Partnerzy portalu

Na Europejskim Kongresie Gospodarczymi o przyszłości samorządów

XII Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 2-4 września br., równocześnie European Tech and Start-up Days, które od pięciu lat towarzyszą największej imprezie gospodarczej Europy Centralnej, zaplanowano na 3-4 września 2020 r. Oprócz rozmów o przyszłości Unii Europejskiej i perspektywach polskiej i światowej gospodarki jednym z głównych wątków kongresowych debat będzie sytuacja samorządów, dla których zawirowania gospodarcze związane z pandemią są największym wyzwaniem od lat.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Trzydniowy XII Europejski Kongres Gospodarczy, który rozpocznie się 2 września 2020 roku będzie miał wyjątkowy charakter. Będzie to wynikało nie tylko z możliwości przeprowadzenia bezpośrednich rozmów, ale także z szerszego wymiaru wydarzenia – stacjonarne sesje EEC transmitowane będą online.

W poniedziałek, 10 sierpnia br., odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca 12. edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W dyskusji o programie wrześniowego spotkania udział wzięli Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes rady ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady EEC; Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic; Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Czytaj także: Samorządowy na EEC Online 2020: Wojciech Bakun, Jakub Chełstowski, Andrzej Nowakowski

 

– Misja kongresu, w szczególnych okolicznościach 12. edycji, nabiera jeszcze większego znaczenia. Od zawsze ideą przewodnią kongresu było poruszanie w gronie decyzyjnych osób kluczowych dla gospodarki tematów, ważnych tu i teraz. W Katowicach dyskutujemy o trendach, które będą kształtować gospodarkę w dalszej perspektywie. Wrześniowy kongres będzie pierwszym takim spotkaniem w tym roku, stwarzającym możliwość rozmów, analiz i tworzenia planów w gronie polityków, samorządowców i biznesu – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach i European Tech and Start-up Days.

– Europejski Kongres Gospodarczy i European Tech and Start-up Days odbędą się stacjonarnie i równocześnie będą transmitowane online. Formuła hybrydowa, którą przyjęliśmy, to wyjście w kierunku uczestników i panelistów, którzy chcą się spotkać, przyjadą do Katowic, ale również tych, którzy chcą uczestniczyć w debatach zdalnie – dodaje.

W programie trzydniowego wydarzenia – jak co roku nie zabraknie debat o najistotniejszych wyzwaniach przed jakimi stoi, lub stanie w najbliższych latach polska i europejska gospodarka. Na dziś kluczową kwestią jest odbudowa gospodarki po pandemicznym szoku i wiele debat będzie dotyczyło takie jakie instrumenty – zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim – można jeszcze w tym celu wykorzystać.

Nie zabraknie również spojrzenia w przyszłość – jak wydarzenia związane z pandemią wpłyną na gospodarkę w nieco dłuższej perspektywie – czy epidemia okaże się decydującym impulsem dla dalszej cyfryzacji gospodarki, a także jaki wpływ na rynek pracy (ale i nieruchomości biurowych) będzie miało rozpowszechnienie pracy zdalnej.

Główne nurty tematyczne XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach to: Europa przyszłości, Zielony Ład, walka z recesją, transformacja energetyki i gospodarka ery cyfrowej. Trzy dni wrześniowych debat zgrupowane zostaną w bloki tematyczne takie jak: cyfryzacja, nowe technologie, energia i klimat, rozwój i środowisko, międzynarodowa współpraca gospodarcza, transport i mobilność, przemysł, miasto rynek nieruchomości, edukacja i rynek pracy, inwestycje, zarządzanie, przemysł spożywczy, rynek i marketing, finanse, społeczeństwo – ekonomia, ochrona zdrowia.

Wiele debat będzie dotyczyło samorządów, zwłaszcza w kryzysowo-pandemicznym kontekście. Paneliści będą zatem debatować o samorządowych budżetach, a także o tym, jak im zapewnić aktywną ochronę ubezpieczeniową.

Kolejnym tematem „na czasie” jest sprawiedliwa transformacja. Będzie zatem mowa o inwestycjach, które mogą łagodzić skutki społeczno-gospodarcze transformacji tradycyjnych regionów przemysłowych – potencjalnych obszarach, rodzajach działalności, technologiach.

Mimo trudnych czasów nie zabraknie również dyskusji o „samorządowej codzienności” – takich kwestiach jak efektywna organizacja transportu publicznego. Europejski Kongres Gospodarczy będzie też okazją do „rozgrzewki” przed XI Światowym Forum Miejskim ONZ, które odbędzie się w Katowicach w 2022 roku. Na EKG podyskutujemy zatem o aktualnych problemach miast i obszarów zurbanizowanych charakterystycznych dla Polski, Europy i regionu Europy Środkowo-Wschodniej w obliczu takich wyzwań, jak zmiany klimatyczne, procesy suburbanizacyjne.

Równolegle do „tradycyjnego” kongresu w dniach 3-4 września br. Katowice staną się start-upowym centrum Polski. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w ramach European Tech and Start-up Days, zaprezentują się najbardziej innowacyjne pomysły na biznes. Uczestnicy debat poszukają także odpowiedzi m.in. na pytania, jak w aktualnej sytuacji funkcjonują polskie start-upy? Czy nowe realia mogą być szansą dla młodej innowacyjnej przedsiębiorczości i jak może ją wesprzeć doświadczony biznes? Podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbędą się także finały dwóch konkursów: Inwestor bez granic i Start-up Challenge.

XII edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego będzie wyjątkowa ze względu na niewygasłą jeszcze pandemię, co zaowocowało szczególnymi środkami ostrożności i wdrożeniem wszelkich obowiązujących wymogów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa.

– Przestronne wnętrza Międzynarodowego Centrum Kongresowego gwarantują udział uczestników w taki sposób, by móc zachować dystans społeczny. Miejsce debat będzie bardzo dobrze przygotowane i zabezpieczone, standardy bezpieczeństwa będą wyższe niż w innych miejscach publicznych – mówi Wojciech Kuśpik.

W dbałości o bezpieczeństwo uczestników i sprawny przebieg Kongresu wprowadzony zostanie limit osób mogących spotkać się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Do udziału w stacjonarnym kongresie w Katowicach uprawnia przyznany po zarejestrowaniu się status potwierdzony systemową wiadomością e-mail. Tegoroczna edycja w całości będzie transmitowana online (na etapie rejestracji należy wybrać opcję: udział zdalny lub na miejscu).

XII Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się dzięki zaangażowaniu firm i instytucji, wśród partnerów kongresu znaleźli się m.in.: ABB, Aberdeen Standard Investments, Baker McKenzie, BGK, BNP Paribas, Budimex, Columbus Energy, DB Cargo Polska, Deloitte, Dentons, Fitch Ratings, Huawei, ING Bank Śląski, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, LPP, mBank, Orlen, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Savillis, Siemens, Tracktec, Velux, Żabka.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!