Partnerzy portalu

Jarmarki bożonarodzeniowe w pełnej krasie. Miasta zapraszają na świąteczne atrakcje

Lokalne przysmaki, świąteczne dekoracje, karuzele, szopki, lodowiska. Bożonarodzeniowe jarmarki rozgościły się w Polskich miastach, przypominając ich mieszkańcom, że świąteczny czas jest tuż tuż.
  • Bożonarodzeniowe jarmarki to w wielu polskich miastach względnie "nowa świąteczna tradycja". Chodzi m.in. o promocję lokalnego rzemiosła, o budowę marki miejskiej.
  • Organizuje się je w stolicach regionów i w mniejszych miejscowościach. W największych ośrodkach jarmarki trwają - wzorem zachodnich metropolii - nawet kilka tygodni. Ale są też krótsze - kilkudniowe. 
  •  Co oferują handlowcy i rzemieślnicy, czym zachęcają organizatorzy? Sprawdziliśmy to. 

Tegoroczna edycja jarmarku bożonarodzeniowego w Katowicach ruszyła już 18 listopada. Na rynku stanęło 80 budek i symbol świąt - świąteczne drzewko. W tym roku to 14-metrowy świerk, który przyjechał do Katowic z Orzesza. 

Na jarmarkowych stoiskach można znaleźć unikatowe ozdoby, m.in. bombki szklane z częstochowskiej manufaktury czy ozdoby choinkowe z Węgier. Nie brakuje też przysmaków. Są m.in. podpłomyki alzackie, owoce w czekoladzie, langosze, churrosy, kurtosze, pieczone kartofle, bigos z dziczyzny, pierogi, żurek, nalewki śląskie, wina, likiery, poncze, herbaty i kawy z całego świata.

Katowice z lodowiskiem i młyńskim kołem

- Pięć budek stanowi tzw. Strefę Ukraińską. Prowadzą je osoby, które dotychczas wystawiały swoją ofertę na jarmarku we Lwowie. Z racji tego, że ściśle współpracujemy ze Lwowem, zaprosiliśmy je do Katowic - mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Czytaj też: Łódź jest jak Londyn, Nowy Jork, Paryż... Zobacz niezwykłe zdjęcia

W strefie tej można znaleźć takie rzeczy, jak: ręcznie wykonaną biżuterię i zabawki, ceramikę, wyroby ze skóry, szklane świeczniki i ozdoby choinkowe.

Jarmark na katowickim rynku (fot. Dariusz Czapla/UMK)
Jarmark na katowickim rynku (fot. Dariusz Czapla/UMK)

Wizyta na jarmarku to także możliwość skorzystania z szeregu atrakcji. Wiktoriańska karuzela, bożonarodzeniowa szopka wykonana ze słomy, drewniany pociąg, do którego będzie można wejść, by pooglądać sceny z polskich bajek - to tylko niektóre z nich. Nowością jest Mini Park Świateł. Na Placu Teatralnym, tuż przy stoiskach zainstalowano młyńskie koło. Będzie ono dostępne do 26 lutego. Sam jarmark - do 8 stycznia.

Na płycie rynku działa także lodowisko. Za łyżwy czy kask trzeba zapłacić 8 zł/h. Za pingwina lub misia do nauki jazdy - 15 zł/h. Wypożyczalnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 20:00 oraz w weekendy w godzinach od 10:00 do 20:00.

Wrocławski jarmark jak zwykle zachwyca

Także od 18 listopada bożonarodzeniowy jarmark trwa we Wrocławiu. Skończy się jednak wcześniej niż w Katowicach, bo wraz z końcem roku. Jak zwykle na rynku i w jego okolicach wystawiono bajkowe ozdoby i mnóstwo straganów, na których można kupić świąteczne przysmaki i napić się grzanego wina.

Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu (fot. Tomasz Hołod/UMW)
Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu (fot. Tomasz Hołod/UMW)

Stoiska są czynne codziennie w godz. od 10:00 do 21:00. Wyjątek stanowią święta Bożego Narodzenia oraz sylwester. W Wigilię i pierwszy dzień świąt, czyli 24 i 25 grudnia, jarmark będzie nieczynny. W drugi dzień świąt, czyli 25 grudnia, stoiska będą czynne w godzinach od 13:00 do 21:00. W sylwestra, 31 grudnia, w domkach przemysłowych sprzedaż będzie się odbywać do godziny 17:00, a niektóre stoiska będą czynne do godziny 3:00 w nocy, czyli do 1 stycznia. 

Czytaj też: Polacy chcą bożonarodzeniowych iluminacji w miastach. Atmosfera ważniejsza niż koszty

Na jarmarku można znaleźć wiele miejsc szczególnie wartych odwiedzenia z całą rodziną. Na rynku tradycyjnie na najmłodszych czeka bajkowy lasek, w którym można posłuchać bajek, świąteczny wiatrak, karuzela i inne atrakcje. Z kolei na Placu Solnym stanął bajkowy domek, w którym podawane są grzane wino i ciepłe dania. Jarmark to również świetna okazja do zakupu wyjątkowych przysmaków czy wytworów rękodzieła. 

Krakowski Rynek w świątecznej i przyjaznej środowisku odsłonie 

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy cieszy mieszkańców od 25 listopada.  Organizatorzy zadbali, by jarmark wciąż stanowił wizytówkę miasta oraz miejsce spotkań gości odwiedzających stolicę Małopolski. Jest jednak zmiana.

W tym roku jarmark zlokalizowano od strony wieży ratuszowej, prezentując po raz pierwszy całkowicie nową infrastrukturę i stoiska nawiązujące kolorystyką oraz stylistyką do wartości otaczającego ich miejskiego krajobrazu.

- Jesteśmy wdzięczni organizatorom za współpracę w procesie przemiany estetycznej i jakościowej tego wydarzenia, które od lat buduje markę naszego miasta i jest jedną z największych atrakcji zimowego Krakowa. Targi coraz mocniej eksponują wątki ekologiczne, eliminują plastikowe elementy dekoracyjne czy sztućce, a używana do ich dekoracji jedlina jest następnie wykorzystywana jako ściółka w krakowskim zoo - mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Jarmark świąteczny na Rynku Głównym w Krakowie (fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl)
Jarmark świąteczny na Rynku Głównym w Krakowie (fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl)

Swoje produkty prezentują nie tylko przedstawiciele polskiego rzemiosła, ale i kupcy z Włoch, Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedawać będą m.in. smakołyki, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, ceramikę, upominki. 

Na terenie jarmarku ustawiona jest drewniana szopka, a rynek został udekorowany pachnącymi choinkami (ponad 500 świerków) oraz iluminacjami w kolorze ciepłego, białego światła.

Gdańsk: 155 stoisk i kuchnie całego świata

W Gdańsku, na czas trwania jarmarku bożonarodzeniowego, uliczki historycznego śródmieścia zmieniły się w świąteczne miasteczko. Klimatyczne dekoracje, stoiska z ciekawymi produktami i bogaty program artystyczny sprawią, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Impreza potrwa do 23 grudnia 2022 r.

Na tegorocznym jarmarku gości 155 stoisk oferujących niepowtarzalne upominki, dekoracje i smakołyki. Miłośnicy ludowego rękodzieła znajdą tu drewniane dziadki do orzechów, wyroby z lnu i wełny, ręcznie dmuchane bombki, malowane anioły, biżuterię i zabawki. Nie zabraknie też dekoracji z suszonych owoców, stroików, świątecznych ozdób i ceramiki artystycznej.

Czytaj też: Rusza sezon narciarski w... Warszawie

Na smakoszy odwiedzających jarmark (poza klasycznymi, świątecznymi przysmakami) czekać będą potrawy z kuchni całego świata. W tym roku oferta będzie szczególnie bogata, bo aż z 20 krajów, w tym Ukrainy, Litwy, Niemiec, Węgier, Belgii, Hiszpanii, Włoch, Grecji, Turcji, Japonii i Tajlandii.

Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku jak zwykle zachwyca. (fot. mat. pras. MTG)
Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku jak zwykle zachwyca. (fot. mat. pras. MTG)

Na jarmarku można skosztować currywurstów, churrosów, langoszy, kurtoszy, frytek, zapiekanek oraz tradycyjnych pierogów. Wśród nowości kulinarnych pojawiły się brioszki z lodem, chrupiące tofu, raclette, szaszłyki z krewetek, oscypki w tempurze, quesadillas, cynamonki i wegański bigos.

W zasięgu ręki są również gorące czekolady, doskonale dobrane mieszanki herbat, a dla pełnoletnich - grzane wino z aromatycznymi przyprawami.

Opole zaprasza na rozświetlony rynek

Opolski Jarmark Bożonarodzeniowy wystartuje w sobotę, 3 grudnia. O godzinie 16:00 barwny korowód mikołajów wyruszy na rynek spod Centrum Aktywizacji Społecznej przy ul. Krakowskiej.

O godz. 17:00 prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski, uroczyście rozświetli 13-metrową choinkę podarowaną przez mieszkankę Suchego Boru. Otwarciu jarmarku będą towarzyszyć występy artystyczne i konkursy z nagrodami.

Jarmark potrwa do 23 grudnia. Codziennie, w godzinach od 12:00 do 19:00 będzie można skorzystać z bogatej oferty przygotowanej przez kilkudziesięciu wystawców z rękodziełem, ozdobami świątecznymi oraz przysmakami.

Opolski Rynek pięknie prezentuje się w świątecznej odsłonie (fot. UMO)
Opolski Rynek pięknie prezentuje się w świątecznej odsłonie (fot. UMO)

Kolejny rok z rzędu w Opolu zagoszczą oświetlone koło młyńskie oraz mikołajkowa karuzela z saniami i reniferami. Nie zabraknie także bajkowej karuzeli weneckiej dla najmłodszych uczestników wydarzenia.

Czytaj też: W nocy zgasną lampy w Krakowie? Jest ostateczna decyzja

Nowością będzie wysoki na 12 metrów, wypełniony aromatycznymi grzańcami i jarmarkowymi kubeczkami wiatrak bożonarodzeniowy.

Na opolskim rynku nie mogło także zabraknąć bajkowych domków, które zadebiutowały w zeszłym roku i zachwyciły zarówno dzieci, jak i dorosłych baśniami Hansa Christiana Andersena. 

Jarmarki bożonarodzeniowe nie tylko w stolicach regionów

Na jarmark bożonarodzeniowy - od 2 grudnia - zaprasza też Gniezno. Rozpocznie się o godz. 17:00 uroczystym włączeniem iluminacji na choince. Kolejne dni, do Mikołajek 6 grudnia, będą wypełnione atrakcjami - tj. warsztatami, konkursami i występami. Oczywiście nie zabraknie także stoisk, gdzie każdy będzie mógł zakupić ozdobę świąteczną czy prezent dla bliskich.

- Tegoroczny jarmark będzie miał nieco inny wymiar niż do tej pory, ponieważ nie będzie drewnianych domków, a zamiast nich pojawią się namioty naszych wystawców, ale jestem pewien że atmosfera i świąteczny klimat będą tak samo dobre, a może nawet lepsze niż podczas poprzednich edycji - mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Od 16 do 18 grudnia pachnące wędliny i domowe ciasta można będzie kupić na jarmarku bożonarodzeniowym w Radomsku. Mieszkańcy będą mieli okazję skosztować świątecznych potraw czy grzańca z beczki. Nie zabraknie ręcznie wykonanych ozdób na choinkę i stroików.

Oprócz stoisk komercyjnych, swoją ofertę zaprezentują lokalne organizacje pozarządowe czy Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu radomszczańskiego.

Na radomszczańskim jarmarku bożonarodzeniowym atrakcje dla siebie znajdą i młodsi, i starsi. (fot. UM Radomsko)
Na radomszczańskim jarmarku bożonarodzeniowym atrakcje dla siebie znajdą i młodsi, i starsi. (fot. UM Radomsko)

Dla najmłodszych atrakcją będzie karuzela wenecka, ale i starsi znajdą coś dla siebie w niedużym wesołym miasteczku. Świąteczny klimat dopełni żywa szopka.

Jarmark bożonarodzeniowy to tradycyjne wydarzenie również w Wejherowie.

Stał się on już w tym mieście tradycją. Także w tym roku, przez prawie 3 tygodnie, będzie zachęcał do magicznego spędzenia tego szczególnego czasu, zrobienia zakupów przy dźwiękach kolęd i w świątecznej atmosferze.

Czytaj też: Od 1 grudnia wielkie oszczędzanie energii. Przepisy tego nie ułatwiają

Wejherowski Jarmark rozpoczyna się 6 grudnia i potrwa do 23 grudnia. Będzie czynny od poniedziałku do czwartku w godz. 12:00-19:00, a w piątki, soboty i niedziele w godz. 12:00-21:00.

Jarmark bożonarodzeniowy w Wejherowie (fot. UMW)
Jarmark bożonarodzeniowy w Wejherowie (fot. UMW)

Na odwiedzających czekać będzie 20 stoisk z bogatą ofertą świątecznych dekoracji i pomysłów na prezenty dla bliskich. Znajdą się tam m.in.: ręcznie wykonane ozdoby, stroiki, biżuteria, świąteczne wyroby i słodycze, np. pierniki, bombonierki, a także aromatyczne kawy i herbaty.

Nie zabraknie specjałów z różnych regionów Polski i świata. Zakupić będzie można m.in.: regionalne wędliny, ryby, góralskie sery, chleb, wileńskie specjały, miody, słodycze i domowej roboty wypieki. Na miejscu będą też dostępne dania na ciepło i rozgrzewające napoje: kawa, gorąca czekolada, świąteczna herbata oraz grzaniec.

Najmłodsi będą mogli skorzystać z przejażdżki oświetloną świąteczną karuzelą. A dla amatorów łyżwiarstwa otwarte zostanie lodowisko. Zarówno karuzela, jak i lodowisko będą otwarte bezpłatnie w godzinach funkcjonowania jarmarku.

Na jarmarki zapraszają nie tylko duże miasta, ale też mniejsze samorządy, m.in. gmina Poczesna, gmina Nowiny, Lesko, Lanckorona czy Żukowo. 

KOMENTARZE1

  • Ryszard 2022-12-03 12:39:34
    Ciekawa propozycja Bajkowy domek z grzańcem. I druga grzaniec z beczki. Może kiedyś zrozumię.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!