Partnerzy portalu

Ewa Kopacz zapoznała się z pracą wojewodów i problemami regionów

  • PAP
  • 2 października 2014 - 18:47
- Premier Ewa Kopacz uczestniczyła po raz pierwszy w konwencie wojewodów, który odbył się w Warszawie. Wojewodowie przedstawili szefowej rządu informację na temat problemów w podległych im regionach - poinformowały służby prasowe rządu.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W trwającym kilka godzin posiedzeniu konwentu uczestniczyli także minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, szefowa MSW Teresa Piotrowska oraz szef KPRM Jacek Cichocki. Na początku spotkania, w imieniu konwentu, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wręczył szefowej rządu bukiet czerwonych róż.

Jak poinformowało CIR, Kopacz zapoznała się z pracą wojewodów w terenie i bieżącymi problemami regionów w Polsce. Z kolei wojewodowie przedstawili szefowej rządu informację na temat problemów w podległych im regionach.

"Premier Ewa Kopacz wyraziła nadzieję na dobrą współpracę z wszystkimi wojewodami. Poinformowała, że oczekuje pełnego zaangażowania w sprawy regionu oraz szybkiej informacji i reakcji z ich strony w sytuacjach kryzysowych. Zapowiedziała, że podczas cyklicznych spotkań z wojewodami będzie dokonywała oceny ich pracy" - podało CIR w komunikacie.

Szefowa rządu podziękowała wojewodzie warmińsko-mazurskiemu Marianowi Podziewskiemu oraz wojewodzie śląskiemu Piotrowi Litwie za zaangażowanie i skuteczność podczas ostatnich protestów górniczych. "W ostatnim czasie miałam okazję ocenić działania dwóch wojewodów. Były one szybkie, profesjonalne i przynosiły efekty" - powiedziała Kopacz, cytowana przez CIR.

Z kolei MAC podało, że minister Halicki poruszył m.in. kwestie związane z internetem szerokopasmowym oraz regionalnym systemem ostrzegania (RSO). To aplikacja alarmowa działająca w oparciu o technologię telewizji cyfrowej. Dzięki niej komunikaty o potencjalnych zagrożeniach powodziowych, pożarach i innych klęskach żywiołowych pojawią się w telewizji.

"Omówione zostały także sprawy bieżące oraz kwestia kwalifikacji wniosków jednostek samorządu terytorialnego o dofinansowanie zadań inwestycyjno-remontowych w zaplanowanej na 2015 r. kolejnej edycji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych" - powiedział rzecznik MAC Artur Koziołek.

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych jest formą wsparcia dla samorządów gminnych i powiatowych w rozwiązywaniu problemów z infrastrukturą drogową. Mogą one otrzymać rządową pomoc w wysokości połowy kosztów związanych z przebudową, budową lub remontem lokalnych dróg. W ramach drugiej edycji realizowanego przez MAC programu (pierwsza obejmowała lata 2008-2011) do końca 2015 r. samorządy mają zmodernizować 15 tys. kilometrów dróg lokalnych.

Czytaj też:  Expose premier Ewy Kopacz w Sejmie: co o samorządach i rozwoju regionalnym?

Jak podał rzecznik MAC, zgodnie z planem do końca października komisje wojewódzkie ocenią zgłoszone wnioski, a wojewodowie ogłoszą wstępne listy rankingowe wniosków. "Do końca listopada wojewodowie przedłożą listy zakwalifikowanych wniosków, które podlegają zatwierdzeniu przez Ministra Administracji i Cyfryzacji w terminie do 20 grudnia" - powiedział Koziołek.

Czytaj też:  Od usprawnienia administracji do kwestii górnictwa - zadania przed rządem Ewy Kopacz

Formułę spotkań wojewodów z premierem - raz w miesiącu - zainicjował poprzedni minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski. "Do tej pory nie było takich regularnych spotkań wojewodów z centralą, ale doszliśmy do wniosku, że są one potrzebne. Wojewodowie mogą poruszyć najważniejsze dla nich problemy, ale częściowo nieformalna formuła umożliwia rozmowy także w bardziej kameralnym gronie" - mówił Trzaskowski wiosną. Podczas takich spotkań każdy wojewoda - dodawał minister - ma możliwość bezpośredniej rozmowy z premierem czy szefem KPRM Jackiem Cichockim, jeśli ci są obecni.

Szefowi MAC podlegają następujące obszary: administracja publiczna, informatyzacja, łączność, wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne. Nadzoruje on również głównego geodetę kraju oraz prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!