Partnerzy portalu

Kilkadziesiąt powiatów, pięć miast i gmina wyróżnione za innowacyjność

  • PAP
  • Opublikowano: 27 października 2014 - 15:55 | Zaktualizowano: 31 października 2014 - 11:55
Kilkadziesiąt powiatów, pięć miast na prawach powiatu i jedna gmina otrzymały w poniedziałek wyróżnienia i specjalne nagrody w zorganizowanym przez Związek Powiatów Polskich konkursie "Innowacyjny samorząd".

Przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej Piotr Zgorzelski (PSL) powiedział podczas uroczystości wręczania nagród w Sejmie, że innowacyjności nie należy łączyć jedynie z gospodarką.

"Innowacyjność, to przecież sposób myślenia, zdolność do poszukiwania rozwiązań, które - choć podążają wbrew utartej tradycji - dają szanse na nową jakość. Na innowacyjność jest również miejsce w samorządzie terytorialnym. Samorząd terytorialny jest dla niej naturalnym miejscem" - mówił Zgorzelski.

Czytaj też: Innowacyjny autobus pojedzie ulicami Lublina

Podkreślił, że istotą samorządu jest samodzielność, co oznacza, że każda jednostka samorządu powinna poszukiwać dostosowanej do własnych realiów ścieżki rozwoju. "Jedynie wtedy ma możliwość pełnego wykorzystania swojego potencjału i stania się miejscem, gdzie warto mieszkać, żyć i pracować" - dodał.

Poseł wskazał, że innowacyjność wiąże się nierozerwalnie z ryzykiem i wymaga niemałej odwagi. Zdaniem Zgorzelskiego ci, którzy nie tylko wykazywali się innowacyjnością lecz osiągnęli wymierne efekty zasługują na szczególne uznanie, a ich przykład powinien być pokazywany, jako inspiracja dla innych.

Czytaj też: Oto samorządy równych szans

Według prezesa Związku Powiatów Polskich Marka Tramsia innowacje towarzyszą samorządom od samego początku. "Powiat musi być innowacyjny, gdyby nie był innowacyjny to () by już dawno spróbowano nas skreślić z map tego kraju. Nie dajemy się i trwamy nadal i trwać będziemy, bo innowacje i innowacyjność już w sobie mamy" - mówił Tramś.

Konkurs podzielono na sześć kategorii, w których wyłoniono laureatów i wręczono nagrody główne. Poza tym przyznano wyróżnienia i nagrody specjalne.

W kategorii "Kształcenie zawodowe i ustawiczne" nagrodę główną uzyskał powiat bielski za projekt, który polegał na włączeniu pracodawców w proces szkolenia zawodowego uczniów.

W kategorii "Wspieranie przedsiębiorczości" nagrodę główną otrzymał powiat olsztyński za projekt stworzenia e-mapy - programu, który ma udostępnić publicznie zasoby geodezyjne i kartograficzne.

W kategorii "Profilaktyka i promocja zdrowia" główną nagrodę przyznano powiatowi polkowickiemu za stworzenie sieci dostępu do usług leczniczych w dni wolne od pracy.

W kategorii "Sport i turystyka" nagrodzono powiat poznański za projekt polegający na wykreowaniu produktów turystycznych wokół miasta.

Zwycięzcą w kategorii "Kultura" został powiat ostródzki, który stworzył platformę edukacyjną - "pracownię aktywności obywatelskiej dokumentacji dziedzictwa".

Natomiast w kategorii "Tworzenie społeczeństwa informacyjnego" główną nagrodę odebrał powiat rzeszowski za stworzenie platformy konsultacyjnej miasta Rzeszowa - portalu, w ramach którego można sięgnąć do opinii i pomysłów obywateli, które później są realizowane.

W konkursie uhonorowano też gminę Bieliny w woj. świętokrzyskim.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!