Partnerzy portalu

List Ryszarda Petru do prezydentów miast, biskupów, wojewodów. W nim prośba o dialog w sprawie uchodźców

Strach przed uchodźcami, na którym bazuje partia rządząca, nie powinien stłumić w nas - Polakach - odruchów człowieczeństwa. Nie możemy pozostać obojętni na los milionów uciekających przed wojną i szukających w Europie schronienia osób - pisze w liście skierowanym do 150 prezydentów miast, wojewodów, biskupów i arcybiskupów Ryszard Petru, lider Nowoczesnej. W ten sposób zaprasza ich do dialogu w sprawie uchodźców.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Petru podkreślił w liście, że współczesna Europa stawia czoła kryzysowi uchodźczemu, spowodowanemu m.in. trwającym od 2011 r. konfliktem w Syrii. Jak dodał, "skala dramatu, rozgrywającego się na naszych oczach wymaga nie tylko deklaracji solidarności i humanitaryzmu, ale realnych działań".

"Strach przed uchodźcami, na którym bazuje partia rządząca, nie powinien stłumić w nas - Polakach - odruchów człowieczeństwa. Nie możemy pozostać obojętni na los milionów uciekających przed wojną i szukających w Europie schronienia osób" - napisał polityk.

Jak zaznaczył, mimo apeli przedstawicieli Nowoczesnej, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak "nie podjął żadnej inicjatywy, która umożliwiłaby uzyskanie odpowiedzi na pytanie ilu uchodźców mogłyby dobrowolnie przyjąć samorządy i parafie w Polsce".

Petru podkreślił w liście, że "historia i przyszłe pokolenia ocenią postawę rządzących". "Ale my nie możemy pozwolić, by stosowana przez PiS retoryka niechęci do uchodźców była głosem sumienia wszystkich Polaków" - dodał.

"Wobec ignorancji i braku jakiejkolwiek inicjatywy ze strony obozu rządzącego" Petru zaprasza do dialogu "na rzecz wsparcia osób, które w obawie przed prześladowaniami, utratą zdrowia lub życia zmuszone są opuścić swój kraj pochodzenia". "Realne rozwiązanie kryzysu uchodźczego może nastąpić tylko w porozumieniu z samorządami i parafiami - podmiotami, które mogą zadeklarować dobrowolne przyjęcie uchodźców" - napisał Petru.

Lider Nowoczesnej w liście pyta włodarzy miast i hierarchów ilu uchodźcom mogliby zaoferować schronienie. Jednocześnie zadeklarował "pełne wsparcie posłów i członków Nowoczesnej w koordynacji działań na rzecz wspólnej pomocy uchodźcom". "Pokażmy uchodźcom i Europie naszą solidarność" - zaapelował w liście Petru.

Wcześniej Petru mówił, że Polska powinna przyjąć grupę uchodźców, którzy uciekają przez wojną i głodem.

Propozycje dot. uchodźców ma też PO. "Chcę powiedzieć w imieniu PO, że z związku z tym, że rząd PiS nie chce o tym rozmawiać, odwraca się od Europy, nie chce być solidarny i otwarty z rodziną europejską, deklarujemy - w imieniu naszych samorządowców, prezydentów miast, marszałków województw (...) - będziemy chcieli zrobić gest i przyjąć kilkanaście, kilkadziesiąt matek z dziećmi z miejsc objętych wojną, żeby pokazać, że Polska nie jest antyeuropejska" - zadeklarował w czwartek lider Platformy Grzegorz Schetyna.

KOMENTARZE8

  • schodźca 2017-06-30 14:48:01
    Wygląda na to, że to prawda, co pisze "cukiernik". Oglądałem ten program w TVP-2 19-tego czerwca. Padło w nim nawet takie stwierdzenie z ust mafiozów skorumpowanych z lokalnymi władzami w sprawie uchodźców, że "jest to jeszcze lepszy interes od handlu narkotykami". Dlatego, nie d...ziwię się Ryszardowi Petru, że mu aż ślinka cieknie.  rozwiń
  • cukiernik 2017-06-30 13:43:04
    Kochani Czytelnicy niniejszego Portalu !!! Czy dobrze wiecie kim jest pan Petru i jemu podobni ??? To jest człowiek, który zwykle jest blisko tam gdzie pachną Duże Pieniądze. Nawet kręcił się przy Polskiej Miedzi, BRE Banku, Funduszach Emerytalnych, Funduszach Inwestycyjnych itp. Nosił kiedyś teczkę... Balcerowicza. Ostatnio, pewnie oglądał w dniu 19 czerwca b.r. około g.23.00 dokumentalny program telewizyjny pt."UCHODŹCY, DOCHODOWY INTERES", nadany przez TVP-2. W programie tym wyraźnie i dobitnie pokazywano, jak miejscowe mafie we Włoszech, na Sycylii, w Grecji i Turcji, zarabiają MILIARDY Euro na utrzymaniu i "obsłudze" pseudo uchodźców, migrantów, bandytów i terrorystów, znajdujących się w obozach "dla uchodźców" na terenie w/w Krajów. Wśród tej grupy "uciekinierów", na każdy tysiąc osób, przypada średnio zaledwie 3 prawdziwych uchodźców z Syrii a reszta to migranci z krajów nie objętych konfliktami zbrojnymi. O bieżący napływ migrantów do tychże obozów, dbają inne mafie a o ich przetrzymywanie w obozach, lokalne mafie. Na powyższe cele, wszystkie mafie mają ogromne góry pieniędzy pochodzących z całego Świata w tym Unii Europejskiej, która ten chory stan bez przerwy utrzymuje aby dać zarobić komu trzeba. I teraz właśnie, już po tej audycji, pan Petru pisze list do biskupów a może nawet i do samego Papieża, deklarując swoją rzekomą pomoc w rozwiązywaniu problemu "uchodźców". Ma pewnie nadzieję, że do podziału tego tortu, może go dopuszczą.  rozwiń
  • Ćierpliwy Polak 2017-06-27 08:26:28
    Balcerowicz i Petru to już historia , zamknięta i zgrana karta jak PZPR !

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!