Partnerzy portalu

Kraków: mieszkańcy Nowej Huty zaproponują zmiany w Alei Róż

Mieszkańcy krakowskiej Nowej Huty będą mogli zaproponować zmiany, jakie można wprowadzić w Alei Róż - ulicy, która w PRL na całej długości była obsadzona różami. We wtorek (6 marca) nastąpią konsultacje, w wyniku których powstanie wniosek do Budżetu Obywatelskiego.

Dokument z propozycjami zmian trafi do Urzędu Miasta Krakowa pod koniec marca.

Wniosek powstanie na podstawie zaplanowanego na wtorek spotkania - warsztatów projektowania przestrzeni miejskiej. Ich elementem będzie spacer badawczo-poznawczy po alei połączony z dyskusjami. "Spotkanie jest otwarte, zapraszamy wszystkich zainteresowanych" - powiedział PAP Jarosław Klaś z Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, który jest jednym z głównych organizatorów wydarzenia.

Rozmowy i projektowanie odbędą się w siedzibie Stowarzyszenia B1 (os. Centrum B bl. 7).

Później, 14 marca, nastąpi kolejne spotkanie, podczas którego mieszkańcy szczegółowo opracują wniosek do Budżetu Obywatelskiego.

Na kolejne miesiące są planowane dalsze działania, takie jak np. prototypowanie mebli miejskich, mogących na stałe zagościć w Alei Róż. "Chcemy, by to reprezentatywne dla Nowej Huty miejsce było bardziej przyjazne mieszkańcom i przechodniom" - zaznaczył Klaś.

Aleja Róż zaczyna się przy pl. Centralnym, a kończy na skrzyżowaniu z ul. Bulwarową. Po części jest przeznaczona do ruchu samochodowego, a po części stanowi deptak, są tu też przestrzenie na koncerty. Charakterystycznym elementem Alei Róż był pomnik Włodzimierza Lenina, stał w południowej części alei od 1973 r. do 1989 r. Wtedy też kwiatów, od których aleja bierze swoją nazwę, było znacznie więcej niż obecnie.

Nowa Huta została zaprojektowana i zbudowana od podstaw po II wojnie światowej jako oddzielna miejscowość pod Krakowem dla pracowników powstającego tam kombinatu metalurgicznego. Miała być wzorcowym miastem socrealizmu. Jej budowa rozpoczęła się w 1949 r., a w 1951 r. miejscowość została włączona do Krakowa.

Dziś Nowa Huta jest historyczną częścią Krakowa, podzieloną na pięć samorządowych dzielnic: Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Dzielnica XVIII Nowa Huta. Powierzchnia historycznego obszaru to ponad 110 km kw., zamieszkana przez ok. 300 tys. osób.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!