Partnerzy portalu

Lichocka: Należy ograniczyć możliwość wydawania pieniędzy na reklamy i prasę przez samorządy

 • PAP/AT
 • Opublikowano: 12 stycznia 2021 - 09:48
Należy ograniczyć procentowo możliwość wydawania pieniędzy przez samorządy na reklamy, prasę, komunikację medialną. W tej chwili to są bardzo duże sumy - powiedziała we wtorek posłanka PiS Joanna Lichocka. Dodała, że to tylko jej propozycja, która "na razie nie jest przełożona w żaden projekt".
 • Jestem jedną z tych osób w PiS, która opowiada się za tym, żebyśmy znaleźli jakieś rozwiązanie, które ogranicza możliwość samorządom na wydawanie własnych gazetek - mówi Joanna Lichocka.
 • W wielu miejscach powoduje to, że prasa lokalna, prawdziwie niezależna od miejscowych włodarzy, od miejscowego układu rządzącego upada, ponieważ burmistrz czy prezydent miasta inwestuje w jakąś swoją lokalną gazetę samorządową, może wydawać na to środki publiczne samorządowe takie, jakich żaden wydawca lokalny nie ma - dodaje.
 • Również jeśli chodzi o rynek reklam wtedy może dominować, może decydować, czy te reklamy, które są reklamami samorządowymi, idą tylko do tego jednego tytułu - wyjaśnia.

Lichocka została zapytana w Programie III Polskiego Radia, czy decyzja Orlenu o przejęciu wydawnictwa Polska Press "rozwiązuje problem dominacji zagranicznego kapitału w polskiej prasie". Jak podkreśliła, decyzję tę "należy traktować raczej w kategoriach przedsięwzięć biznesowych Orlenu". "Oczywiście, bardzo dobrze jest, że te media regionalne zmieniają właściciela na polskiego. To jest bardzo ważna, epokowa w kontekście ostatnich dekad, sprawa, że tak duży kawałek tego tortu medialnego wraca do polskiego właściciela. Każde państwo powinno o to dbać, żeby większość mediów jednak było w rękach krajowego biznesu, kapitału, bo kapitał ma narodowość, ma znaczenie" - oceniła.

Dodała, że nie ma to nic wspólnego z dekoncentracją, którą - jak wskazała - "trzeba przeprowadzić na podstawie stosownych ustaw". "Ale jest to rzeczywiście działanie, które wpisuje się w hasło tak oczekiwane chyba przez większość Polaków, jak repolonizacja rynku medialnego. Myślę, że jest to działanie, które powinno być chyba przyjęte z radością przez wszystkich bez względu na poglądy" - zwróciła uwagę posłanka PiS.

Czytaj też: Zmiana reguł gry. Samorządowcy komentują przejęcie przez Orlen mediów lokalnych

Dopytywana, czy wraz z polskim kapitałem w tych mediach nie uwidoczni się wpływ polityków, Lichocka przypomniała stanowisko Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, które "oświadczyło, że z dużą nadzieją przyjmuje decyzję Orlenu, ponieważ to wzmocnić może media regionalne, bo wreszcie wchodzi bogaty inwestor, który kierując się dobrem wspólnym i dobrem kraju, będzie inwestował w te media". "To może tylko polepszyć sytuację tych redakcji" - stwierdziła.

Na uwagę, że według zarządu Stowarzyszenia Prasy Lokalnej kupno Polska Press przez Orlen "może rodzić nieprawidłowości podobne do tych, jakie uwidaczniają się w miejscach wydawania lokalnej prasy przez samorządy", Lichocka przyznała, że kwestia wydawania przez samorządy prasy lokalnej jest problematyczna. "Jestem jedną z tych osób w PiS, która opowiada się za tym, żebyśmy znaleźli jakieś rozwiązanie, które ogranicza możliwość samorządom na wydawanie własnych gazetek. W wielu miejscach powoduje to, że prasa lokalna, prawdziwie niezależna od miejscowych włodarzy, od miejscowego układu rządzącego upada, ponieważ burmistrz czy prezydent miasta inwestuje w jakąś swoją lokalną gazetę samorządową, może wydawać na to środki publiczne samorządowe takie, jakich żaden wydawca lokalny nie ma. Również jeśli chodzi o rynek reklam wtedy może dominować, może decydować, czy te reklamy, które są reklamami samorządowymi, idą tylko do tego jednego tytułu" - wyjaśniła.

Zdaniem posłanki "trzeba to zmienić systemowo, ustawowo". "To jest tylko moja propozycja, nie stanowisko partii, nie jest to na razie przełożone w żaden projekt". "Uważam, że należy ograniczyć procentowo możliwość wydawania pieniędzy przez samorządy na reklamy, prasę, komunikację medialną. W tej chwili to są bardzo duże sumy" - zaznaczyła.

7 grudnia PKN Orlen ogłosił zakup od Verlagsgruppe Passau wydawnictwa Polska Press, do którego należy m.in. 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych. Orlen argumentuje, że zdobędzie dzięki temu dostęp do 17,4 mln użytkowników portali wydawnictwa.

Kilka dni później do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek PKN Orlen w sprawie przejęcia wydawnictwa Polska Press.

KOMENTARZE4

 • 2sort 2021-01-18 07:57:19
  A ja pokazałbym tej Pani gest Lichockiej
 • ant 2021-01-12 15:38:46
  a ja bym całkowicie ZAKAZAŁ rządowi wydawaniu kasy na te cele
 • nieczytelnik 2021-01-12 14:48:45
  no chyba że będą to pisemka Orlenu i jedynej słusznej partii....

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!