Partnerzy portalu

Metropolia po raz pierwszy gospodarzem Europejskiego Kongresu Gospodarczego

  • TK
  • 11 maja 2018 - 14:45
Katowice, które będą gospodarzem 10. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, po raz pierwszy wystąpią w nim jednocześnie jako stolica pierwszej i jedynej w Polsce metropolii.
  • W dniach 14-16 maja w Katowicach odbędzie się X Europejski Kongres Gospodarczy. Gospodarzem imprezy po raz pierwszy będzie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

- Zbliżające się, jubileuszowe wydanie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, będzie ze wszech miar wyjątkowe. Po raz pierwszy odbędzie się ono w nowo powstałej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Kontekst metropolitalny pozwala nam z bliska i jeszcze dokładniej analizować i rozwiązywać problemy mieszkańców aglomeracji śląskiej, stając się tym samym inspiracją i generatorem tematów w zbliżającej się kongresowej debacie. Fakt, że jest to pierwsza taka struktura i instytucja w skali całego kraju, podnosi rangę zbliżającego się wydarzenia - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Czytaj także: Coraz więcej samorządowców zapowiada udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym. Trzeba się spieszyć

W skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wchodzi 41 miast i gmin centralnej części województwa śląskiego ze stolicą w Katowicach. Żyje w nich prawie 2,3 mln mieszkańców, na ich terenie działa ponad 240 tys. firm i przedsiębiorstw, które wytwarzają ok. 8 proc. PKB naszego kraju. To nie tylko tradycyjny przemysł wydobywczy czy stalowy, ale również nowoczesne technologie związane m.in. z branżą automotive, IT czy medycyną. Od lipca 2017 roku obszar ten połączono
w pierwszy w Polsce, powołany na podstawie specjalnie przygotowanej ustawy, związek metropolitalny.

- Obszary metropolitalne na całym świecie służą do tego, by poprawiać komfort życia mieszkańców, również poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Naszym celem i wyzwaniem jest budowanie inteligentnej metropolii, korzystającej z potencjału znajdującego się tutaj zaplecza naukowego i biznesowego oraz kreatywności i zaangażowania mieszkańców. We współpracy na linii biznes-nauka-samorząd poszukujemy efektu synergii. Zwiększa ona szanse na zainteresowanie inwestorów ofertą miast i gmin Metropolii, podnosząc jakość życia jej mieszkańców - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Dowiedz się więcej o Europejskim Kongresie Gospodarczym

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!