Partner portalu

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II zaprezentuje dary papieża Benedykta

Dary od Benedykta XVI, które papież-senior ofiarował w tym roku Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, po raz pierwszy zostaną publicznie zaprezentowane we wtorek. Są to m.in. pierścienie, które otrzymał on od swego poprzednika, papieża-Polaka.

"Wśród cennych pamiątek przesłanych przez Benedykta XVI znajdują się trzy pierścienie podarowane mu przez Jana Pawła II, w tym jeden związany z wielkim jubileuszem roku 2000, korespondencja papieża-Polaka z kard. Josephem Ratzingerem, a także fotografia wykonana 30 października 1988 r. w czasie mszy św. z okazji 10. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II" - poinformowała Anna Czajkowska z biura prasowego wadowickiego Muzeum.

Benedykt XVI, w liście skierowanym do dyrektora Muzeum napisał, że swoimi darami ma nadzieję sprawić radość odwiedzającym placówkę i pogłębić ich miłość do Jana Pawła II oraz Kościoła. Wyraził też przekonanie, że pamiątki będą ukazywały wielkość i dobroć Jana Pawła II.

Jak zaznaczyła Czajkowska, pamiątki zostaną zaprezentowane w święto Benedykta z Nursji, patrona Europy. Będzie można je oglądać do końca wakacji.

Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa, ponownie zostało otwarte 9 kwietnia 2014 r.

Ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. Wśród eksponatów jest pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II.

27 maja 2007 r. papież Benedykt XVI odwiedził Wadowice i rodzinny dom swego poprzednika. "Przypomina o tym przechowywany w Muzeum wpis w księdze pamiątkowej oraz ofiarowana wtedy płaskorzeźba przedstawiająca Matkę Bożą i opatrzona papieskim herbem" - dodała Czajkowska. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!