Partner portalu

Małopolska PO w wyborach stawia na sprawdzone nazwiska

  • PAP
  • 22 września 2014 - 16:16
Reprezentanci różnych środowisk i samorządowcy znaleźli się na listach PO do sejmiku woj. małopolskiego. Są to listy ludzi sprawdzonych - powiedział w poniedziałek Marek Sowa podczas prezentacji liderów poszczególnych list.
Wśród liderów znaleźli się: szef małopolskich struktur partii Grzegorz Lipiec, marszałek województwa Marek Sowa, wicemarszałek Roman Ciepiela, były wiceminister zdrowia Marek Haber, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Leszek Zegzda i członek zarządu województwa Jacek Krupa.

Prezentacja odbyła się pod hasłem "Małopolska - sprawdzeni ludzie, nowe otwarcie".

"Tym, co wyróżnia nasze listy, jest to, że są to listy ludzi sprawdzonych. Na naszych listach znalazło się ponad 20 samorządowców, którzy dzisiaj pełnią funkcje w samorządzie terytorialnym, przy czym nie chodzi tu wyłącznie o funkcje radnych, ale o wiceprezydentów, burmistrzów, wójtów, marszałków, wicestarostów. Można powiedzieć, że jedna trzecia kandydatów na naszych listach to sprawdzeni samorządowcy" - powiedział Sowa podczas prezentacji.

Jak dodał, listy konstruowano w ten sposób, aby znaleźli się na nich reprezentanci różnych środowisk - dlatego znaleźli się na nich i przedsiębiorcy, i przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także ludzie świata kultury, lekarze, nauczyciele, dyrektorzy szkół.

"Jesteśmy przekonani, że - podobnie jak było cztery lata temu - mieszkańcy Małopolski postawią na ludzi, których znają, z którymi współpracują i z którymi mogą pochwalić się swoim dorobkiem. I to jest największy atut, którym dysponujemy" - podkreślił Sowa. Zapowiedział, że w najbliższym czasie małopolska PO zaprezentuje swoje propozycje programowe.

W ubiegłym tygodniu rada regionu małopolskiej PO zatwierdziła listy kandydatów do sejmiku, pozostawiając kilka wakatów, co do których trwały rozmowy. Na ustalonych przez PO listach kandydatów do małopolskiego sejmiku w sześciu okręgach wyborczych będzie w sumie 78 osób.

Czytaj też: Wyborcze cele opolskiej PO

W okręgu krakowskim listę otwiera szef małopolskich struktur partii, radny sejmiku Grzegorz Lipiec; druga jest radna sejmiku Małgorzata Radwan-Ballada. Z trzeciego miejsca wystartuje były poseł do PE Bogusław Sonik, a z czwartego przewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk. Listę zamyka obecny radny miasta Krakowa Jerzy Fedorowicz, syn posła Jerzego Fedorowicza.

Sowa otwiera listę w okręgu obejmującym powiaty chrzanowski, olkuski i oświęcimski. W tym okręgu wystartuje wielu samorządowców: z drugiej pozycji wicestarosta powiatu chrzanowskiego Maria Siuda, z trzeciego miejsca członek Rady Powiatu Olkuskiego Marcin Cockiewicz. Siódmy jest burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski, dziewiąta wiceprezydent Oświęcimia Maria Pędrak. Listę zamyka burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka.

Wicemarszałek Roman Ciepiela jest liderem listy w okręgu tarnowskim. Znaleźli się na niej także: wiceprezydent Tarnowa Krystyna Latała (miejsce trzecie), burmistrz Zakliczyna Jerzy Soska (miejsce dziewiąte), burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka (miejsce jedenaste).

W okręgu podkrakowskim pierwszy jest członek zarządu województwa Jacek Krupa, drugi radny sejmiku Kazimierz Czekaj, trzeci radny sejmiku kandydujący na burmistrza Krzeszowic Wacław Gregorczyk. Z szóstej lokaty wystartuje wójt Gdowa Zbigniew Wojas. Listę w tym okręgu zamyka były burmistrz Niepołomic, były wojewoda małopolski, a w ostatnich wyborach samorządowych kandydat PO na prezydenta Krakowa Stanisław Kracik.

Były wiceminister zdrowia Marek Haber jest "jedynką" w okręgu obejmującym pow. myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański i wadowicki. Na drugim miejscu znalazła się radna sejmiku, krewna kard. Dziwisza - Barbara Dziwisz. W tym okręgu wystartują też burmistrz Dobczyc Marcin Pawlak, burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, burmistrz Zakopanego Janusz Majcher i wiceburmistrz Nowego Targu Eugeniusz Zajączkowski.

Leszek Zegzda - prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej otwiera listę w okręgu nowosądeckim, dwójką jest burmistrz Muszyny Jan Golba, z trzeciego miejsca wystartuje burmistrz Gorlic, były wojewoda małopolski Witold Kochan, a z piątego wiceburmistrz Starego Sącza Kazimierz Gizicki.

Obecnie PO w 39-osobowym sejmiku województwa małopolskiego ma 17 mandatów (33,82 proc. poparcia). Marek Lasota, który został kandydatem PiS na prezydenta Krakowa, złożył rezygnację z członkostwa w klubie (jest bezpartyjny). Spośród dotychczasowych radnych nie kandydują Franciszek Bachleda-Księdzularz i Stanisław Handzlik.

Po wyborach w 2010 r. w małopolskim sejmiku drugie miejsce - po Platformie - zajęło PiS z 16 mandatami (31,69 proc. poparcia), PSL - 4 (10,33 proc.), a SLD - 2 (9,46 proc.).

Czytaj też: Kto na listach małopolskiego PSL do sejmiku województwa?

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Listy kandydatów na radnych można zgłaszać do 7 października, a kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - do 17 października.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!