Partnerzy portalu

Można już składać propozycji do budżetu obywatelskiego Krakowa

Od środy 1 lutego do 2 marca zainteresowani mieszkańcy mogą składać swoje propozycje do 10. edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. Wartość tegorocznego budżetu wynosi 38 mln zł - tyle samo co przed rokiem. Głosowanie na zakwalifikowane projekty zaplanowano jesienią.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Mateusz Płoskonka z wydziału polityki społecznej i zdrowia Urzędu Miasta Krakowa poinformował, że projekty do budżetu obywatelskiego mogą składać wszyscy mieszkańcy miasta - również obcokrajowcy. Podobnie jest z udziałem w głosowaniu.

38 mln zł na jubileuszowy budżet obywatelski w Krakowie

Tegoroczny jubileuszowy budżet obywatelski został podzielony tak samo, jak w roku ubiegłym - 30,4 mln zł przeznaczono na projekty dzielnicowe, natomiast 7,6 mln zł na wnioski ogólnomiejskie, co daje łącznie 38 mln zł.

Zgodnie z założeniami koszt realizacji jednego projektu ogólnomiejskiego nie może być niższy niż 25 tys. zł oraz wyższy niż 1,52 mln zł.

Minimalna kwota składanego projektu dzielnicowego to 2,5 tys. zł, a górna wartość została uzależniona od dzielnicy miasta. Wnioskodawca podaje jedynie szacunkowy koszt na podstawie zamieszczonego na stronie BO cennika. Podanie kosztów nie jest obowiązkowe.

Jak wyjaśnił przedstawiciel UMK, ważnym kryterium oceny wniosków jest ich ogólnodostępność - opracowane zadania muszą być dostępne nieodpłatnie dla jak najszerzej grupy ludzi, a z rezultatów wykonanego projektu powinno skorzystać jak najwięcej odbiorców.

Wnioskodawcy - zaznaczył Płoskonka - powinni podać we wniosku dokładną lokalizację miejsca realizacji projektu. "Warto skorzystać także z mapy i sprawdzić czy dany teren jest własnością miasta, gdyż tylko na takich terenach może być realizowany projekt" - dodał.

Osoby planujące przedsięwzięcia z BO na terenie placówek oświatowych czy instytucji kultury muszą pozyskać pisemne zgody na to od dyrekcji tych placówek.

Organizatorzy BO zachęcają także do skorzystania z tzw. "Banku pomysłów" - specjalnego narzędzia gromadzącego krótkie opisy wcześniej zaprezentowanych pomysłów i oczekiwań nadesłanych przez mieszkańców.

Organizatorzy BO zachęcają także do skorzystania z tzw.
Organizatorzy BO zachęcają także do skorzystania z tzw.

Harmonogram budżetu obywatelskiego 2023 w Krakowie

Harmonogram tegorocznego budżetu obywatelskiego zakłada, że składanie projektów będzie możliwe do 2 marca br. Sporządzenie i ogłoszenie listy projektów, które będą poddane głosowaniu nastąpi do 12 lipca, a głosowanie na zakwalifikowane zadania trwać będzie od 22 września do 6 października. Ogłoszenie wyników głosowania nastąpi 30 października.

Według przedstawionych danych w ramach ośmiu edycji BO zrealizowano ponad 900 projektów, a zwycięskie zadania z dziewiątej edycji jeszcze czekają na wykonanie. Łączna kwota wszystkich dotychczasowych edycji budżetu to 189 mln zł.

 

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!