Partnerzy portalu

Lesko zyskało wyjątkowy mural. Uczcił ważną rocznicę

Mural przedstawiający m.in. postać właściciela dóbr leskich z przełomu XV i XIV w.- Piotra Kmity powstał na ścianie jednej z kamienic Leska (Podkarpackie). Malowidło jest pierwszym muralem w tym mieście i nawiązuje do 550-lecia nadania mu praw miejskich.

Jak poinformowała w poniedziałek Ewa Bończak z Urzędu Miasta i Gminy Lesko, inspiracją do powstania muralu były dwie zwycięskie prace uczennic Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku: Magdaleny Trebendy i Moniki Błażowskiej, wyłonione w konkursie na projekt takiego malowidła. Natomiast jego wykonawcą jest miejscowy artysta Marcin Kardasz, który zrealizował ostateczny projekt, łączący obie zwycięskie prace.

"Trzeba przyznać, że artysta nie tylko zrobił to, co w jego mocy, aby praca przebiegała szybko i sprawnie, a efekt był na najwyższym poziomie, ale przede wszystkim włożył w swoje dzieło całe serce. Mural już cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz przyjezdnych, a jego motto +tradycja i nowoczesność+ nawiązuje do dążenia władz gminy do synchronicznego rozwoju miasta i gminy Lesko opartego na tradycji" - zaznaczyła Bończak.

Mural powstał na frontowej ścianie kamienicy, przy wjeździe do centrum Leska. Przedstawia historyczną postać Piotra Kmity, właściciela dóbr leskich z przełomu XV i XIV stulecia oraz legendarną Czarną Damę, "która od kilku lat towarzyszy turystom odwiedzającym miasto w spacerze wiodącym przez najważniejsze zabytki Leska" - wyjaśniła Bończak.

Mural został zrealizowany przez Gminę Lesko przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EIS Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!