Partnerzy portalu

Nominacja dla Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie

  • PAP
  • Opublikowano: 28 marca 2012 - 08:11 | Zaktualizowano: 28 marca 2012 - 08:12
Projekt wypromowania Pacanowa (Świętokrzyskie) jako Europejskiej Stolicy Bajek, poprzez cykl imprez kulturalnych, organizowanych w działającym w miejscowości Europejskim Centrum Bajki, znalazł się w finale konkursu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Konkurs "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" ministerstwo organizuje po raz piąty.

Czytaj też: Maskotką do mnie mów

Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych przedsięwzięć dotyczących rozwoju turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji, współfinansowanych z funduszy europejskich. O nagrodę główną, w każdej z siedmiu kategorii, rywalizuje 19 projektów z całej Polski.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie - czyli dziecięcy dom kultury - nominowano w kategorii: "Miejsce przyjazne dzieciom".

Promocyjna Pacanowa jako bajkowej stolicy rozpoczęła się w 2009 r. W ramach przedsięwzięcia zorganizowano m. in. ogólnopolską kampanię radiowo-telewizyjną i billboardową, wydrukowano ulotki i foldery.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu centrum organizuje konkursy i imprezy edukacyjno-kulturalne o zasięgu ogólnopolskim. Miłośnicy bajek mogą spotkać się ze swymi ulubieńcami ze srebrnego ekranu i z książek w czasie Zjazdu Postaci Bajkowych. Amatorzy teatru próbują swych sił na jego deskach w trakcie Międzynarodowego Dnia Teatru.

Organizowane są Festiwal Kultury Dziecięcej i Dziecięce Spotkania z Komiksem, a rodziny mogą się wspólnie bawić podczas spotkań "Rodzina to Siła".

W ramach projektu powstała także przyjazna dziecku, kolorowa strona internetowa z animacjami.

Kampania kosztowała 1,4 mln zł i była współfinansowana ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

W Europejskim Centrum Bajki dzieci uczą się przez zabawę. Ekspozycja jest multimedialna i interaktywna. Celem instytucji jest zachęcanie najmłodszych do czytania książek i do czerpania mądrości z bajek.

W centrum znajduje się sala kinowa, teatralna, biblioteka, księgarnia i czytelnia. Są miejsca na wystawy i warsztaty. W sezonie dzieci mogą korzystać ze specjalnie zaaranżowanego ogrodu otaczającego budynek. Nad stawem powstał amfiteatr.

Instytucję kultury, powołały w 2005 r. gmina Pacanów i samorząd województwa świętokrzyskiego w celu realizacji idei przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajek. Autorem tego pomysłu jest minister kultury w latach 2002 - 2005 Waldemar Dąbrowski.

Dziecięcy dom kultury - nowoczesną siedzibę Centrum - budowano w latach 2008-2010. Inwestycja kosztowała 29,5 mln zł. Była współfinansowana ze środków Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządu województwa świętokrzyskiego oraz gminy Pacanów.

Konkurs resortu rozwoju regionalnego ma promować najlepsze przedsięwzięcia finansowane ze środków unijnych, oraz pokazywać pozytywny wpływ funduszy na rozwój kraju i zachodzące w nim zmiany.

Kapituła konkursu wybierze spośród nominowanych siedmiu laureatów. Nagrodą jest m. in. ogólnopolska promocja projektów. Swoich faworytów mogą wybierać także internauci, poprzez głosowanie na stronie www.polskapieknieje.gov.pl.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!