Partnerzy portalu

Bursztyn jak magnes przyciąga do Gdańska

  • PAP
  • 21 marca 2012 - 15:54
450 wystawców m.in. z Belgii, Finlandii, Francji, Indii, Lichtensteinu, Litwy, Malty, Niemiec, Turcji, Włoch, Węgier i Polski uczestniczy w rozpoczętych w środę w Gdańsku 19. Międzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif.

Przedstawiciele organizatora targów - Międzynarodowe Targi Gdańskie (MTG) podkreślają, że są to największe na świecie targi bursztynu i wiodąca impreza w Europie Środkowo-Wschodniej, która jest poświęcona biżuterii.

Czytaj też: Polskim targom kryzys niestraszny

Na targach prezentowane są głównie: biżuteria z bursztynem oraz biżuteria ze złota i srebra, a także zdobiona kamieniami jubilerskimi, perłami i diamentami. "Amberif koncentruje się na wyrobach ze srebrem i z bursztynem i w tej kategorii na pewno jesteśmy liderem na świecie" - powiedziała PAP dyrektor projektu Amberif Ewa Rachoń z MTG.

Targi Amberif adresowane są do właścicieli sklepów jubilerskich, hurtowni i galerii sztuki. Według przedstawicieli MTG targi stwarzają możliwość nawiązania kontaktów biznesowych i zapoznania się ze światowymi trendami w jubilerstwie.

Rachoń zwróciła uwagę, że "ze względu na kryzys, ostatnie lata były trudne dla branży bursztynniczej". "W minionych dwóch latach niektóre firmy musiały m.in. ograniczyć zatrudnienie, bo zamówienia spadły o 40-50 proc." - powiedziała. Zaznaczyła, że "w 2012 r. są symptomy świadczące o ożywieniu na rynku, m.in. pojawiły się zamówienia na produkty jubilerskie".

Imprezie towarzyszą seminaria m.in. na temat bursztynu bałtyckiego i gemmologiczne (czyli o kamieniach szlachetnych i ozdobnych stosowanych w jubilerstwie i zdobnictwie), organizowane są we współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Jubilerskich, Wysoką Radą Diamentów z Antwerpii i Muzeum Inkluzji w Bursztynie.

Podczas targów Amberif odbywa się też Wielka Gala Mody i Bursztynu, czyli pokaz ubiorów i biżuterii, które w większości zostały zaprojektowane specjalnie na tę okazję. Wśród projektantów są m.in. Jola Słoma, Mirek Trymbulak, Michał Starost i Danuta Burczik-Kruczkowska.

Targom towarzyszy także kilka konkursów, m.in. Mercurius Gedanensis (dla polskich producentów), Amberif Design Award, Bursztynowe Rzemiosło (organizowany przez Pomorską Izbę Rzemieślników Małych i Średnich Przedsiębiorstw). W br. odbył się też Polsko-Ukraiński Konkurs Projektowy pt. "Bursztyn i Piłka".

W pawilonie technicznym prezentowane są najnowsze technologie, maszyny, urządzenia oraz materiały do produkcji jubilerskiej.

W ostatnich latach targi odwiedzało średnio 5-6 tys. osób z ponad 40 krajów. Rachoń zwróciła uwagę, że "jeszcze kilka lat temu najwięcej klientów było z USA i Europy Zachodniej, od minionego roku bardzo dużo osób przyjeżdża z Chin".

Tegoroczny Amberif po raz ostatni odbywa się w halach przy ul. Beniowskiego w Gdańsku. Kolejna edycja targów odbędzie się w budowanym nowym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo w Gdańsku Letnicy, w pobliżu stadionu piłkarskiego.

Targi Amberif potrwają do soboty. Od 2009 r. - zgodnie z decyzją wystawców - targi głównie ze względów bezpieczeństwa są zamknięte dla publiczności.

W Gdańsku we wrześniu organizowane są także międzynarodowe targi bursztynu Ambermart, ta impreza jest otwarta dla publiczności.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!