Partnerzy portalu

Krystyny przejęły władzę w Rzeszowie

  • PAP
  • 13 marca 2012 - 20:30
Około 600 Krystyn z całej Polski i z zagranicy świętowało we wtorek swoje imieniny w Rzeszowie. Podczas uroczystego wiecu na rynku prezydent miasta Tadeusz Ferenc wręczył solenizantkom klucz do bram miasta i przekazał im na czas świętowania władzę.
Jest to już 15. jubileuszowy Zjazd Krystyn, a jego hasło przewodnie to: EuroKrystyny 2012 "Imieniny Krystyny u rodziny".

Współorganizatorka imprezy w Rzeszowie Krystyna Leśniak-Moczuk witając zgromadzone na wiecu Krystyny i widzów, powiedziała, że Krystyny to boginie "ciała, umysłu i szaleństwa". Natomiast prezydent Rzeszowa życzył Krystynom, aby jak najwięcej mężczyzn je uwielbiało, kochało i przede wszystkim słuchało, co spotkało się z owacją i aprobatą zgromadzonych na rynku solenizantek.

Imieniny Krystyn specjalnym pokazem uczcił też znany polski trialowiec Krystian Herba z Rzeszowa(trial rowerowy - widowiskowa konkurencja sportowa, w której najważniejsza jest pełna kontrola nad rowerem oraz równowaga).

Po wiecu Krystyny ubrane niczym dwórki królewskie w stylizowane nakrycia głowy, w stylowych sukniach szytych na tę okazję i w strojach teatralnych, przeszły ulicami miasta do Filharmonii Podkrpackiej na koncert tamtejszej orkiestry symfonicznej. W korowodzie, oprócz solenizantek, uczestniczyły też orkiestry, zespoły artystyczne, członkowie Towarzystwa Dobrego Wojaka Szwejka.

Do Rzeszowa (zabierz głos/oceń prezydenta) na swe doroczne spotkanie przyjechały Krystyny nie tylko z najdalszych zakątków Polski, ale także z Brazylii, USA, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Węgier, Niemiec. Niektóre z nich uczestniczyły we wszystkich dotychczasowych zjazdach.

Wśród uczestniczek znalazła się m.in. 92-letnia pisarka Krystyna Nepomucka, aktorka Krystyna Kołodziejczyk oraz najmłodsze rzeszowskie Krysie: 10-miesięczna oraz dwu- i ośmioletnie.

Doskonałej zabawy nie zepsuła nawet pochmurna i wietrzna pogoda.

Przed południem solenizantki wzięły udział w mszy świętej za duszę Krystyny Bochenek (pomysłodawczyni uroczystych obchodów imienin Krystyn, która zginęła w katastrofie smoleńskiej) i za Krystyny biorące udział w XV Jubileuszowym Zjeździe.

Po uroczystym wiecu i korowodzie Krystyny wezmą jeszcze udział w bankiecie imieninowym, w czasie którego posmakują jadła Kół Gospodyń Wiejskich przy akompaniamencie kapeli z gminy Hyżne, zapoznają się z książką dr Krystyny Leśniak-Moczuk "Fenomen Krystyn", a sławne i polonijne Krystyny, uczestniczki wszystkich 15-tu Zjazdów Krystyn oraz nowo ochrzczone Krysie z Podkarpacia zostaną uhonorowanie przez władze miasta i regionu.

Ponadto mężczyźni, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystych Imienin Krystyn w Rzeszowie, zostaną uhonorowani tytułem "Rzeszowski Krystynian Pierwszy".

W programie imienin znajdą się jeszcze tańce, koncerty, m.in. Jana Wojdaka i grupy Wawele, rewia strojów świata, w której tanecznie uzdolnione Krystyny wystąpią w strojach m.in. arabskich, brazylijskich, chińskich, egipskich, hawajskich czy indiańskich.

Krystyny, które świętować będą do środy, zwiedzą też różne muzea w Rzeszowie i okolicach, w tym Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie, gdzie będą degustować wyroby. Odwiedzą także Lwów.

Uczestniczki jubileuszowego zjazdu świętują na Podkarpaciu już od niedzieli. Wtedy właśnie rozegrały mecz piłkarski z drużyną księży mistrzów Europy, strzelając siedem goli i pokonując duchownych jedną bramką. W poniedziałek wzięły udział w odbywającej się na Uniwersytecie Rzeszowskim konferencji "Kobieto, kim jesteś we współczesnym świecie".

Zjazdy Krystyn odbywają się od 1998 roku, zazwyczaj w różnych miastach i w odmienny sposób. Dotychczas Krystyny świętowały swoje imieniny m.in. w Katowicach (dwukrotnie), Sopocie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Zakopanem i Szczecinie. Początek tradycji tego oryginalnego obchodzenia imienin Krystyny dała nieżyjąca już senator Krystyna Bochenek organizując w 1998 r. pierwszy zjazd w Katowicach. Obecnie przedsięwzięcie kontynuuje jej córka Magdalena.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!