Partnerzy portalu

Królewskie zamki otwarte dla turystów. Trwa akcja "darmowy listopad"

Warszawa, Poznań, krajów, Lublin, Malbork, Sandomierz, Wieliczka, Kwidzyn, Sztum- do tych miast warto wybrać się w listopadzie. Dlaczego? Wspaniałe zamki można zwiedzać tam całkiem bezpłatnie. Trwa bowiem 11. akcja  "Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich".
  • Jedenaście dawnych rezydencji królewskich z Warszawy, Poznania, Krakowa, Lublina, Malborka (dodatkowo oddziały w Kwidzynie i Sztumie), Sandomierza i Wieliczki bierze udział w 11. akcji "Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich".
  • "Zapraszamy wszystkich państwa do rezydencji królewskich w listopadzie. Można za darmo zwiedzić rzeczy unikatowe, zobaczyć wystawy, które są jedyne w swoim rodzaju" - zachęcał minister kultury.
  • Jest to tez okazja by zajrzeć w mniej znane części zamków.

Dzięki akcji Darmowy Listopad, organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od ponad dekady, rezydencje królewskie przez cały miesiąc udostępniają znaczącą część swojej oferty nieodpłatnie.

W akcji biorą udział:

Zamek Królewski na Wawelu,

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie,

Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie,

Zamek Królewski w Poznaniu,

Zamek Lubelski,

Zamek w Malborku oraz jego oddziały w Kwidzynie i Sztumie,

Zamek Królewski w Sandomierzu,

Zamek Żupny w Wieliczce 

Zamek Królewski w Warszawie.

Wśród propozycji są nie tylko zaproszenia do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.

"Darmowy Listopad" to jest przepiękna akcja szerzenia dostępu do naszych pereł muzealnych, do rezydencji królewskich - powiedział podczas konferencji prasowej w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

"Frekwencje w muzeach świadczą, że są one niebywale lubiane przez Polaków. Dlatego kontynuujemy akcję "Darmowy Listopad" już jedenasty rok. Przy czym w tym roku obejmuje ona nawet nie dziewięć, a jedenaście rezydencji królewskich, ponieważ dwa oddziały Zamku Malborku, czyli Kwidzyn i Sztum, także dołączyły do listy rezydencji królewskich, które są udostępniane społeczeństwu w listopadzie za darmo" - zwrócił uwagę Gliński.

"Zapraszamy wszystkich państwa do rezydencji królewskich w listopadzie. Można za darmo zwiedzić rzeczy unikatowe, zobaczyć wystawy, które są jedyne w swoim rodzaju" - zachęcał minister kultury.

Zamki królewskie w Warszawie

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Wojciech Fałkowski powiedział, że "Zamek Królewski w tej chwili tętni życiem w sposób niezwykły".

"W ciągu listopada mamy ponad tysiąc rezerwacji grup szkolnych, w ciągu jednego miesiąca, co czyni prawie 40 grup szkolnych każdego dnia" - podkreślił.

"Jest okazja, żeby zajrzeć do tej części Zamku Królewskiego, która jest mniej znana i nie weszła w taki szeroki obieg społeczny, mianowicie do Pałacu pod Blachą. Pałac pod Blachą jest otwarty codziennie, można tam wchodzić za darmo i można zobaczyć odświeżone Apartamenty Księcia Józefa Poniatowskiego, razem z Kancelarią Sztabową i wszystkimi dodatkowymi wypełnieniami związanymi z epoką napoleońską i Księstwem Warszawskim" - przekazał Fałkowski.

Zamek Królewski w Warszawie (fot. gov.pl)
Zamek Królewski w Warszawie (fot. gov.pl)

Krakowski Wawel czeka na zwiedzających

"Od wtorku do niedzieli w godz. 13-17 będzie można zwiedzać bezpłatnie Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny oraz Zbrojownię, a od 18 listopada dodatkowo Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (w godz. 9.30-13.00 będą obowiązywać zwykłe ceny biletów na wystawy)" - informuje rzecznik prasowy Zamku Królewskiego na Wawelu Urszula Wolak-Dudek.

Dodatkowo w listopadowe poniedziałki w godz. 9.30-13.00 otwarte będą bezpłatnie takie wystawy stałe Zamku Królewskiego na Wawelu, jak "Wawel Zaginiony", "Wawel Odzyskany" oraz "Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie".

Dodatkowo od 18 listopada, od wtorku do niedzieli, w godz. 13.00–17.00 Zamek Królewski na Wawelu udostępnia zwiedzającym wystawę stałą „Reprezentacyjne Komnaty Królewskie” (ostatnie wejście o godz. 16.00).

Zamek Królewski na Wawelu (fot.gov.pl)
Zamek Królewski na Wawelu (fot.gov.pl)

Zamek w Lublinie

Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie, przypomniała, że Lublin po raz drugi uczestniczy w tej inicjatywie.

"Nasz Zamek był świadkiem wielu ważnych wydarzeń - Władysław Jagiełło był wybrany na króla Polski właśnie w Zamku w Lublinie. (…) Lublin także był świadkiem kolejnego bardzo ważnego królewskiego wydarzenia, jakim było podpisanie Unii Polsko-Lubelskiej, czyli Unii Lubelskiej, co działo się także właśnie na Zamku w Lublinie" - wskazała Mieczkowska.

Lubelski zamek oferuje darmowe warsztaty i spotkania w listopadzie oraz lekcje muzealne. W wybrane dni listopada zamek zaprasza do zwiedzania wystaw stałych. Za darmo będzie można zwiedzać wystawy: 8, 18, 24 i 29 listopada.

Zamek w Lublinie (fot. gov.pl)
Zamek w Lublinie (fot. gov.pl)

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Barbara Konwerska z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce powiedziała, że "chce zaprosić do miejsca dosyć nietypowego, które w ogóle się nie kojarzy z rezydencjami królewskim". Zwróciła uwagę na "rolę Żup Krakowskich i rolę Zamku w tym wielkim przedsiębiorstwie funkcjonującym przez 700 lat". "Tak naprawdę mówiony o kompleksie, który powstaje od XIII wieku do 1945 r. jest siedzibą zarządu. Królowie polscy nie tylko stworzyli Zamek, który miał czuwać nad wielkim gospodarstwem funkcjonującym zarówno w Wieliczce, jak i w Bochni, ale królowie to miejsce regularnie, odwiedzali. Pod koniec XIV wieku jedna trzecia bądź jedna czwarta dochodów królewskich pochodzi z dwóch małych miejscowości - Wieliczki i Bochni. Zamek Królewski na Wawelu został przebudowany w XVI wieku z pieniędzy z Wieliczki" - przypomniała Konwerska.

Zapowiedziała, że w przyszłym roku będzie można zobaczyć Zamek Żupny w Wieliczce w nowej odsłonie.

"To ostatni moment, kiedy można zobaczyć starą ekspozycję muzealną i będzie można ją porównać z przyszłoroczną jesienną odsłoną. Zapraszamy przede wszystkim do Zamku Środkowego, to jest najstarsza część kompleksu zamkowego, niestety zniszczona w 1945 r. w czasie bombardowania radzieckiego, odbudowana w 1985 r., znajdują się tam ekspozycje stałe i czasowe. Zapraszamy w szczególny sposób do oglądania naszej słynnej kolekcji solniczek, mamy już ponad tysiąc obiektów najwyższej klasy. Równie istotnym miejscem, do którego serdecznie zapraszam, jest nasza ekspozycja w piwnicach zamkowych, związana z pradziejami Wieliczki. Wszyscy kojarzą 700 lat historii Wieliczki, jako przedsiębiorstwa górniczego, a prawda jest taka, że produkcja soli liczy sobie 5,5 tys. lat" - przekazała.

Zamek Żupny w Wieliczce (fot.gov.pl)
Zamek Żupny w Wieliczce (fot.gov.pl)

Muzeum Zamkowego w Sandomierzu

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu Mikołaj Getka-Kenig przypomniał, że Zamek jest "jedną z najstarszych rezydencji na ziemiach polskich".

"Ale w tym roku to nie jest tylko podróż do czasów średniowiecza, do czasów przedrozbiorowych, ale również do czasów starożytnych, ponieważ z okazji "Darmowego listopada" w murach Zamku Królewskiego w Sandomierzu mamy wystawę "Chotyniec - Wrota do Antycznej Scytii",  która jest pierwszą wystawą w Polsce, prezentującą wielkie odkrycie polskiej archeologii sprzed kilku lat w małym Chotyńcu przy granicy z Ukrainą, które odmieniło nasze dotychczasowe spojrzenie na dzieje starożytne odniesieniu do wielkiej kultury scytyjskiej" - powiedział dyrektor.

Zamek w Sandomierzu (fot. gov.pl)
Zamek w Sandomierzu (fot. gov.pl)

Listopad na zamku w Malborku

W listopadzie Muzeum Zamkowe w Malborku oferuje zwiedzanie zamku na podstawie bezpłatnych biletów wstępu. Na trasie zwiedzania dostępna jest m.in. wystawa czasowa „Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę – Malbork między polityką a sacrum (1772-1856)”.

W listopadzie można pobrać bezpłatne bilety na oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej w soboty o godz. 12.00 (limit wejść 20 osób). Tematy oprowadzania:

19 listopada - Justyna Lijka - oprowadzanie po wystawie przez kuratora wystawy,

26 listopada - Bartłomiej Butryn - „Krzyżak wyobrażony - bracia zakonni w romantycznych przedstawieniach zamku malborskiego i w malarstwie historycznym”.

Zamek w Malborku (fot.gov.pl)
Zamek w Malborku (fot.gov.pl)

Szczegóły oferty wszystkich Rezydencji Królewskich biorących udział w akcji "Darmowy listopad" znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/kultura/rezydencje.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!