Partnerzy portalu

„Masz Głos” - rusza nabór do ogólnopolskiej akcji

  • aw
  • 21 sierpnia 2018 - 11:04 | Aktualizacja: 21 sierpnia 2018 - 11:11
Za dwa miesiące wybierzemy władze samorządowe. Nowo wybrani samorządowcy będą również naszymi partnerami do dialogu i współpracy, gdy sami będziemy chcieli zmieniać swoje otoczenie. A to, że możemy je zmieniać, od kilkunastu lat udowadniają uczestnicy akcji Masz Głos organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego. Właśnie ruszył nabór do kolejnej edycji akcji.
  • „Samorząd to my wszyscy” – to motto działającej od 2002 roku akcji Masz Głos, w której wzięło udział już blisko dwa i pół tysiąca uczestników i uczestniczek z całej Polski.
  • Podczas każdej edycji akcji kilkaset grup nieformalnych, organizacji pozarządowych oraz instytucji (szkół, bibliotek, domów kultury itp.) podejmuje inicjatywy, których celem jest ulepszenie ich najbliższego otoczenia, a także poprawa warunków życia lokalnej społeczności.
  • Współpraca z władzami samorządowymi odgrywa w tych działaniach kluczową rolę.

Zakres pomysłów realizowanych w ramach akcji jest bardzo szeroki: obejmuje zarówno działania poprawiające wygląd i funkcjonalność przestrzeni publicznej, zwiększające dostęp do informacji na temat działania lokalnych władz oraz podległych im instytucji, jak i tworzenie młodzieżowych rad gmin lub gminnych rad seniorów. W tym roku na uczestników czekają również dodatkowe zadania.

„Ze względu na nadchodzące wybory ta edycja akcji Masz Głos będzie miała szczególny charakter. Od ich wyniku zależy bowiem nie tylko to, jaki będzie kierunek lokalnej polityki przez następnych pięć lat w danej gminie czy powiecie, ale także to, kto będzie w tym czasie partnerem dla oddolnych inicjatyw. W związku z tym, przez pierwsze tygodnie nowej edycji akcji będziemy zachęcać uczestników do przygotowywania swoich gmin na nadchodzące wybory” – mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji Masz Głos z Fundacji im. Stefana Batorego.

Dlaczego wybory są tak ważne?

Pierwsze zadanie uczestników akcji Masz Głos polegać będzie na uświadamianiu mieszkańców i mieszkanek o znaczeniu październikowych wyborów i zachęcaniu ich do pójścia do urn wyborczych, a także na pobudzaniu lokalnej debaty publicznej: organizowaniu dyskusji między osobami ubiegającymi się o sprawowanie mandatów radnych oraz wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast i pytaniu ich o stanowiska w sprawach ważnych dla mieszkanek i mieszkańców. Ważne jest także sprawdzanie, czy lokalne instytucje będą wywiązywać się ze swoich zobowiązań, a kandydaci i kandydatki przestrzegać prawa prowadząc kampanię.

Uczestnicy i uczestniczki akcji Masz Głos we wszystkich działaniach – zarówno tych dotyczących wyborów, jak i późniejszych – mogą liczyć na pomoc doświadczonych koordynatorów z Fundacji im. Stefana Batorego oraz organizacji partnerskich. Będą mogli także wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach, skorzystać z szerokiej gamy materiałów edukacyjnych dotyczących lokalnej partycypacji obywatelskiej, a także otrzymać mikrogrant na własne działania. Uczestnictwo w akcji pozwala również na wymianę doświadczeń z osobami działającymi lokalnie w innych częściach kraju. Najbardziej skuteczni w realizacji swoich pomysłów mogą liczyć na zdobycie nagrody „Super Samorząd”, którą organizatorzy przyznają za wzorowe przykłady współdziałania pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi.

Nabór do akcji Masz Głos trwa do 23 września. Udział w akcji jest bezpłatny. Aby dołączyć do akcji, należy zarejestrować się na stronie www.maszglos.pl. W czasie naboru można również wziąć w udział w otwartych szkoleniach poświęconych partycypacji obywatelskiej na poziomie lokalnym. Informacje o miejscach i terminach szkoleń będą się pojawiać na stronie www.maszglos.pl.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!