Partnerzy portalu

Minister apeluje w sprawie czarownicy

Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania napisała list do Marka Janiszewskiego, burmistrza Reszla w sprawie dwusetnych obchodów spalenia na stosie ostatniej czarownicy w Europie.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Minister Elżbieta Radziszewska zaapelowała o wycofanie z programu imprezy historycznej rekonstrukcji egzekucji Barbary Zdunk i zwróciła uwagę na związek tzw. palenia czarownic w średniowieczu z uprzedzeniami i dyskryminacją kobiet.

W piśmie do burmistrza Reszla napisała między innymi:

„Barbara Zdunk nie jest postacią z legend, bohaterką bajek, tylko konkretną osobą. Znamy ją z imienia i nazwiska. Była kobietą, która poniosła śmierć tylko dlatego, że oskarżono ją o uprawianie czarów. Tymczasem obchody mają mieć charakter radosnego święta”.

Minister ma nadzieję, że burmistrz uwzględni jej zastrzeżenia i zwróci szczególną uwagę na edukacyjny charakter widowiska.

„Liczę na to, iż najbardziej drastyczny element wspaniałych obchodów, czyli historyczna rekonstrukcja egzekucji Barbary Zdunk, zostanie przez pana burmistrza wycofana z programu imprezy” – dodała w liście.

W Reszlu 21 sierpnia 1811 r. zapłonął ostatni w Europie stos, na którym spalono kobietę oskarżoną o czary.

Wiadomo, że przyszła do Reszla z oddalonych ok. 40 km Bartoszyc i została oskarżona o czary, w wyniku których miało płonąć miasteczko.

Jedna z wersji mówi, że Barbara Zdunk miała podpalić dom kochanka, który odszedł do młodszej a przypadkowo spłonęło kilka innych domów. Ta wersja pojawi się podczas inscenizacji.

Proces Barbary Zdunk trwał trzy lata i budził wiele kontrowersji. Sprawa miała być tak prowadzona, by Zdunk – pasterka, matka czworga dzieci – za wszelką cenę została uznana za winną.

Wyrok zatwierdził sąd w Królewcu i 21 sierpnia 1811 roku Zdunk spłonęła na stosie. Podobno kat, który przybył z Lidzbarka Warmińskiego usłuchał pruskiego ministra sprawiedliwości i zanim zapalił stos udusił Zdunk, by ta nie płonęła żywcem.

Upamiętniające to wydarzenie widowisko ma się odbyć w miejscu, gdzie wedle legend rozegrała się ta tragedia. Rozpocznie się dokładnie w 200 rocznicę, późnym wieczorem.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!