Partnerzy portalu

Mocne tematy i mocny samorządowy skład podczas EEC 2017 w Katowicach

  • AW/MIW/wnp.pl
  • 21 kwietnia 2017 - 14:33 | Aktualizacja: 21 kwietnia 2017 - 15:50
Jaka przyszłość czeka samorząd terytorialny w Polsce? Za niespełna trzy tygodnie w Katowicach odbędzie się dziewiąta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego - najważniejszego takiego spotkania w Europie Centralnej. Wśród ścieżek tematycznych nie zabraknie mocnych wątków samorządowych i to właśnie w Katowicach spróbujemy odpowiedzieć na nurtujące nas wszystkich pytanie.

• Trzydniowy cykl debat Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC) odbędzie się w dniach 10-12 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz w hali Spodek.

• Zaplanowano 132 sesje z udziałem ok. 700 prelegentów - łącznie około 11880 godz. merytorycznych debat.

• W Katowicach spotkają się przedstawiciele administracji Unii Europejskiej, reprezentanci krajowego i europejskiego parlamentu, ministrowie i wiceministrowie z kraju i zagranicy.

• Podczas tegorocznej, dziewiątej już, edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbędą się np. dwie bardzo silnie obsadzone debaty poświęcone przyszłości samorządu terytorialnego w Polsce. Jedna dotyczyć będzie polityki, druga natomiast ustroju samorządów.

Obie debaty będą miały miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Moderować je będzie Rafał Kerger, redaktor naczelny PortalSamorzadowy.pl. Wśród panelistów znajdą się przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, prezydenci miast, marszałkowie i eksperci.

Pierwsza – zatytułowana „Przyszłość samorządu terytorialnego w Polsce. Polityka” – odbędzie się 11 maja o godz. 15.30. Druga z debat nosi tytuł „Przyszłość samorządu terytorialnego w Polsce – ustrój” i odbędzie się 12 maja o godz. 9.30. 

Swój udział dyskusji o przyszłości samorządu w Polsce potwierdzili już m.in.: Robert Biedroń (prezydent Słupska), Krzysztof Kosiński (prezydent Ciechanowa), Andrzej Nowakowski (prezydent Płocka), Sławomir Stalmach, zastępca dyrektora, Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego i Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. Wśród dyskutantów znajdzie się na pewno także Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego oraz Andrzej Maciejewski, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

W Katowicach będziemy dyskutować o takich zagadnieniach jak: dwukadencyjność władz samorządowych (czy traktować ją jako sposób na walkę z układami czy może jako zamach na prawa wyborcze), znaczenie szyldów partyjnych w samorządzie terytorialnym, bezpośredni wybór marszałków i starostów, a także zmiana w ordynacji wyborczej i rola jednomandatowych okręgów wyborczych.

W toku dyskusji zostaną poruszone także bardziej holistyczne wątki jak podział kompetencji między rząd, administrację centralną a samorządy; rola nowych metropolii i samorządu wojewódzkiego po zakończeniu perspektywy unijnej 2014-2020, finansowanie i sposób realizacji usług dla obywateli (w tym szkół i szpitali) oraz zadań zleconych, ramy konsultacji i odpowiedzialnego dialogu między rządem i samorządem, a także partycypacja społeczna w samorządzie.

O samorządach wśród tysięcy uczestników

Dziewiąta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego zbliża się wielkim krokami. Wśród gości znajdą się przedstawiciele rządu, prezesi największych firm i liczni biznesmeni z Europy, Afryki i Azji, a także przedstawiciele instytucji finansowych i samorządów.

- Spodziewamy się ok. 8 tys. uczestników EEC, a także 2,5 tys. gości ESD i 2 tys. osób w projekcie Młodzi Liderzy. Te liczby świadczą o skali zainteresowania nadchodzącym wydarzeniem – podkreśla Wojciech Kuśpik, inicjator EEC oraz prezes Grupy PTWP.

Zaznacza, że choć agenda Kongresu podąża za aktualną sytuacją gospodarczą Polski i Europy, to EEC pozostanie otwartym forum debaty, wzbogaconej dodatkowo uczestnictwem dyskutantów z innych kontynentów.

- Wyjątkowa atmosfera Kongresu co roku sprzyja wymianie poglądów i wiedzy, stwarza doskonałe warunki dla powstawania ciekawych projektów, jest impulsem dla nowych biznesów, a także dla rozwoju całego regionu – wskazuje Kuśpik.

Jak dodaje, uczestnicy EEC odbywają średnio od kilku do kilkunastu spotkań biznesowych, więc liczbę tego typu spotkań można oszacować w trakcie trzech kongresowych dni łącznie nawet na ok. 100 tys.

- W tym roku wiodącym tematem będzie m.in. przyszłość Europy i projektu Unii Europejskiej. Ponadto będziemy dyskutować o tym, jak ma wyglądać nowy system wolnorynkowy, gdyż w stosunku do dotychczasowego pojawiło się wiele zastrzeżeń - mówi Prof. Jerzy Buzek, europoseł oraz były premier.

Biznes, gospodarka, polityka i samorządy

W programie IX EEC znajdą się także tzw. „stałe punkty” - sesje poświęcone takim dziedzinom gospodarki i życia publicznego, jak: finanse, innowacje, technologie i człowiek, energetyka i surowce, górnictwo i hutnictwo, zarządzanie, samorządność i polityka regionalna, infrastruktura, rynek zdrowia, transport i logistyka, budownictwo i nieruchomości oraz globalna współpraca gospodarcza.

Wydarzeniem towarzyszącym IX edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego będzie gala szóstej edycji konkursu „Top Inwestycje Komunalne”, podczas której nagrodzimy najlepsze praktyki oraz sukcesy inwestycyjne. Tym razem Rada Konsultacyjna, złożona z doświadczonych samorządowców, ekonomistów, menedżerów, ekspertów i urzędników, wybierze laureatów spośród projektów zrealizowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Kolejny raz nagrodzimy także laureatów konkursu „Mieszkam Tu – Madre Pomysły na Mądre Miasto” dotyczącego projektów do budżetów obywatelskich.

Już po raz drugi European Start-up Days - przestrzeń otwartego dialogu pomiędzy start-upami, inwestorami a organizacjami wsparcia biznesu. Uczestnicy będą mogli przedstawić swój start-up przed audytorium EEC, biorąc udział w konkursie Start-up Challenge.

Organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach kontynuować będą także projekt EEC - Liderzy Przyszłości (EEC - Leaders of Tomorrow), którego celem jest kreowanie i promowanie aktywnej postawy obywatelskiej oraz zwiększenie zaangażowania młodych osób w życiu publicznym. Studentom po raz kolejny zaoferowane zostaną wykłady otwarte, możliwość udziału w charakterze prelegenta dyskusji lub słuchacza oraz współpracy przy organizacji wydarzenia, zaplanowanego na 10 i 11 maja br.

W ramach wydarzeń towarzyszących EEC odbędą się również: Forum Gospodarcze Polska-Indie, IV Forum Współpracy Gospodarczej Afryki i Europy Centralnej, panele poświęcone relacjom gospodarczym Chin i Europy Centralnej oraz Chin i Polski, a także spotkania gospodarcze Polska-Izrael i Polska-Kazachstan.

Areną dyskusji, spotkań, prezentacji i wymiany opinii będą gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach oraz bezpośrednio z nim połączona Hala Widowiskowo-Sportowa „Spodek”. Nowością tegorocznego EEC jest scena otwarta, na której odbywać się będą mini debaty, prezentacje i spotkania ze znanymi osobami.

Więcej na temat kongresu i zaproszonych gości przeczytasz tutaj

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!