Partnerzy portalu

Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego podpisał deklarację na rzecz prostej komunikacji w urzędach

Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego (NIST) dołączył do grona sygnatariuszy, deklarujących stosowanie zasad prostego i zrozumiałego języka urzędowego. Uroczyste podpisanie porozumienia odbyło się 10 stycznia br. w obecności wiceminister inwestycji i rozwoju Andżeliki Możdżanowskiej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego to już dziesiąta instytucja, która zadeklarowała chęć poprawy komunikacji pomiędzy urzędem a obywatelem.
  • Sylwia Ługowska-Bulak z NIST podkreśliła, że Instytut będzie "zachęcać wszystkie samorządy do tego, żeby wprowadzały prostą komunikację w swoich urzędach".
  • - Z pewnością w tym roku jest to jeden z priorytetów naszej działalności - dodała.

Prosty język w komunikacji między instytucją a obywatelem - to lepsze decyzje i oszczędność czasu - powiedziała wiceminister w resorcie inwestycji i rozwoju, pełnomocnik rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw Andżelika Możdżanowska.

Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego to już dziesiąta instytucja, która zadeklarowała chęć poprawy komunikacji pomiędzy urzędem a obywatelem. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przypomniało, że 3 października 2018 r., podczas Forum na rzecz prostego języka "Prosto i kropka”, analogiczną deklarację współpracy w zakresie używania prostego języka podpisali przedstawiciele administracji publicznej, m.in.: szefa Służby Cywilnej, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także reprezentanci: Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Polskiej Agencji Prasowej, Lubelskiej Fundacji Rozwoju, Centrum Szkoleń i Psychologii Biznesu w Warszawie.

- Nasza współpraca z NIST to kolejny krok we wspólnej działalności z samorządami na rzecz obywateli. Żeby było łatwiej, prościej i skuteczniej. Po prostu, prosto i kropka – powiedziała Andżelika Możdżanowska, pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Andżelika Możdżanowska i reprezentująca Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego wicedyrektor Sylwia Ługowska-Bulak  (fot. miir.gov.pl)
Andżelika Możdżanowska i reprezentująca Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego wicedyrektor Sylwia Ługowska-Bulak (fot. miir.gov.pl)

- Brak czasu to symbol naszego pokolenia. Dlatego potrzebujemy krótkich, zrozumiałych treści, aby łatwiej podejmować decyzje i oszczędzać czas, którego mamy, na co dzień, coraz mniej - powiedziała wiceminister, podpisując deklarację o współpracy na rzecz prostej komunikacji w urzędach z Narodowym Instytutem Samorządu Terytorialnego.

- Prosto znaczy skutecznie, bo skuteczność jest sztuką wyrafinowania. I niezwykle to jest ważne, aby przedsiębiorca nie spotykał się ze ścianą płaczu, kiedy otrzymuje pisma z poszczególnych urzędów. Język powinien być komunikatywny, bo dla przedsiębiorcy czas to pieniądz - dodała.

- Mam nadzieję, że nasza współpraca z Narodowym Instytutem Samorządu Terytorialnego to kolejny dobry krok we wspólnej działalności z samorządami terytorialnymi - deklaruje.

Reprezentująca Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego wicedyrektor Sylwia Ługowska-Bulak podkreśliła, że Instytut będzie "zachęcać wszystkie samorządy do tego, żeby wprowadzały prostą komunikację w swoich urzędach".

- Będziemy zachęcać samorządy do stosowania prostej komunikacji w urzędach. W tym roku będzie to jeden z priorytetów naszej działalności. Będziemy prowadzić rozmowy z władzami jednostek samorządu terytorialnego. Ta zmiana będzie skuteczna jednak tylko wtedy, kiedy jej wdrażanie rozpoczniemy od decydentów. Ta inicjatywa musi wyjść „od góry" - powiedziała.

Wiceminister Możdżanowska poinformowała również, że do urzędów trafiły już poradniki - jak wyrażać prosty język; trwają szkolenia w tym zakresie. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!