Partnerzy portalu

Kraków i Warszawa wymienią się zabytkowymi tramwajami na wakacje

Warszawa jest kolejnym miastem - po Poznaniu, z którym Kraków wymienia się zabytkowymi wagonami tramwajowymi na okres wakacyjny. Przewoźnicy z obydwu miast podjęli taką współpracę, aby popularyzować historię pojazdów komunikacji miejskiej w Polsce.

Jak poinformował w czwartek rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie Marek Gancarczyk, w tym roku dochodzi po raz pierwszy do wymiany zabytkowego taboru między krakowskim przewoźnikiem a Tramwajami Warszawskimi.

W tym tygodniu z zajezdni tramwajowej Nowa Huta wyjechał już do stolicy odrestaurowany wagon SN4. "To jeden z kilku wagonów, które trafiły do Krakowa z Eberswalde w 1941 roku" - wskazał przedstawiciel MPK.

W zamian za ten wagon do krakowskiego MPK zostanie dostarczony zabytkowy warszawski wagon N. "Jest to wagon z ciekawą historią - stacjonował bowiem w trzech polskich miastach. Od 1949 roku kursował w Warszawie, od 1967 służył w Szczecinie, a w 1995 roku został wyremontowany przez MPK w Krakowie, by znów trafić do Warszawy. Tam od 2002 roku obsługuje linię turystyczną T" - tłumaczy rzecznik.

Przypomniał on, że podobną wymianę wagonami od zeszłego roku krakowski przewoźnik prowadzi z MPK Poznań. W ubiegłym tygodniu do stolicy Małopolski trafił poznański wagon doczepny ND z 1951 roku, w zamian za wagon KSW z lat 40. XX wieku.

Wagony, którymi wymienił się Kraków z Warszawą i Poznaniem przez cały okres tegorocznych wakacji będą kursować na sezonowych liniach historycznych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!