Partnerzy portalu

Budżet obywatelski 2018: w Lublinie pod głosowanie trafi 120 projektów

W czwartej edycji budżetu obywatelskiego w Lublinie pod głosowanie trafi 120 projektów zgłoszonych przez mieszkańców. Do wydania jest 15 mln zł. W głosowaniu, które odbędzie się jesienią, będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek.

• Do czwartej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy Lublina zgłosili w sumie 157 projektów, na łączną kwotę ponad 76 mln zł.

• Większość zgłoszonych projektów dotyczy inwestycji w poprawę infrastruktury. Wiele zgłoszeń to programy organizowania różnych zajęć sportowych dla dzieci i dorosłych

• - To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na realizację takiego programu partycypacji społecznej - zaznaczył Żuk.

 

- To, co trzeba podkreślić, to jest duża dojrzałość tych projektów; są one bardzo przemyślne, coraz bliższe rzeczywistych wartości kosztorysowych, trafiają w potrzeby mieszkańców. Niektóre znakomicie wkomponowują się w naszą strategię i planowane inwestycje w mieście - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Wszystkie zgłoszone projekty zostały poddane ocenie formalnej, w trakcie której brano pod uwagę, czy zgłoszone pomysły należą do zadań własnych gminy albo powiatu, czy są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego oraz to, czy inwestycje są planowane na terenach należących do Gminy Lublin. Odrzucone zostały te, które nie spełniły tych kryteriów. Część projektów oceniona pozytywnie będzie możliwa do realizacji po ich modyfikacji.

Czytaj : Budżety obywatelskie. Oto raport cen najpopularniejszych projektów

Większość zgłoszonych projektów dotyczy inwestycji w poprawę infrastruktury - remonty dróg, chodników, placów, skwerów, budowy miejsc parkingowych, ale też instalacji oświetlenia ulicznego, budowy stacji rowerowych, budowy placów zabaw i siłowni na świeżym powietrzu. Wiele zgłoszeń to programy organizowania różnych zajęć sportowych dla dzieci i dorosłych, np. gry w koszykówkę. Jest też m.in. projekt utworzenia kawiarenki językowej, w której każdy chętny będzie mógł szlifować swoje umiejętności porozumiewania się w obcym języku.

Głosowanie w czwartej decyzji budżetu obywatelskiego przeprowadzone zostanie od 25 września do 10 października. Głosować będzie można za pośrednictwem specjalnej strony internetowej, natomiast głos w formie papierowej trzeba będzie oddać osobiście w wyznaczonych punktach. Uprawnieni są wszyscy mieszkańcy Lublina, niezależnie od wieku. Osoby niepełnoletnie będą głosowały za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.

Pieniądze się nie zmieniły, ale zasady - tak 

W czwartej edycji budżetu obywatelskiego w Lublinie - po konsultacjach mieszkańcami - wprowadzono kilka zmian. Kwota do wydania jest taka sama jak poprzednio - 15 mln zł, ale zmieniły się zasady jej rozdysponowania. Na projekty małe przeznaczono 9 mln zł, a na duże 6 mln zł. Poprzednio było 8 mln zł na małe i 7 mln zł - na duże.

Czytaj : Budżety obywatelskie w Polsce: gdzie mogą głosować nieletni?

Obniżona została też wartość małych projektów - dolną granicą będzie teraz 25 tys. zł, a górną 300 tys. zł; wcześniej było to od 50 tys. zł do 500 tys. zł.

Dolną granicę wartości obniżono też dla projektów dużych z 500 tys. zł do 300 tys. zł, górna pozostała bez mian - 1,2 mln zł. Mogą one dotyczyć tylko inwestycji infrastrukturalnych.

Nowym rozwiązaniem jest zagwarantowanie kwoty 150 tys. zł dla każdej z 27 dzielnic Lublina. Będzie to wykorzystane w przypadku, gdy w wyniku głosowania nie wygra żaden projekt w danej dzielnicy. Wtedy do realizacji zostanie skierowany projekt (niezalenie od tego, ile głosów zdobył) opiewający na maksymalnie 150 tys. zł.

Każdy będzie mógł oddać głos na jeden projekt mały i jeden projekt duży. Będą one realizowane w 2018 r.

Do pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w 2014 r., który zamykał się kwotą 10 mln zł, zgłoszono 233 propozycje. W głosowaniu wzięło udział 47 tys. mieszkańców, a najwięcej głosów zyskał pomysł modernizacji schroniska dla zwierząt oraz rozbudowy sieci bezpłatnego internetu.

W drugiej edycji budżet wynosił 15 mln zł. Mieszkańcy zgłosili ponad 200 pomysłów, a w głosowaniu uczestniczyło 64 tys. osób. Największe poparcie zyskały projekty dotyczące zorganizowania zajęć sportowych dla dorosłych i dzieci.

W ubiegłym roku rozdysponowano również 15 mln zł, a zgłoszono 149 projektów. W głosowaniu uczestniczyło ponad 73 tys. osób. Największe poparcie zdobył projekt "Aktywny Lublin", polegający na zorganizowaniu zajęć sportowych i rekreacyjnych dla wszystkich chętnych oraz remont ul. Różanej w dzielnicy Czuby Północne. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!