Partnerzy portalu

Jasło: Powstaje miejska winnica

W Jaśle powstaje winnica miejska. Pierwsze wina z tej winnicy za trzy lata.

– Winnicę będą sadzić m.in. słuchacze działającej w mieście Podkarpackiej Akademii Wina – mówi prezes fundacji Galicja Vitis Ewa Wawro.

Winnica powstaje na południowo-zachodnim stoku wśród terenów zielonych okalających Jasło. Docelowo obejmie 50 arów, ale można ją powiększyć nawet do dwóch hektarów.

Projekt ma m.in. służyć słuchaczom działającej od dwóch lat w Jaśle Podkarpackiej Akademii Wina, która na rocznych kursach kształci przyszłych winiarzy oraz promowania miasta.

W przyszłości samorząd planuje także utworzyć winotekę, gdzie będzie można spróbować m.in. miejscowych win.

W jasielskiej winnicy będą rosły odmiany sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in.: Seyval Balnc, Solaris, Regen, Rondo oraz pierwsza polska, wychodowana w Jaśle, odmiana Jutrzenka

Na Podkarpaciu jest ponad 150 winnic. Liczą od kilku arów do dwóch – trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20-40 arów. W regionie uprawia się winorośl m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa, Rzeszowa, Przeworska.

Początki uprawy winorośli na Podkarpaciu sięgają X-XI wieku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!