Partner portalu

Iluminacje i dekoracje świetlne nie tylko od święta

Ożywiają i przemieniają przestrzeń, cieszą mieszkańców, przyciągają tłumy turystów, stając się niepowtarzalną atrakcją. Iluminacje i dekoracje świetlne nie kojarzą się już tylko ze świętami Bożego Narodzenia. Coraz częściej z powodzeniem wykorzystywane są jako narzędzia promocji miast czy gmin, które szukają nietuzinkowych sposobów, by zainteresować turystów, wyróżnić się i zapaść w pamięć, często nie tylko lokalnie.

Przykładem jest Zamość, miasto któremu nie brakuje pomysłów, by dzięki iluminacjom przyciągać zwiedzających przez cały rok. Do tej pory świetlne obrazy przygotowane z różnych okazji: na Boże Narodzenie, Wielkanoc czy święta majowe można było obserwować na elewacji ratusza. Tym razem oryginalną, bo jedyną taką dekorację w Polsce zyskał zamojski Park Miejski i znajdujący się w nim staw.

– Dzięki wakacyjnej świetlnej oprawie stał się teraz miejscem częstych wieczornych spacerów. Widzimy, że podoba się zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym Zamość turystom – mówi Barbara Godziszewska z Urzędu Miasta Zamość.

Ruchoma kwiecista iluminacja jest wyświetlana codziennie od godziny 21.00 do 2:00 nad ranem. Ostatni pokaz przewidziano 30 września. - To pierwsza w Polsce projekcja tego typu na wodzie. Do tej pory ekranami dla takich dekoracji były obiekty architektoniczne, najczęściej ściany budynków – mówi Rafał Jaczyński z firmy Multidekor, która przygotowała iluminację. – Cieszymy się gdy po raz kolejny widzimy, w jaki sposób światło może nadawać nowe życie miejscu, które do tej pory po zmroku pustoszało – podkreśla Jaczyński.

Zaprojektowane dla potrzeb konkretnej przestrzeni, tworzone na zamówienie i dostosowywane do jej wymagań świetlne dekoracje są często wykorzystywane, by wydobyć i podkreślić unikatowy charakter miejsca.

Tak było na przykład w gminie Mstów, koło Częstochowy, która słynie z największej liczby sadów owocowych w województwie śląskim i sporej już liczby całorocznych iluminacji. Trzymetrowe jabłko podświetlone tysiącami ledowych lampek pojawiło się rok temu na mstowskim rynku z okazji czwartej edycji „Święta Jabłka”.

fot.mat.pras.
fot.mat.pras.

Wyjątkowa ozdoba spodobała się mieszkańcom i dziś należy już do stałych elementów krajobrazu miasta. Oprócz klasztoru i mostu na Warcie nowy wygląd zyskuje po zmroku także dwudziestokilkumetrowa Skała Miłości we Mstowie, lokalna atrakcja turystyczna. Na potężnym ostańcu, który w ciągu dnia jest gratką dla amatorów wspinaczki skalnej, nocą nawet z daleka można dostrzec herb Mstowa a przy okazji świąt państwowych – barwy narodowe. – Podświetlane ledowymi lampkami jabłko jest już niejako nowym symbolem Mstowa – tłumaczy Adam Markowski zastępca wójta gminy Mstów – Efektowne iluminacje świąteczne i całoroczne podkreślają piękno ważnych dla nas miejsc. Stały się też istotnym elementem promocji gminy – dodaje.

Więcej czytaj tutaj

KOMENTARZE1

  • mzakrzewski 2017-09-06 09:16:29
    Zamość poradził sobie z grzybem hetmańskim, skutecznie trawiącym mury starówki? Te iluminacje obficie elektryczne jak się maja do walki ze smogiem? Prąd ci u nas węglowy i smogowy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!