Partnerzy portalu

Budżety obywatelskie w Polsce: gdzie mogą głosować nieletni?

Kto może zgłaszać propozycje do budżetu obywatelskiego i jaki wiek trzeba osiągnąć, aby móc na nie zagłosować? Sprawa nie jest uregulowana, a miasta ustalają bardzo różne kryteria.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Polskie miasta przyjmują różne kryteria wiekowe dla osób chcących zgłaszać projekty i głosować w ramach budżetu obywatelskiego.

• Lublin właśnie zmienił dotychczasowe zasady, umożliwiając wzięcie udziału w głosowaniu osobom nieletnim.

• Z analizy miejskich i wojewódzkich budżetów obywatelskich wynika, że najczęściej progiem uprawniającym do udziału w głosowaniu jest ukończone 16 lat.

• O partycypacji społecznej, w tym o budżetach obywatelskich, będzie mowa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Lubelski ratusz poinformował niedawno o nowych zasadach miejskiego budżetu obywatelskiego. Jedną z nowinek jest umożliwienie głosowania także osobom nieletnim, co jednak wywołało pewne wątpliwości natury prawnej. Zdaniem lubelskich urzędników – niesłusznie.

Radni nie mogą wykluczać nikogo z konsultacji społecznych

- Orzecznictwo sądów administracyjnych oraz komentarze do ustawy o samorządzie gminnym wskazują, że skoro mieszkańcy gminy z mocy prawa tworzą wspólnotę samorządową, to nie jest możliwe ograniczanie w drodze uchwał rad gmin (regulaminów) wieku osób, które mogą uczestniczyć w konsultacjach społecznych. Odnosząc to zatem do regulaminu budżetu obywatelskiego w Lublinie niezbędne było dopuszczenie prawa udziału w procedurze głosowania osób małoletnich bez względu na ich wiek – czytamy w przekazanym mediom komunikacie Urzędu Miasta. Przedstawiciele ratusza zastrzegają jednak, że – aby oddać głos – osoba małoletnia będzie musiała posiadać zgodę rodzica (opiekuna prawnego) na udział w procedurze, a następnie sama oddać głos.

Czytaj: Budżet obywatelski: jak wprowadzają go polskie miasta?

- Wierzę, że wprowadzane przez nas zmiany przyczynią się do jeszcze większego udziału mieszkańców miasta w tej procedurze – komentuje wprowadzone nowinki (wśród nich są jeszcze m.in. zwiększenie wartości projektów, zagwarantowanie kwoty 150 000 zł dla każdej z dzielnic i wprowadzenie zapisu, że projekty duże mogą być tylko i wyłącznie projektami infrastrukturalnymi) Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Jaki próg? 18, 16, 15 czy może 13 lat?

Przypadek Lublina pokazuje, że sprawa uczestnictwa nieletnich w decydowaniu o tym, na co przeznaczane są fundusze z budżetu obywatelskiego, nie jest oczywistym zagadnieniem i analiza regulaminów budżetów obywatelskich wybranych przez nas miast potwierdza taką diagnozę. Nie ma bowiem jednej, powszechnie obowiązującej wykładni przepisów w tej sprawie.

Czytaj: Katowice, budżet obywatelski na 2017 rok. Padł rekord frekwencji

I tak, w Krakowie propozycje zadań (zarówno tych dzielnicowych, jak ogólnomiejskich) składać mogą osoby, które ukończyły 16 lat. Ten sam próg wiekowy obowiązuje w przypadku głosowania. Identycznie sprawa wygląda w Katowicach, Gdańsku, Toruniu, Kielcach, Opolu, Rzeszowie, a także w przypadku budżetów obywatelskich województwa małopolskiego i opolskiego.

Czytaj: Budżet obywatelski województwa łódzkiego stanie się faktem

Wymóg ukończonych 16 lat dla zgłaszających projekty do BO obowiązuje w Bydgoszczy, ale w samym głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec. Z kolei we Wrocławiu do zgłaszania projektów uprawnione są osoby pełnoletnie (czyli mające ukończone 18 lat), ale by wziąć udział w głosowaniu wystarczy mieć ukończonych lat 16. Dwa progi wiekowe obowiązują też w Olsztynie (by zgłosić projekt trzeba mieć ukończone 13 lat, by wziąć udział w głosowaniu – 15 lat), Zielonej Górze (propozycje zgłaszać mogą osoby pełnoletnie, głosować – mający skończone 13 lat) oraz Gorzowie Wielkopolskim (zgłosić zadanie może osoba, która ukończyła 18 lat lub osoba małoletnia, która ukończyła 13 lat, za pośrednictwem przedstawiciela ustawowego, natomiast by głosować należy mieć ukończonych 13 lat).

Czytaj: Kraków, budżet obywatelski: Szkolenia i loty szybowcowe z największym poparciem

A może tak bez ograniczeń?

W Białymstoku do zgłaszania projektów oraz głosowania dopuszczeni są wszyscy mieszkańcy, aczkolwiek osoby nieletnie muszą dołączyć pozwolenie opiekuna (podobne zaświadczenie muszą też przedstawić nieletni chcący zagłosować na BO w Warszawie).

Najbardziej liberalne przepisy obowiązują w Łodzi, Poznaniu i Szczecinie – tam zarówno do zgłaszania propozycji do BO, jak i głosowania na nie uprawnieni są wszyscy mieszkańcy, niezależnie od wieku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!