Partnerzy portalu

Młodzież z 11 gmin województwa świętokrzyskiego ma szanse na granty na akcje społeczne

  • PAP/MG
  • Opublikowano: 29 maja 2019 - 17:00 | Zaktualizowano: 29 maja 2019 - 17:04
Młodzieżowe nieformalne grupy z 11 gmin województwa świętokrzyskiego, otrzymają wsparcie finansowe na realizację 22 inicjatyw społecznych w swoich środowiskach, w ramach II edycji regionalnego programu mikrograntów "Mania działania".
  • "Mania działania" to jedyny w regionie program, który finansuje działania miejscowych nieformalnych grup młodzieżowych.
  • Młodzież będzie realizowała swoje własne projekty od końca czerwca do połowy września w gminach: Sędziszów, Połaniec, Miedziana Góra, Starachowice, Łopuszno, Pawłów, Bieliny, Górno, Ćmielów, Radoszyce i Kielce.
  • Rzecznik młodzieży przy urzędzie marszałkowskim w Kielcach Barbara Zamożniewicz podkreśliła, że w programie chodzi głównie o to, aby młodzi ludzie - często pierwszy raz w życiu - coś wspólnie zrobili.

W środę (29 maja) w Kielcach zainaugurowano tegoroczną edycję przedsięwzięcia koordynowanego przez kieleckie Regionalne Centrum Wolontariatu przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i gmin regionu.

"Mania działania" to jedyny w regionie program, który finansuje działania miejscowych nieformalnych grup młodzieżowych. Grupy te mogły starać się o wparcie finansowe swoich akcji w konkursach, organizowanych w poszczególnych gminach przez lokalne stowarzyszenia.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu Maciej Ziernik, granty - po tysiąc złotych - zostaną przeznaczane na wybrane 22 projekty w 11 gminach województwa świętokrzyskiego.

"Mania działania" to wyjątkowe przedsięwzięcie w skali kraju. Zazwyczaj, jeśli są ogłaszane jakieś konkursy na terenach gmin, to są one kierowane dla grup formalnych - stowarzyszeń - a młodzież nie ma swojej szansy, chyba że się zrzeszy. W naszym programie liczy się efekt edukacyjny i społeczny - to jak młodzież załapie bakcyla do działania, jak rozwinie społeczność lokalną, jak zachęci swoich rówieśników do akcji - podkreślił.

Program jest skierowany do młodych ludzie w wieku 15-25. Liderzy nieformalnych grup, które uczestniczą w programie, wezmą udział w szkoleniach, a w terenie będą mieli wsparcie specjalnych coachów z lokalnych stowarzyszeń.

Młodzież będzie realizowała swoje własne projekty od końca czerwca do połowy września w gminach: Sędziszów, Połaniec, Miedziana Góra, Starachowice, Łopuszno, Pawłów, Bieliny, Górno, Ćmielów, Radoszyce i Kielce. Grupy młodych ludzi będą angażowały się w przedsięwzięcia, począwszy od opisania pomysłów, przez ich realizację, a kończąc na odpowiedzialności za wykonanie projektów. Niewielkie granty mają pomóc młodzieży w uczeniu się, jak zarządzać funduszami.

Wśród tegorocznych inicjatyw znalazły się m.in. akcje promujące aktywność sportową, zdrowe odżywanie, są też pomysły zaangażowania się w wystawienie przedstawień teatralnych. W gminie Pawłów młodzi ludzie zorganizują turniej siatkówki, noc gier planszowych, zajęcia z banto fitnessu i przebieraną dyskotekę pod gwiazdami. W Kielcach odbędzie się m.in. wydarzenie promujące lokalną sztukę i zdrową żywność.

Rzecznik młodzieży przy urzędzie marszałkowskim w Kielcach Barbara Zamożniewicz podkreśliła, że w programie chodzi głównie o to, aby młodzi ludzie - często pierwszy raz w życiu - coś wspólnie zrobili.

- Żeby uwierzyli w swój potencjał, potencjał swoich lokalnych społeczności. Oni muszą wyjść z domu, zacząć rozmawiać z obcymi ludźmi. I często odkrywają że mają, przykładowo, fajnego burmistrza, sponsora czy dyrektora domu kultury. Często pierwsze projekty otwierają drzwi na przyszłość - zaznaczyła, dodając, że dzięki programowi młodzież nabywa doświadczenia w realizacji przedsięwzięć.

"Mania działania" była wcześniej realizowana - jako program autorski - przez Fundację Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa z powiatu staszowskiego. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 r. przy współpracy z dwiema gminami powiatu staszowskiego: Staszów i Rytwiany. W 2014 r. programem objęto już siedem gmin w trzech powiatach woj. świętokrzyskiego. Dofinansowanie otrzymały wówczas pomysły dotyczące m.in. wakacyjnej ligi piłkarskiej, teatrzyku ulicznego, konwentu gier fabularnych, warsztatów projektowania ubioru i biżuterii, fotograficznych, malarskich, zajęć w ośrodku pomocy społecznej, promowania walorów turystycznych gmin, nauki śpiewu, organizacji czasu wolnego dla dzieci.

W 2018 r. programem objęto całe woj. świętokrzyskie. Uczestniczyło w nich 13 gmin. Młodzież organizowała m.in. warsztaty zdrowego żywienia, festiwal kolorów, maraton zumby i turnieje piłkarskie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!