Partnerzy portalu

Minister nie zobaczy spalenia czarownicy

  • PAP
  • 20 sierpnia 2011 - 09:41
Minister Elżbieta Radziszewska, mimo osobistego zaproszenia, nie przyjedzie do Reszla na widowisko odtwarzające spalenie czarownicy, bo – według niej – to nieodpowiedzialne przedsięwzięcie.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

„Nie wybieram się do Reszla. Nie mogę być parawanem, usprawiedliwieniem dla nieodpowiedzialnych zachowań władz miasta. Powodów jest jeszcze kilka, ale ten jest najważniejszy” – powiedziała pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, minister Elżbieta Radziszewska.

Czytaj też: Spalą czarownicę mimo obaw pani minister

Do biura pełnomocnika wpłynęło oficjalne pismo od władz miejskich Reszla z zaproszeniem na niedzielne widowisko plenerowe pt. „Proces Barbary Zdunk – warmińskie Salem?”.

Zaplanowano je w ramach obchodów dwusetnej rocznicy spalenia na stosie oskarżonej o czary kobiety.

Czytaj też: Minister apeluje w sprawie czarownicy

O zmianę programu tych obchodów Elżbieta Radziszewska apelowała do organizatorów już na początku sierpnia. Prosiła o wycofanie z programu imprezy „historycznej rekonstrukcji egzekucji Barbary Zdunk”.

Wyraziła zaniepokojenie przesłaniem, które może nieść taka inscenizacja i przypomniała związek tzw. palenia czarownic w średniowieczu z uprzedzeniami i dyskryminacją kobiet.

Burmistrz Reszla Marek Janiszewski nie podzielił jednak tych obaw i zapowiedział, że widowisko się odbędzie. W liście do Radziszewskiej podkreślił, że obrazuje ono historyczne wydarzenie z dziejów miasta.

„Mam nadzieję, że bezpośrednie uczestnictwo pani minister w charakterze widza będzie przyczynkiem do rozwiania wszelkich obaw” – napisał w zaproszeniu.

Minister Radziszewska powiedziała, że argumenty burmistrza Reszla nie zmieniły jej oceny.

KOMENTARZE1

  • jubilat 2011-08-22 11:12:53
    Lepiej udać się do Sanktuarium w Łagiewnikach niż brać udział w tych pogańskich imprezach !!-

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!