przekraczającej 3,5 tys. zł" - wyjaśniał dziennikarzom.

"Nie mogły być to także duże, skomplikowane zadania, na które miasto musiałoby pozyskiwać grunty czy opracowywać szczegółową dokumentację projektową, co później wydłużało by proces inwestycyjny" - dodał Dudzic.

Dudzic podkreślił, że odrzucone pomysły można będzie zgłosić przy kolejnym budżecie obywatelskim, jak to ma miejsce w miastach, w których budżet partycypacyjny funkcjonuje od kilku lat.

Wysokość budżetu obywatelskiego na 2015 r. w Kielcach to 5 mln zł. Najwięcej projektów dopuszczonych pod głosowanie dotyczy budowy placów zabaw, boisk i siłowni na wolnym powietrzu oraz budowy połączeń brakujących odcinków istniejących ścieżek rowerowych.

Wśród pomysłów znalazły się także: budowa miasteczka ruchu drogowego, remont schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz projekty związane z ułatwieniem dostępu osobom niewidomym do magistratu, jednej z filii miejskich bibliotek i umożliwiające orientację na ulicach centrum Kielc.

25 z wybranych projektów dotyczy małych zadań - ich wartość nie przekracza 100 tys. zł.

KOMENTARZE1

  • .P.R.O.J.E.K.T._.NR._.16 2014-10-07 00:00:25
    .P.R.O.J.E.K.T. .N.R. .1.6. - kliknij i .z.a.g.ł.o.s.u.j. .".Dziecko też wie, że: ruch to zdrowie.".: budzetobywatelski.kielce.eu/glosowanie.html

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!